Ste trdlo makové? Tak schválne, vyskúšajte tieto dva príklady (máte na to 3 minúty)…

TRDLO MAKOVÉ!

„Inžinierka Silvia Grecová je TRDLO MAKOVÉ!!!“

Zaznelo desaťkrát z úst Andreja Bičana, držiaceho môj občiansky preukaz, na celý školský dvor a možno aj na celú dedinu, z obrovských reproduktorov.

Že ako k tomu došlo?

Pred pár rokmi som sa zúčastnila Rozlúčkovice. Takej tej školskej akcie na konci roka, kedy sa deti a učitelia tešia na dlhé prázdniny. Rodičia sa tešia tiež, ale tú radosť im kazí nová, ťažko riešiteľná úloha, kam „upratať“ svoje deti na takú dlhú dobu, keďže ich dovolenka je maximálne dva týždne.

Cigánska pečienka, zmrzlina, palacinky a súťaže v plnom prúde. Na jednu z nich Andrej Bičan, moderátor celej akcie, lákal tým svojím svojským spôsobom súťaživé deti. Môj syn, ako veľmi súťaživý typ, už stál v prvom rade. Disciplíny boli všakovaké. No a „krv mojej krvi“ postupoval hravo do vyšších levelov a skončil tesne druhý. Ale to ešte netušil, že jeho mama o malú chvíľu vyhrá. To netušila ani jeho mama, teda ja. Jednou z posledných disciplín detskej súťaže bolo vyzbierať čo najviac občianskych preukazov.

A všetky preukazy sa dostali do rúk šialeného moderátora a ich držitelia sa razom, dobrovoľne nasilu, stali súťažiacimi. Disciplíny boli o šťastných náhodách, respektíve, ako som neskôr pochopila, tak skôr o tých nešťastných. A ten najlepší vlastne prehral.

Niekedy je to totiž tak, že ten najlepší je nakoniec TRDLO MAKOVÉ.

A ako trdlo makové som sa cítila aj nedávno, keď som pripravovala syna na prijímačky na bilingválne gymnázium. Okrem vedomostí zo slovenčiny a matematiky musia deti preukázať aj svoje všeobecné študijné a jazykové predpoklady, v skratke, také logicko- analytické myslenie pod časovým tlakom. Myslím, že ten, kto to dal na 100 %, už určite sedí vo Washingtone D.C., v predprípravke vesmírneho programu NASA.

Keďže väčšina dostupných vzorových testov bola bez správnych riešení, musela som ich prelúskať sama. Poviem vám, myslím, že som oddialila riziko Alzheimera minimálne o ďalších 10 rokov.

Nuž, ale boli úlohy, s ktorými som si dlho lámala hlavu. A lámal si ju aj môj muž, dvojitý inžinier, lámali si hlavu aj iní logici, matematici, učiteľky, ba aj jadroví fyzici.

Syn je, chvalabohu, prijatý. Takže trdlo makové u nás asi vymrie po praslici. A čo si budeme nahovárať, aj po meči. Hoci, nie je všetko stratené. Tie naše deti vedia ešte prekvapiť.

Tak schválne, vyskúšajte tieto dva príklady (máte na to 3 minúty):

  1. Podľa istého princípu sme rozdelili trojciferné prirodzené čísla do dvoch skupín:

Do 1. skupiny patria napríklad čísla:

158, 237, 689, 982, 731, 420, …

Do 2. skupiny patria napríklad čísla:

244, 385, 596, 897, …

Odhaľte princíp rozdelenia a rozhodnite, ktoré z nasledujúcich čísel je zaradené do nesprávnej skupiny (len jedna odpoveď je správna):

  1. A) 632 –1. skupina
  2. B) 357 –1. skupina
  3. C) 841 –2. skupina
  4. D) 779 –2. skupina

__________________________________________________

  1. Podľa istého princípu sme rozdelili podstatné mená do troch skupín.

Do 1. skupiny patria napríklad slová:

auto, okolie, koala, úvaha, …

Do 2. skupiny patria napríklad slová:

prst, srdce, hrdza, tĺčik, strážnik, …

Do 3. skupiny patria napríklad slová:

mama, dohoda, okno, ananás, lopata, …

Odhaľte princíp rozdelenia a rozhodnite, ktoré z nasledujúcich slov je zaradené do nesprávnej skupiny (len jedna odpoveď je správna).

  1. A) sklo – 1. skupina
  2. B) kŕdeľ – 2. skupina
  3. C) sobota –3. skupina
  4. D) učiteľ – 3. skupina

Máte???

Ja som prvý nedala vôbec a druhý možno. Ale ja mám na to právo, veď som TRDLO MAKOVÉ.

Ale aj také TRDLO MAKOVĚ môže potešiť.

Čo myslíte?

Silvia Grecová

Viac textov od Silvie nájdete tu: #zivotologia

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať