fbpx
Staviame domy a zabúdame na stromy?

Staviame domy a zabúdame na stromy?

Staré známe slovenské porekadlo hovorí: Postav Dom, zasaď strom a urob syna. Mohli by sme polemizovať prečo syna.  Avšak skôr, ako polemika nad pohlavím, je v dnešnej dobe potrebné zamyslieť sa nad poradím. Sme totiž v situácii, kedy je stav životného prostredia strašný. Žalostný. Do plaču. Plakať však nepomôže. Na to by sme mohli použiť ďalšie slovenské – Plakať nad rozliatym mliekom…

Tak otočme ten slogan. Zasaď strom. Postav vedľa neho dom a potom si založ rodinu. Čo vy na to? A predstavte si, že existujú ľudia ako Alena Piknová, ktorým záleží na stromoch. O iniciatíve a o OZ SADÍME STROMY nám povedala:

„Mnohí ľudia chcú  vo svojich mestách či obciach alebo v ich blízkom okolí sadiť stromy. Stromy sú krásne, užitočné a nevyhnutné.  Niekedy však nie je na sadenie príležitosť alebo ľudia nevedia, ako by to mohli urobiť. Kúpiť strom a zasadiť ho popri ceste alebo niekde v meste? Nie je to len tak.“

Čo majú teda ľudia  robiť, ak chcú vysadiť strom?

Aby sme mohli sadiť viac stromov, a aby sme neboli na to sami, spájame sa s ďalšími ľuďmi v spoločnom zámere. Vytvárame príležitosť pre firmy na stretnutie kolegov, oddelení, obchodných partnerov, kedy je sadenie hlavnou náplňou, alebo jednou z programových častí.

Niekedy je sadenie spojené s formálnym programom, inokedy býva súčasťou neformálneho stretnutia a pokračuje návštevou reštaurácie. Okrem firemných skupín sa zapájajú do takýchto aktivít aj skupiny priateľov či jednotlivci ako dobrovoľníci.

Na akciách je vždy veľmi príjemná nálada podporovaná povedomím o zmysluplnosti vysádzania, krásou pri pretváraní prázdneho priestoru a dlhodobou existenciou vytvoreného diela.

Ako vyberáte miesta na sadenie stromov?

Miesto na sadenie a druh stromov plánujeme s obecným či mestským úradom. Najžiadanejšími drevinami sú lipy, javory, orechy a ihličnany. Sadili sme v parkoch, pri ihriskách, pri cestách v Bratislave, v Bernolákove, v Bieli na východe Slovenska a v ďalších obciach.

Po vysadení preberá starostlivosť o stromy príslušný mestský/miestny úrad a zabezpečuje pravidelnú zálievku počas troch rokov.

 

Čo pripravujete najbližšie? Ako sa dá zapojiť?

Najbližšie sadenie bude v meste Kráľovský Chlmec na východe Slovenska 12.októbra 2019 od 10:00 hod. Je to akcia pod záštitou mestského úradu a vysadíme 60 stromov spolu s  občanmi mesta. Zároveň pozývame dobrovoľníkov, ktorí majú záujem prísť pomôcť. Ak nemôžete prísť vy, dajte vedieť svojim známym, ktorí by sa chceli zúčastniť. Projekt je finančne náročný, preto sme vytvorili zbierku na portáli www.ludialudom.sk pod názvom Stromy pre mesto Kráľovský Chlmec.

Na jeseň plánujeme aj ďalšie sadenia, na ktoré vás  pozývame. Zasadiť strom je krásne, dajte nám vedieť, ak to plánujete urobiť. A je jedno, či ste  firma a chcete usporiadať firemnú akciu, alebo ste dobrovoľník.

OZ Sadíme stromy

sadimestromy@gmail.com