Ako byť šťastný bez ohľadu na počasie, politickú situáciu, výšku bankového konta či nálady ľudí okolo?

Vedeli ste, že 20. marec bol Medzinárodným dňom šťastia?

A viete, ako byť šťastný bez ohľadu na počasie, politickú situáciu, výšku bankového konta či nálady ľudí okolo?

Čo to vlastne je – TO ŠŤASTIE, ktoré si navzájom želáme k narodeninám či k meninám a po ktorom všetci túžime?

Wikipédia má v tom jasno: Šťastie je stav spokojnosti so životomblaho, ktoré pociťujeme ako radosť, spokojnosť, povznesenie.

Spýtajte sa však sto ľudí a dostanete sto rôznych odpovedí, sto odlišných predstáv o šťastí.

To, čo je pre niekoho šťastím, môže iný človek vnímať naopak.

Niekto považuje za šťastie, že žije na dedine, zatiaľ čo ďalší život na vidieku preklína. Jeden k naplneniu svojho šťastia musí vlastniť luxusnú vilu, druhý zas prežíva svoj sen o šťastí v obyčajnom panelákovom byte. Pre niekoho šťastie predstavuje nekonečný zoznam kamarátov a známych, ďalší je šťastný, že si našiel dvoch či troch priateľov, na ktorých sa môže spoľahnúť.

Predstavy o šťastí sú nekonečne variabilné a v priebehu života sa menia.  

Na prahu dvadsiatky mnohí považujú za šťastie ukončiť strednú školu a pokračovať na vysokej, spromovať, nájsť si zaujímavú a dobre platenú prácu, k tomu ešte cestovať a mať pri sebe milujúceho partnera.

Nie je ojedinelé, že šťastie nadobúda aj hmotnú podobu, veď neraz opojný pocit šťastia spôsobí aj kúpa auta, mobilu alebo letenky na druhý koniec sveta.

V tridsiatke býva šťastie často úzko prepojené s usadením sa, založením si rodiny, starostlivosťou o deti. Muži vidia šťastie v stabilite a schopnosti postarať sa o svojich blízkych, ženy  ̶ matky neraz nachádzajú šťastie v čisto banálnych veciach, ako napríklad mať šťastie vyspať sa celú noc bez prerušenia.

Šťastie sa stáva viac abstraktným pojmom, no neraz je závislé od druhých ľudí, predovšetkým od partnera/partnerky, detí, rodičov, najbližšej rodiny.

Po absolvovaní životnej fázy č. 1 „škola, práca, zábava“ a fázy č. 2 „rodina, deti, kariéra“ mnohí štyridsiatnici prechádzajú plynule do stavu nespokojnosti a prehodnotenia priorít v živote. Hmotné, krátkodobé a závislé podoby šťastia už nestačia.

Ako byť šťastný bez ohľadu na počasie, politickú situáciu, výšku bankového konta či nálady ľudí okolo?

Trvalé šťastie si nosí každý človek vo svojom vnútri.

Má ho doslova na dosah.

Byť vďačný/á za to, čo mám.

Podeliť sa.

Robiť to, čo ma baví.

 Čím skôr, tým lepšie.

A lepšie neskoro ako nikdy.

Veľa šťastia, priatelia!

Iveta  Žabková

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať