Keď sa mi narodila dcéra s vadami, manžel začať hrať automaty. Rozviedla som sa. Dnes je dcéra zdravá!

Starostlivosť o postihnuté dieťa? Keď sa mi narodila dcéra s vadami, manžel začať hrať automaty. 

Na rozhovor s Marikou Mackničovou reuguje čoraz viac žien. Ženy, ktoré dostali informáciu, že ich dieťa bude choré, na vozíku, alebo duševne postihnuté. Mnohé z nch sa rozhodli nepočúvnuť rady lekára, ktoré vychádzali z testov. Starostlivosť o postihnuté dieťa? Niektoré ženy testy odmietli. Niektorým sa narodili deti úplne zdravé. Iné priviedli na svet nie úplne zdravé deti, ale časom sa z chorôb vystrábili a dnes žijú plnohodnotný život…

Tu je jeden z mnohých príbehov…

Tiež som 35 ročná po 15 rokoch snaženia otehotnela. Keď ma posielali na genetické testy a odber plodovej vody, aby sa zistili prípadné zdravotné problémy, tak som odmietla s tým, že nech sa mi narodí dieťa zdravé, alebo s nejakým postihnutím, budem ho rovnako milovať, budem sa o neho s láskou starať a vždy tu budem pre neho.

V 36. týždni sa mi narodila dcérka s 5 vážnymi vadami srdiečka.

Exmanžel to nezvládol, začal hrať automaty a tak som v jej 6. týždňoch podávala o rozvod a som s ňou sama. Ale veľmi mi psychicky, ale aj finančne pomohli moji rodičia. Ako 15. mesačnú dcérku operovali. Strávila viac, ako 6 hodín na mimotelovom obehu, ale je to neskutočná bojovníčka. Do 20.00 h strávila na operačnej sále, ale už ráno pred vizitou o šiestej ju museli extubovať, pretože dýchala sama a pokazila im prístroj. Chcela zliezť z postele.

Lekári a ošetrovatelia z nej boli hotoví, že tak húževnaté dieťa ešte nezažili a zvlášť tak maličké. Z pooperačnej izby ju vôbec nepresunuli na JISku, ale hneď ku mne na normálnu izbu a 6 dní po naozaj vážnej 6-hodinovej operácii srdca nás pustili domov. V nemocnici 3 dni po operácii začala chodiť, ale neboli to žiadne neisté krôčky, ale hneď chodila stabilne, akoby behala už niekoľko mesiacov.

Dnes je z nej 20 ročná študentka VŠ, veľmi umelecky nadaná.

Má kapelu. Od 8 rokov sama komponuje pesničky, píše si texty, cez ZUŠ má nahrané 3 CD s vlastnými skladbami (1. CD nahrávala ako 9 ročná), hrá na mnohých hudobných nástrojoch, … píše básne, krásne maľuje, robí rôzne ručné práce, veľa tvorí, popri škole už 3 roky brigáduje. Som na ňu nesmierne hrdá. A vlastne trošku aj na seba, že som odmietla tie vyšetrenia, lebo neviem, ako by som pri nepriaznivých výsledkoch reagovala. Naozaj neviem.

Viem ale, že lekári nie sú vždy všemocní, že nie vždy všetko vedia presne.

Ale bez nich by som tu dnes nemala najväčší poklad a lásku môjho života. A i napriek tomu, čím sme si prešli, by som nevymenila ani minútu života s ňou za bezproblémový život bez nej.

***

Marikin príbeh, ktorý inšpiroval diváčku k vyššie uvedenému textu si môžete pozrieť tu…

Stačí stlačiť play…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať