fbpx

Pod rúškom sa na pleti šíria baktérie a spôsobujú kožné problémy. Čo s tým?

Starostlivosť o pleť pod rúškom a respirátorom

Starostlivosť o pleť pod rúškom a respirátorom
MUDr. Mária Brozmanová, špecialistka v odbore dermatovenerológia

Na starostlivosť o pleť pod rúškom a respirátorom som sa pýtala MUDr. Márie Brozmanovej, špecialistky v odbore dermatovenerológia.

Už je to viac ako rok, odkedy sme si nasadili rúška. Najnovšie sme ich museli vymeniť za respirátory. Sú profesie, kde musia ľudia v respirátoroch „udýchať“ celý deň. Ako sa to podpisuje na stave pokožky a dá sa pomôcť pleti?

Pani doktorka, stretávate sa s klientkami, ktoré majú problémy kvôli noseniu rúšok a respirátorov? Čo sú ich najčastejšie potiaže?

Čoraz viac sa stretávame s klient(k)ami, ktoré hoc vždy mali bezproblémovú pleť, teraz sa im tvoria vyrážky práve v oblasti zakrytej rúškom (okolie úst, brada). Rúško/respirátor zachytáva kvapôčky z výdychu, čo síce pomáha zachytávať potenciálny prenos SARS-CoV-2, no taktiež vytvára ideálne vlhké prostredie pre šírenie baktérií. Najčastejšie kožné problémy, s ktorými sa v súvislosti s týmto stretávame, sú akné, periorálna dermatitída, folikulitída (hlavne u mužov), či rosacea.

Respirátory sú povinné viac-menej len u nás a v Česku. Zaťažujú pleť viacej ako rúška? Sú v tom rozdiely?

Čím lepšia ochrana pred prenosom vírusu, tým horšie pre pleť. Respirátor prilieha k tvári viac ako rúško a je menej priepustný, teda zachytáva viac vlhkosti a tepla. Taktiež dochádza k väčšiemu treniu a mechanickej iritácii pri okrajoch. To vedie k zvýšenému diskomfortu a zvýšenému riziku rozvoju kožných problémov.

Čo môžeme pre seba urobiť ešte predtým, než si nasadíme rúško? Odporúčate nosiť mejkup? Nedusí to pleť ešte viac?

Najdôležitejšie je nasadiť si vždy len čisté rúško či respirátor, na čistú pleť. Odporúča sa aj použitie protizápalového denného krému, ktorý udrží pleť hydratovanú a posilní jej prirodzenú bariéru (avšak pozor, prekrytie tváre rúškom zintenzívni absorbciu krému a jeho aktívnych látok, čo napr. nie je želané pri ingredieniách ako retinol, AHA kyseliny a pod., ktoré môžu zhoršiť iritáciu pleti).
Ak chcete nosiť makeup, zvoľte ľahkú formuláciu.

Najistejšie by bolo nenosiť makeup vôbec, ale paradoxne ľahký, minerálny makeup môže tiež slúžiť ako bariéra pleti a absorbovať nadmernú vlhkosť.

Ako sa starať o pleť, keď prídeme domov z práce? Máte nejaký inovatívny postup, ktorý môže uchovať našu pleť ako tak v poriadku?

Platia všeobecné zásady pre zdravú pleť ako pravidelné čistenie a hydratácia pleti, vhodné sú aj peelingy na exfoliáciu odumretých buniek z povrchu pokožy. V kombinácii s pravidelným menením rúška sa relatívne ľahko môžeme vyhnúť kožným komplikáciám.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

About Redakcia MAGAZIN40plus

Mohlo by vás zaujímať