Myslím si, že mladí ľudia, ktorých zatiaľ nič nebolí, sa nevedia vcítiť do situácie staršieho človeka…

starnutieStarnutie? Aký majú v súčasnosti vzťah mladí ľudia k starším? 

V dopoludňajších hodinách cestujem do mesta hromadnou dopravou. Všímam si aj pomalších starších ľudí, ktorí tvoria asi polovicu cestujúcich v autobuse. Zaujala ma staršia pani s chodúľkou. Pamätám si túto pomôcku z práce v liečebni – LDCH. Pomáhala ľuďom udržať rovnováhu pri chôdzi a chránila aj pred pádom.

Pani sa pomaly presunula úzkou uličkou popri sediacich do priestoru vyhradeného pre invalidov a kočíky s deťmi. Uviazala chodúľku o držadlo špagátom a sadla si hneď na najbližšie voľné miesto. Prisadla si k veľkému mladému mužovi. Bola útlej postavy a doslova sa k nemu pritlačila pre nedostatok miesta. Mladíkovi, mierne rozkročenému a hľadiacemu do telefónu, vôbec nenapadlo sa pomknúť ďalej. Staršia pani nič nenamietala a ticho sedela na svojom sedadle. Počas vystupovania z autobusu mala ťažkosti zísť zo schodíka, ale našla sa ochotná spolucestujúca v zrelom veku, ktorá jej pomohla.

Aký majú dnes vzťah mladí ľudia k starším? 

Art. Oľga Gromová

Myslím si, že mladí ľudia, ktorých zatiaľ nič nebolí, sa nevedia vcítiť do situácie staršieho človeka.

Chýba im empatia, ale zároveň aj tá správna skúsenosť. Snáď tí, ktorí vyrástli so starými rodičmi, alebo im boli aj nejako nápomocní, sú k starším ľuďom vnímavejší.
Zamýšľam sa, či je možné sa úcte a láske naučiť. Či po prednáške o láske a úcte k starším sa mladý človek naozaj začne aj tak správať.

V domove seniorov, kde som pracovala, sme mali zaujímavú prednášku o geronto-obleku. Je špeciálne navrhnutý na to, aby simuloval starnutie – starecký pohyb spojený s obmedzeniami pohybu, zraku aj sluchu.

V niektorých zariadeniach v Rakúsku je dokonca podmienkou pri nástupe do zamestnania mať oblečený geronto-oblek počas celej zmeny. Záujemca o prácu si takto môže na vlastnej koži vyskúšať, ako sa môže cítiť klient, o ktorého je potrebné sa postarať.

Niekto by mohol podotknúť, že nie je správne pripomínať si obmedzenia fyzického tela, keď sa ho to ešte netýka. Ale z iného pohľadu môže byť vcítenie sa „do kože“ staršieho alebo nevládneho človeka užitočné.

Možno by si geronto-oblek mohlo vyskúšať viacej mladých ľudí.

Snáď by boli k starším ľuďom tolerantnejší.

Starnutie a mladí

Art. Radovan Vincze

Starnutie a myšlienka na záver

Elixír večnej mladosti možno existuje, ale zatiaľ iba v rozprávkach. Aj dnešný mladý človek bude o niekoľko rokov starším. Ak pripustíme fakt, že vnútorný svet človeka, tvorený spomienkami a emóciami, nestarne, otázkou je, či je starší človek skutočne starý, alebo sa len opotrebovala jeho fyzická schránka.

Pripravila Zuzana Balašovová Donátová, autorka kníh z prostredia dlhodobo chorých: Za dverami liečebne, Zo zápisníka terapeutky (www.elist.sk)

O krátke postrehy z hospicu sa delím s verejnosťou v knihe Za dverami liečebne, ktorú nájdete už aj v kníhkupectvách na Slovensku.

 

Korektúry textu: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať