fbpx
Srdce si musíme trénovať

Srdce si musíme trénovať!

Na Slovensku žije približne 100 tisíc pacientov so srdcovým zlyhávaním. Mnohí z nich o svojom ochorení nevedia a jeho príznaky pripisujú prirodzenému starnutiu.

 Cieľom osvetovej kampane Červené ponožky v liečebných kúpeľoch 2019 je zvýšiť povedomie o chronickom srdcovom zlyhávaní a upozorniť na prvé príznaky a dôležitosti včasnej diagnostiky. Počas projektu bude prebiehať skríning, ktorého cieľom je monitoring a záchyt nediagnostikovaných pacientov vo vekovej skupine 50+.

Problémom je, že väčšina z pacientov prichádza k lekárovi neskoro, teda v čase, keď je ochorenie už v rozvinutom štádiu. Typické príznaky srdcového zlyhávania  ako dýchavičnosť, horší fyzický výkon, únava, opuchy končatín či prírastok na váhe si pacienti interpretujú ako prirodzené príznaky starnutia.

Čo je srdcové zlyhávanie

Srdcové zlyhávanie je porucha srdcovej činnosti, ktoré sprevádza súbor typických symptómov. O srdcovom zlyhávaní hovoríme, ak tento dôležitý orgán dobre nefunguje a často sa dokonca aj zväčší. Keď srdce nepracuje správne, príčinou zvyčajne býva to, že srdcový sval je poškodený – zväčša pre jeho nedostatočné krvné zásobovanie. Srdce následne nie je schopné adekvátne zásobovať telo kyslíkom a živinami.

Srdcové zlyhávanie súvisí ale aj s faktormi, ktoré vieme ovplyvniť – zlá životospráva, nedostatok pohybu, stres, zlozvyky ako je nadmerný príjem alkoholu, fajčenie a nedostatok spánku. Diagnóza srdcové zlyhávanie znamená predovšetkým nižšiu telesnú zdatnosť. Pri vykonávaní bežných činností musí človek s energiou šetriť a plánovite si ju rozdeliť na celý deň. Mal by však naďalej zostať aktívny, ale s dostatočným odpočinkom.

Červené ponožky v liečebných kúpeľoch

OZ Hlas nášho srdca organizuje od 29. apríla do 10. mája celoslovenskú osvetovú kampaň Červené ponožky v liečebných kúpeľoch 2019.  „Medzi prvé symptómy srdcového zlyhávania patrí opuch členkov na nohách, preto červené ponožky ako symbol majú upozorniť a odkázať na farbu srdca a členky, ktoré signalizujú problém. Cieľom projektu je aktivácia nediagnostikovaných pacientov, aby si uvedomili význam primárnej prevencie a zlepšenia kvality svojho zdravia,“ hovorí Mgr. Anna Kasardová, PhD., predsedníčka združenia.

 Počas stretnutí v kúpeľných mestách bude odborníci rozprávať o príznakoch, prevencii a potrebných zmenách v životospráve (správne jesť, hýbať sa a správne relaxovať. Zároveň návštevníkov čaká bezplatné vyšetrenia príznakov a rizikových faktorov ochorenia. Keďže súčasťou zdravého života je aj pohyb, na záver stretnutí bude prebiehať aj ukážka tréningu najzdravšieho a najprirodzenejšieho pohybu adekvátneho aj k veku a vhodného pre srdce – nordic walking.

Akcia Červené ponožky v liečebných kúpeľoch má desať zastávok: 29. 4. Štós, 30.4. Bardejovské kúpele, 1.5. Kováčová, 2.5. Piešťany, 3.5. Vyšné Ružbachy, 4.5. Nimnica, 6.5. Lúčky, 7.5. Turčianske Teplice, 9.5. Bojnice a 10.5. Dudince.

Stretnutia sa začínajú vždy na obed o 12. hodine a sú určené pre širokú verejnosť, nielen pre kúpeľných hostí. Červené ponožky v liečebných kúpeľoch 2019 organizuje OZ Hlas nášho srdca s podporou Slovenskej kardiologickej spoločnosti a partnermi Asociácia slovenských kúpeľov, Novartis, Roche, Peugeot, Dobré jablká, Salvator a Omron.

Žime zdravšie

Srdcové zlyhávanie nie je porucha, ktorá sa objaví odrazu, ale jej symptómy sa postupne zhoršujú. Pravidelné preventívne prehliadky by sme mali absolvovať každé dva roky, avšak v prípade, že sa prejavia niektoré z vyššie popísaných symptómov – dýchavičnosť, únava, opuchy končatín – je dôležité vyhľadať lekára a zájsť na vyšetrenie aj k špecialistovi kardiológovi. Podceňovanie príznakov a odkladanie návštevy lekára je život ohrozujúce.

Približne polovica pacientov je v prípade srdcového zlyhávania ohrozená možnou náhlou smrťou. Druhá polovica pacientov zomiera na pomalé vyhasínanie srdcovej činnosti.

Pacient so srdcovým zlyhávaním môže viesť kvalitný plnohodnotný život, pokiaľ bude rešpektovať nastavenú liečbu a  prispôsobí svojmu zdraviu aj životný štýl. Veľmi dôležitý je každodenný aktívny pohyb na čerstvom vzduchu, pretože srdce je sval, ktorý je potrebné trénovať.

Viac informácií sa dozviete na www.hlasnashosrdca.sk a sledujte aj facebook/hlasnashosrdca, kde nájdete najaktuálnejšie informácie.

Pre čitateľov magazínu teraz 20 percentná zľava na tvorivý materiál použitím kupónu zlava40plus