Spracovala maľovanku o Senci, ktorá je interaktívna!

Povedzte, kedy naposledy ste zobrali farbičky do rúk a kedy ste kreslili? Že neviete kresliť? A maľovanka by vám sedela viac? Možno nie vy, ale vaše deti pri návšteve Senca ocenia, že si môžu spolu s vami, rodičmi, zadovážiť maľovanku, ktorá je navyše interaktívna. O tom ako vznikla, ale aj o iných veciach sme sa rozprávali s jej autorkami Zuzkou Oros a Angélou Garai.

Zuzi, ako si prišla na nápad pripraviť maľovaného sprievodcu Sencom?

Som senecká grafická dizajnérka a občas si pozriem nejaké tutoriály a niečo nové sa aj naučím. Raz som si pozerala návod, ako deťom spraviť cez Photoshop filtre maľovanky z ich vlastných fotiek. Otestovala som to na prvej fotke, ktorá mi prišla pod ruku. Bola to pekná fotka z kamarátovho Facebooku, ktorý fotí Senec, a veľmi profesionálne. Postup síce fungoval, ale kvalita výstupu bola akurát tak pre detičky na doma. Rozmýšľala som, ako by sa dal výstup ešte vylepšiť, tak mi napadla myšlienka poctivo prekresliť niektoré zábery. Už len preto, aby som nevyšla z cviku. Ako som nápad nosila v hlave, tak postupne dozrel. A zrazu bola na svete myšlienka vytvoriť zábavno-informačný zošit s pamätihodnosťami a podujatiami nášho regiónu.

Čo všetko si si musela cestou naštudovať?

Zuzana: Jediné, čo mi dalo trocha viac práce, bolo nové digitálne pero, ktoré sa ovláda trochu inak ako štandardná myš, ale chcela som ho pri tomto projekte použiť. Bola to výzva, ale veľmi som sa tešila. Keďže ma hnala dopredu motivácia, kresbu s novým nástrojom som rýchlo zvládla. Urýchlilo to prácu a v mojej profesijnej oblasti mi ovládanie digitálneho pera dáva väčšiu slobodu pri kreatívnej činnosti.

Ilustrácie sú  naozaj pekné, niektoré aj vtipné. Bola si na to celé sama?

Mojou veľkou oporou bola kolegynka Angéla Garai, ktorá je umelkyňa na voľnej nohe, a ako živnostníčka mi pomáha s tvorbou webov, zalomením kníh a s tvorbou reklamných materiálov. Veľmi sme sa zblížili, spriatelili sme sa, a keď som jej porozprávala o mojom novom zámere, hneď sa chytila. Keď nakreslila prvý obrázok, vedela som, že budeme spoluautorky. Ona inklinuje k zvieratám, prírode a realizmu, ja uprednostňujem symboliku, grafickosť a geometriu. Tento rozdiel dokonale fungoval, navzájom sme sa dopĺňali a vytvorili sme tak rozmanitú sériu maľovaniek.

Angéla, ktorá z ilustrácií sa rodila najťažšie?

Jednoznačne titulka. Tú sme prekresľovali asi desaťkrát. Najväčšiu dilemu sme mali s farebnosťou. Nakoniec sme sa rozhodli pre takú, akú máme v erbe mesta. Pokiaľ ide o obsah, mali sme verzie aj so slnkom v tvare mandaly, ale nakoniec zvíťazila heraldická figúra z erbu, lev s dvojitým chvostom, opierajúci sa o slnko.

Pokiaľ ide o technickú náročnosť, asi by som spomenula mapy. Mali sme totiž vymedzený priestor, do ktorého sme museli dostať veľa malých aj veľkých vecí tak, aby boli viditeľné, čitateľné a spoznateľné.

Máte aj nejakú kurióznu príhodu?

Angéla: Senecký erb znázorňuje leva s dvomi chvostami. Ja pochádzam z malého mesta v zahraničí, ktorého erb obsahuje tiež leva, len s jedným chvostom. Tak sme sa rozhodli na krste, ktorý sa konal počas Veľkého letného karnevalu, obliecť do kostýmov leva.  Však ho máme aj na titulke a objavuje sa aj pri mestských inštitúciach ako hlavná postava. Na poslednej strane maľovanky sme nakreslili naše postavičky – Zuzka je levica s dvomi chvostíkmi, ja mám len jeden.

Keď sme tvorili web,  v rámci marketingu sme vytvorili aj malú maketu maľovanky, s ktorou sa moja niekoľkomesačná mačička hrala a zároveň ju obhrýzala. Doma som ju nakrútila na video, ktorému sme dali názov Maľovanka je na zožratie. Záber sa podaril, tak sme moju malú levicu prizvali do nášho tímu. Jej video si môžete pozrieť na webstránke www.farebnemesto.sk

Čo znamená, že je maľovanka interaktívna? Je prepojená so svetom online?

Maľovanka je jednofarebná, ale okrem zábavy pre deti z vymaľovania obrázkov obsahuje množstvo užitočných informácií aj pre dospelých. Tieto údaje sú väčšinou kontakty na inštitúcie či otváracie hodiny. Pre turistov je určite prínosné, že pod každou maľovankou je jedinečná linka na webstránku www.farebnemesto.sk, kde si danú atrakciu môžu pozrieť v obrázkoch; ak sú k dispozícii aj videá, tak pripájame aj tie. Výhoda online priestoru spočíva v tom, že tieto údaje môžu byť časom aktualizované a presahujú kapacitu štandardného listu A4. Tento rok na webe pripravujeme aj ďalšie jazykové mutácie, a to v maďarčine a nemčine.

Zo štatistík návštevnosti webstránky vyplýva, že približne 40 percent celkovej návštevnosti tvoria organické návštevy (vyhľadávania cez vyhľadávače ako napr. Google). Textové obsahy, ktoré sme vytvorili pre maľovanku, sú dostupné aj pre tých, ktorí maľovanku zatiaľ nemajú. Najčastejšie sa vyhľadávajú informácie o atrakciách, ktoré nemajú vlastnú webstránku, ale často sa zobrazujú aj stránky s informáciami o inzerentoch, ktorým aj touto cestou ďakujeme, že podporili tento projekt.

Je možné si ešte maľovanku kúpiť?

Áno, samozrejme. Na webstránke www.farebnemesto.sk si ju môžete objednať online alebo v časti „Kde kúpiť“ sme uviedli zoznam predajcov, u ktorých je možný osobný odber. Zoznam aj tento rok budeme aktualizovať a dopĺňať.

Zásobili sme sa, aby sme pokryli ešte aspoň túto turistickú sezónu. Celoročne maľovanku ľudia radi kupujú aj ako darček reprezentujúci náš región. Už ju majú dokonca aj deti napríklad v Juhoafrickej republike, alebo v USA.

Zuzana Oros – www.orflex.sk
Angéla Garai – www.gangi.sk

Mohlo by vás zaujímať