Spoliehať sa na intuíciu? Či ego?

Spoliehať sa na intuíciu? Či ego?

Darina Szabo sa vždy zaujímala o psychológiu. Absolvovala rôzne školenia na Slovensku aj v zahraničí. Začala sa zaujímať aj o alternatívne spôsoby. Zaujal ma rozhovor v podcaste Talkslow a rozhodla som sa, že ju oslovím na rozhovor. Súhlasila.

Darina, zaujalo ma vaše porovnávanie v rozhodovaní. Či konáme a rozhodujeme sa podľa ega alebo intuície. Dá sa to rozpoznať?

Nie je jednoduché vyjadriť to takto v krátkosti to ale pokúsim sa.

V tomto “ekonomickom” svete väčšinou konáme podľa EGA.  Keď začneme pracovať na sebe a začneme si uvedomovať,  aký je rozdiel medzi egom a intuíciou,  prídeme k záveru, že intuícia chce pre nás to najlepšie.  Ego väčšinou chce to najľahšie a jeho motiváciou je porovnávať sa s druhými. Ego je naše vnímanie seba vo svete a porovnávanie sa s druhými.

Intuícia: Naša duša, alebo naše vyššie ja chce pre nás to najlepšie a vie čo to je.  Chce aby sme boli šťastní, nezávisle na okolí. Táto duša, alebo naše vyššie ja, s nami komunikuje o našich najlepších možných rozhodnutiach cez intuíciu.

Ego na druhej strane je reakcia podľa našich komplexov, nastavených kódov, ktoré máme od detstva. Väčšinou sú motivované podľa negatívnych emócií a často sa skrývajú pod záštitou logiky, lebo intuícia nie je vždy logická. Aspoň nie vo vnímaní tohto sveta alebo vo vnímaní nášho okolia.

V oboch prípadoch, aj pri EGU aj pri intuícii je to pocit.

Ego: Ja chcem, lebo … Vlastne logické príčiny. Motivácia väčšinou pochádza z hlavy, alebo negatívnych emócií ako hnev, urazenosti, strach, závisť, žiarlivosť a iné.

Intuícia: toto, lebo… neviem, cítim to tak…

Darí sa vám vo vašom živote rozhodovať na základe intuície?

Veľmi sa o to snažím, ale nie vždy sa mi to darí. Často so svojou intuíciou leziem ľuďom na nervy, hlavne svojim blízkym, lebo nechápu moje pohnútky.  Niekedy ani ja sama im nerozumiem, ale z nejakého dôvodu viem, že sú moje kroky správne.

Čo nám obyčajným smrteľníkom bráni viacej používať intuíciu?

To je jednoduché: Strach. Neveríme si. Nie sme si istí či nás intuícia nasmeruje tam, kde budeme šťastní. Chceme mať veci pod kontrolou a intuícia nás nie vždy vedie tam, kde to poznáme. Často je to niečo nové,  ťahá nás mimo komfortnej zóny. Je to o našom sebavedomí.

Venujete sa aj šamanským rituálom. Čo si môžeme pod tým predstaviť?

To nie je úplne tak, ja sa nevenujem šamanským rituálom,  učím sa pod vedením šamanov rôzne metódy liečby duše. Nie vždy je to o rituáloch, často je to skôr o vnímaní celkového človeka, jeho duše, tela a mysle. Kde vznikla disharmónia,  a ako ju dať do poriadku.

Ak vám práve vaša intuícia navráva, že by ste sa v marci mohli zúčastniť skvelého Víkendového Reštartu Tela a Mysle vo Wellness hoteli Kontakt, Stará Lesná (TATRY), budeme sa na vás tešiť.

Spomínali ste, že šamani sa dožívajú bežne vyše sto rokov. Čím to je podľa vás?

Šamani, ktorých poznám,  sa dožívajú v priemere 120 rokov. Myslím si, že je to preto, lebo neustále na sebe pracujú,  vzájomne si pomáhajú a podporujú sa. Raz za čas sa stretávajú a radia si nielen o tom, aké  problémy majú ich  klienti, ale pomáhajú si vzájomne s vlastnými problémami.

Najviac sa mi páči, že človek, ktorý chce byť šamanom,  sa ním  môže stať až po 50. roku jeho života, lebo dovtedy je len „puberťák“.  A i keď celoživotne sa má čo učiť, tak do päťdesiatky je ešte nesúci, lebo si nedoriešil sám seba.

Venujete sa kvantovej terapii. Čo to presne je?

Použijem definíciu: Kvantová terapia je metóda, ktorá čerpá z poznatkov kvantovej fyziky. Vychádza z predpokladu, že všetko je tvorené kvantovými časticami, ktoré neustále kmitajú. Podľa modernej fyziky môžeme celú našu realitu popísať ako vibrácie a vlnové vzorce, v ktorých sú informácie a z ktorých sa aj my skladáme.

Sme biologické informačné pole. Tieto vibrácie a vlny je možné zmeniť, teda všetko je možné ovplyvniť pomocou kvantovej vlny.

Jednoducho povedané,  naše podvedomé kódy, ktoré sme si nazbierali za celý život, sú informácie, ktoré nás ovplyvňujú. Sú vo forme energií a keď tie kódy alebo bloky nás v živote brzdia a ovplyvňujú negatívne, tak cez kvantovú terapiu vieme na ne prísť, odstrániť a nastaviť nové, konštruktívnejšie informácie, ktoré nás v živote posunú k lepšiemu zdravšiemu a šťastnejšiemu životu.

Na to sa používa kvantové čistenie, ktoré sa podobá psychoanalýze, kde s klientom prichádzame na podvedomú príčinu jeho problému, či už zdravotného, alebo psychického (väčšinou pochádza z detstva zo vzťahov v rodine). Nasleduje pochopenie, odpustenie a s láskou pustenie. Tým vlastne kód stráca svoju moc nad nami a nad našimi činmi, telom a mysľou a prestáva nás negatívne ovplyvňovať.

Veľmi silno sa to podobá aj niektorým šamanským procesom. Kedže psychosomatika hovorí, že všetky naše zdravotné problémy pochádzajú z psychiky, teda z všetkého, čo v sebe nosíme, tak táto metóda je výborná aj na to, aby sme vyriešili podstatu našich zdravotných problémov.

Nedávno som absolvovala 10 týždňový kurz Wim Hof. Súčasťou bola aj meditácia, aby som sa naučila pracovať s chladom bez stresu. Priznám sa, meditovať je podľa mňa ťažké. Neviem prestať myslieť… Dá sa meditácii naučiť?

Meditovať sa môže naučiť ktokoľvek.  Veľa ľudí si myslí, že musia prestať pri tom myslieť, ale to  vôbec nie je podstatné. Mozog a myšlienky nevieme zastaviť, zastaví sa len keď nastane mozgová smrť. Pri meditácii je to len schopnosti nasmerovať  myšlienky niekam inam.

Čo znamená, že v pozadí si myšlienky behajú, a v popredí sa naše vnímanie sústredí napríklad na dýchanie, alebo na vizualizáciu niečoho konkrétneho. Podstata meditácie je o tom, že si nájdeme čas na seba a upokojíme sa,  vnímame tu a teraz. Je to duševný liečebný proces.

Je to moment, kedy dostávame do tela viac kyslíka, pretože sa sústreďujeme na dýchanie, alebo cez dýchanie ukľudňujeme svoju dušu a svoje fyzické telo.  Cez vizualizáciu dostávame odpovede na rôzne otázky, ktoré máme v sebe alebo si predstavujeme ideálny stav, v ktorom sa chceme nachádzať.

Mozog nerozozná rozdiel medzi realitou, v ktorej sme a realitou, ktorú si predstavujeme vo vizualizácii. Čiže, keď si predstavujeme niečo krásne,  naše fyzické telo reaguje na to tak, ako keby sme už boli v tej situácii.

Veľa sa rozpráva o metóde Tu a teraz. Darí sa vám žiť život a prežívať tu a teraz?

‏Áno, darí, a veľmi sa mi to páči. Prináša mi to oveľa viac radosti, ako sa stresovať kvôli zajtrajšku alebo včerajšku. Sú veci, ktoré nevieme zmeniť  ani ovplyvniť.  Jediné, nad čím máme moc, je dnes a to je dar.  Preto  je v angličtine Present prítomný čas,  a je možné preložiť ho aj ako “dar”.

Čo vás v živote najviac baví a posúva vpred?

Ticho, byť sama so sebou. Cestovanie, spoznávanie nových ľudí, nové kultúry nové prostredie, Nové filozofie, nové myšlienkové pochody a nové jedlá. Knihy, hlavne fantázia, ktorá prekračuje hranice reality a otvára iné obzory. Pohár vína, šálka kávy alebo zjesť niečo chutné, čo poteší nielen chuťové bunky, ale u mňa aj dušu.

Spoliehať sa na intuíciu? Či ego?

Takéto vychutnávanie si  je pre mňa istý spôsob meditácie. More je moja srdcová záležitosť. Pri mori som najviac napojená. A najviac ma posúva vpred, keď si  môžem sadnúť so svojimi priateľmi pri poháriku a rozoberať nesmrteľnosť chrústa. Len tak si užívať ich spoločnosť a smiať sa.

Humor ma najviac baví. Môj najlepší priateľ má najlepší zmysel pre humor.  Vždy hovorí “čo ťa nerozosmeje, aspoň ťa rozosmeje” Šamani mi raz povedali, že my Európania sa berieme príliš vážne, že nie sme ani takí zaujímaví, ani takí dôležití ako si o sebe myslíme. 

Strácame zmysel pre humor a preto pomaly umierame vo vnútri.

Túto vetu si stále opakujem,  často ju  hovorím nahlas svojim klientom,  vždy keď mám príležitosť. Šamani tiež hovoria, že depresia je preto, že sme dávno netancovali,  nespievali a nesmiali sa na svojej vlastnej smrteľnosti.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

 Ak vás rozhovor zaujal, môžete kontaktovať Darinu TU

 

Mohlo by vás zaujímať