So vzťahmi je to ako s jedlom. Jedna jediná špeciálna ingrediencia dokáže zmeniť chémiu jedla.

SUPERŽENY a SUPERMUŽI

Vedeli ste, že supermuž a superžena je genetická choroba?

XYY muži majú jeden chromozóm Y navyše a obvykle nemajú žiadne viditeľné prejavy. Môžu byť vyššej postavy, s mierne zníženou inteligenciou, hyperaktivitou a problémami s chovaním.

Tak takýchto supermužov nie je ťažké nájsť, že?

A superženy XXX s jedným chromozómom X navyše sú na tom podobne. Môžu mať poruchy učenia, reči, psychologické poruchy, vyššiu výšku a nižšiu inteligenciu.

Tak sa mi zdá, že sa s pribúdajúcim vekom konečne stávam superženou.

Ale takto si asi supermužov a superženy nepredstavujeme.

Čo musí mať taký supermuž alebo superžena?

Je to ako so superpotravinami. Potravinami, ktoré sú výnimočné. Obsahujú živiny dôležité pre ľudský organizmus a prospievajú zdraviu. Bielkoviny, vitamíny, minerály. Tie najlepšie vedecké inštitúcie po celom svete potvrdzujú ich pozitívne účinky. Skrátka, obsahujú všetko to NAJLEPŠIE a NAJVIAC.

Hľadáme ich na Sibíri, v Mongolsku, v amazonských pralesoch či na nádherných polynézskych ostrovoch.

Zháňame produkty s tými najdivnejšími názvami.

Rozchodnica ružová, huba chaga, sibírsky ženšen, koreň maralí, ruža z Jericha, maka, moringa, chlorella, chia, acai, goji, aschwaganda…

Hľadáme TO niečo, čo nám pomôže byť zdraví, krásni a dožiť sa 100 rokov. Taký ten „Lebkoň zkríženohnátový“, vďaka ktorému pračlovek skolil mamuta a prežil svoj, síce krátky, ale plnohodnotný jaskynný život. Alebo koreň z mandragory, odtrhnutý za mesačného splnu, z ktorého si cisár Rudolf II. namiešal „elixír mládí“ a záhadne „omladol“.

A ako je to so supermužmi a superženami?

Tak napríklad taký Napoleon Bonaparte. Malý veľký supermuž.

Spisovateľ Stendhal ho vnímal ako chudé a podivuhodné stvorenie a popísal ho slovami: „Človek by ťažko uhádol, že ide o vojaka, nebolo v ňom nič rázneho, chvastavého, vychvaľovačného ani hrubého. Mal však silnú vôľu a dokázal si ľudí získať.“

A stal sa z neho jeden z najtalentovanejších vojenských vodcov a stratégov. Mal vysoký intelekt, super pamäť a super schopnosť pracovať.

A získať si vedel aj ženy. Hovorí sa, že jeho obidve manželky a aj všetky milenky boli spokojné.

O svojej druhej manželke Márii Luise povedal:

„Ak je dobrá a porodí mi zdravého syna, budem ju milovať, ako keby bola tou najkrajšou.“

No nebol super?

Mária Luisa bola dobrou manželkou. A porodila mu aj syna. Nemiešala sa do politiky a starala sa len o manžela. Varila mu rannú kávu, dohliadala na jeho stravu a hrala mu na klavíri. Napoleon jej na oplátku prejavoval svoje nálady a prchkú povahu. Mária Luisa len mlčala, no občas vraj aj plakala. Hlavne milovala sex a toho sa jej od manžela dostávalo nadostač.

Žeby superžena?

Nebol on veru hlúpy. V roku 1807 uzákonil Code Civil, teda nový občiansky zákonník. Jeho niektoré body sú ešte aj dnes súčasťou francúzskeho zákonníka. K ženám ale nebol veľmi naklonený.

Posúďte sami.

Ukážka Code Civil z ôsmackej učebnice dejepisu:

  • Článok 213 Manželka musí poslúchať svojho manžela.
  • Článok 21: Manželka nemôže ani darovať, predať, ani získať (niečo), pokiaľ jej k tomu manžel nedá súhlas.
  • Článok 31: Dieťa je povinné prejavovať v každom veku úctu a pozornosť rodičom.

Mal to on dobre vymyslené. A myslím, že poniektorí „zákonodarcovia“ by to aj dnes mali radi rovno v Ústave SR.

Hoci ženy jeho života na neho nikdy neprestali myslieť, Napoleon vo vyhnanstve na ostrove Sv. Heleny dožíval sám.

„Neexistuje slávnejšie meno ako Napoleon. Začal z ničoho, stratil všetko, aby všetko získal,“ povedal prezident Georges Pompidou v roku 1969 pri oslave 200. výročia jeho narodenia.

Niektorí ho uznávajú ako supermuža, génia, super stratéga a tvorcu moderných reforiem a pokroku. Iní ho zatracujú ako diktátorského netvora a uzurpátora.

Niekedy sme super a inokedy zas až tak veľmi nie.

Superlatívy nás niekedy môžu zmiasť. Myslíme si, že potraviny, označené ako superpotraviny sú lepšie ako iné. Zháňame často drahé produkty, ktoré sú podobne zdraviu prospešné ako bežná zelenina a ovocie. Sú podložené vedeckými štúdiami.

Ale nevieme, že tieto výsledky boli dosiahnuté pri vysokých koncentráciách živín a pri bežnom stravovaní ich nie je možné dosiahnuť. Napríklad červené jablko obsahuje toľko antioxidantov ako 13 dávok džúsu z kustovnice čínskej.

Každý máme nejakú predstavu o supermužovi a superžene. Hľadáme ich. Hľadáme kustovnice, huby chagy, maralí a moringy. A pritom v pivnici či v špajze máme tie naše brokoličky, čučoriedky, slivky, kapustičky, cvikličky a feferónky. Ten náš cesnak, zázvor, karfiol či kučeravý kel. Tie naše jabĺčka a hruštičky.

Keď sa o ne/nich budeme dobre starať, občas ich prihnojíme, zalejeme, okopeme, vytrháme burinu a ochránime ich pred škodcami, tak z nich budú mega superpotraviny. Naše superženy a naši supermuži.

A že niekedy nechutia až tak super?

Jedna jediná špeciálna ingrediencia dokáže zmeniť chémiu jedla. Začnú sa diať chemické reakcie, pri ktorých aj z toho najkyslejšieho jablka je chutná a lahodná delikatesa. Ingrediencia, ktorá zneutralizuje prílišnú horkosť, potlačí nepríjemnú kyslosť a zvýrazní lahodnosť chuti.

A so vzťahmi je to ako s jedlom.

Stačí špeciálna ingrediencia, vďaka ktorej niekto vo vás prebudí vlastnosti, o ktorých ste netušili, že ich máte. Pripomenie vám, že váš príbeh ešte nekončí.

A aj keď je to niekedy ťažké, dokonca to niekedy bolí, musíte nájsť silu a ďalej hľadať a znovu nachádzať lásku.

Tú perfektnú ingredienciu, ktorá z vás urobí SUPERŽENU a SUPERMUŽA.

Silvia Grecová

#zivotologia

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať