fbpx
Sme barbari? Takto ničíme Malý Dunaj!

Takto sa čistil Malý Dunaj!

V sobotu 21. septembra sa uskutočnil prvý ročník podujatia Veľké čistenie Malého Dunaja, ktoré organizovalo občianske združenie Klub Malý Dunaj. Pár dní pred akciou sme priniesli výzvu vám, čitateľom Magazínu 40plus, aby ste sa pridali. Musíme konštatovať, že účasť bola znamenitá.

 
Keď som videla tie hory odpadu, ktoré sa pomocou dobrovoľníkov dostali z vody von, spýtala som sa sama seba. Ako je to možné? Sme barbari? Takto ničíme Malý Dunaj! 
 
A kto je ten barbar? Ja nie. Ste to vy? Asi (dúfam) nie. Ale možno váš sused. Alebo aj môj. Niekto tam ten odpad musí zanechávať. Zvery ani bobry to nedokážu.

Koľko dôkazov ešte musí vyplávať na povrch, aby sme sa uvedomili?

Smutno mi je. Na druhej strane je super, že existujú ľudia, ktorým to nie je jedno a sú ochotní zorganizovať v rámci svojho voľného času akciu, ako bola práve táto. Poprosili sme Niku Vráblikovú o zhrnutie akcie.
 

Už skoro ráno sa v Jelke pri vodnom mlyne stretli vodáci i nevodáci, deti, rodičia aj babky a dedkovia, ktorých nadchla myšlienke čistenia Malého Dunaja. Na štarte dostali inštrukcie o tom, ako bude celá akcia prebiehať a priebežne boli odvážaní na miesta, odkiaľ štartovali.
 
Každý z účastníkov dostal rukavice, vrecia na odpad a nasledovalo už len vodácke AHOJ. A šlo sa čistiť. Za jeden deň sa dobrovoľníkom podarilo vyčistiť 74 riečnych kilometrov. 

Prvá partia začínala vo Vlkoch, skauti mali na starosti úsek od vodného mlyna v Jelke po Park Madarász, kde už začínala ďalšia partia – ich cieľom bolo vyčistiť úsek po hrádzu v Tomášikove. Ďalšie dve partie čistili úseky až po most v Trsticiach.

 
Spoločne 122 ľudí vyzbieralo dva veľkokapacitné kontajnery odpadu. Niektoré KUSY sa nepodarilo odviezť. Jednoducho sa do kanoe nezmestili. Na organizátorov tak ešte čaká chladnička, veľká pneumatika a ďalšie kuriozity, ktoré boli vyhodené do rieky.
 

Po čistení sa všetci dobrovoľníci stretli v Jelke pri dobrom guláši a do tanca im hrala skupina Jackot band.
 
Ku kuriozitám tohto ročníka patrí televízor, či sedačky z auta. Tradične najväčší podiel odpadu tvorili plastové fľaše a polystyrén. 
 
Zbieral sa odpad priamo z rieky, ale aj z okolitých brehov, len pre predstavu uvedieme, že organizátori počas toho, ako čakali na dobrovoľníkov v Trsticiach, vyzbierali pod mostom na jednom mieste 5 vriec odpadu. 
 
Sme barbari? Takto ničíme Malý Dunaj!
 
Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, ktorí nám pomohli vyčistiť rieku od odpadu. Tešíme sa na ďalšiu takúto akciu, aj keď úprimne by nás oveľa viac tešilo, ak by sme podobné akcie vôbec nemuseli organizovať. Týmto by sme zároveň chceli všetkých poprosiť či už ste vodáci, rybári, turisti alebo len náhodní okoloidúci – nenechávajte odpad v prírode.
 
Stále všetkým hovoríme, ak si vieš doniesť plnú plechovku, odniesť tu prázdnu nemôže byť žiadny problém. Investujte 10€ do fľaše na vodu, ktorú môžete používať stále dookola a nekupujte si vodu v jednorázovej plastovej fľaši.
 
Ak sa vám myšlienka tejto akcie páči, budeme radi, ak si na Facebooku nájdete OZ Klub Malý Dunaj a budete sledovať naše akcie a najbližšie sa k nám aj pridáte. 
 
Ak vám dáva táto akcia zmysel, budeme radi, keď nášmu občianskemu združeniu venujete vaše 2% z daní. Túto akciu sme financovali vďaka grantu od nadácie HB Reavis a 2% z daní od našich priaznivcov. 
 
OZ Klub Malý Dunaj vzniklo v roku 2016 okrem čistenia Malého Dunaja oganizuje aj akcie Malodunajský vodácky maratón, Dušičkový a Trojkráľový splav. Tak AHOJ nabudúce.
 
Nika Vráblik a redakcia Magazín 40plus.sk
Podporte špeciálny deň narcisov online