Slovensku hrozí kolaps v dôsledku prudko rastúcich cien elektriny. Kupujeme za 500 čo sme predali za 100

Blackout či kolaps kvôli cenám energií? 

Slovenskej ekonomike hrozí kolaps v dôsledku prudko rastúcich cien elektriny. Uviedol to premiér Eduard Heger pre stredajšie vydanie renomovaných novín Financial Times (FT).

Hoci je Slovensko veľkým producentom jadrovej a vodnej energie, jeho najväčší dodávateľ elektriny urobil pred 12 mesiacmi drahé rozhodnutie o predaji elektriny navyše obchodníkom. Tí ju teraz ponúkajú Slovensku za ceny približne päťkrát vyššie.

„Slováci kupujú za 500 eur to, čo predali za 100 eur,“ spomenul Heger s tým, že z tohto dôvodu by na Slovensku nefungoval plán Európskej komisie na mimoriadnu daň z energetických turbín vo výške 140 miliárd eur v rámci Európskej únie (EÚ). „Ak chceme mať mimoriadnu daň, musí byť európska,“ povedal.

Podľa Hegera výnosy z neočakávanej dane EÚ je potrebné rozdeliť rovnomerne po celom bloku, čím by Slovensko mohlo dostať približne 1,5 miliardy eur. Okrem toho potrebuje, aby Brusel spustil nevyužité fondy na podporu regionálneho rastu vo výške 5 miliárd eur, ktoré možno použiť na zníženie platieb za energiu pre podniky.

Podpora z fondu…

„Inak sa budú (slovenské podniky) zatvárať a môže skolabovať celá ekonomika,“ varoval Heger. Ak Brusel nepríde na pomoc, potom „budeme musieť túto elektrinu nechať pre naše firmy a naše domácnosti, aby neskolabovali,“ uviedol. „Nechceme to urobiť, ale ak nebude iná pomoc, budeme tlačení k tomuto riešeniu.“

Celú informáciu priniesla: TASR

Ako si zabezpečiť energiu pre váš dom či byt?

Aj o tom sme rozprávali s Pavlom Ľuptákom.

Mohlo by vás zaujímať