fbpx
Slovensko podporuje skoré zavedenie COVID-19 certifikátu

Slovensko podporuje skoré zavedenie COVID-19 certifikátu – budeme môcť v budúcnosti cestovať bez očkovania?

Mnohí ľudia zvažujú či sa dajú zaočkovať. Na úrovni EU sa však už teraz rozhoduje o očkovacích pasoch.

„Slovensko podporuje skoré zavedenie COVID-19 certifikátu“, uviedol vo svojom vystúpení Martin Klus.

Budeme môcť cestovať bez očkovania a tzv. covid pasu?

„Spustením očkovania koncom roka 2020 sme vyslali dôležitý signál európskej spolupráce, no teraz sa naše koordinačné úsilie musí zamerať aj na získanie maximálneho množstva vakcín v čo najkratšom čase. Okrem toho Slovensko podporuje skoré zavedenie COVID-19 certifikátu, ktorý by umožnil čo najvyššiu mieru voľného pohybu v EÚ pri zachovaní potrebnej bezpečnosti. Takýto certifikát by okrem údajov o samotnom očkovaní mal obsahovať aj informácie o absolvovaných testovaniach či prípadnom prekonaní ochorenia COVID-19.

V čase rôznych obmedzení na vnútorných hraniciach Únie by možnosť preukázať sa takýmto komplexným certifikátom, napríklad vo forme QR kódu v našich mobiloch, mohla odbremeniť ľudí od zbytočnej byrokracie. Samozrejme, všetko musí podliehať prísnej ochrane osobných údajov a zachovaniu potrebnej úrovne anonymity.“ Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus v pondelok, 18. januára 2021 v Bratislave

Vyhlásenie prebehlo počas neformálnej videokonferencie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ), ktorá v dôsledku protipandemických opatrení nahradila riadne zasadnutie Rady pre všeobecné záležitosti (GAC).

Prvé online rokovanie v tomto roku bolo zároveň premiérovým pod taktovkou Portugalska, ktoré od 1. januára 2021 prevzalo rotujúce šesťmesačné predsedníctvo v Rade EÚ s cieľom pokročiť v obnove Európy po koronakríze.

Hlavnými témami diskusie predstaviteľov rezortov diplomacie boli priority a pracovný program portugalského predsedníctva, aktuálny stav príprav Konferencie o budúcnosti Európy, no najmä koordinácia opatrení v rámci boja proti pandémii ochorenia COVID-19. Tejto téme sa totiž budú venovať aj lídri štátov EÚ počas ďalšej zo série videokonferencií, ktorá sa uskutoční vo štvrtok, 21. januára 2021.

Čoraz väčšia pozornosť sa však sústredí aj na hľadanie dohody o vzájomne uznávaných COVID-19 certifikátoch s cieľom postupného uľahčenia cezhraničného pohybu.

„Slovensko podporuje spoločné úsilie v boji proti pandémii ochorenia COVID-19, pretože len tak môžeme utlmiť hlasy pochybovačov a posilniť základy, na ktorých EÚ stojí,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

-Infoservis-

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová