Slovenské ženské osobnosti si zaslúžia mať spísané svoje príbehy

Slovenské ženské osobnosti si zaslúžia mať spísané svoje príbehy

Lucia Pašková a Maria Sztarovics podnikajú. Lucia je spoluzakladateľkou Curaproxu a Maria vedie vlastnú agentúru Wings4U. Spolu založili projekt Svetlo pod perinou. Chcú ním ukázať deťom, resp. aj  rodičom detí, že deti si môžu vybrať kým a čím chcú byť. Slovenské ženské osobnosti si zaslúžia mať spísané svoje príbehy. Projekt  sprevádzajú príbehy, ktoré píšu autori zvučných mien. A ilustrácie, ktoré sú tiež dokonalé. Luciu a Máriu sme vzali na kus reči.

Dámy predstavte sa na úvod a povedzte čo vás v živote najviac baví?

Lucka:

Vymýšľať si nové veci, čo ma bavia.

Maria:

Mňa baví byť s kamarátkami, tancovať, učiť sa veci čo ma bavia a vidieť ako sa sny menia na realitu.

Ako vznikla myšlienka  projektu Svetlo pod perinou?

Lucia má dve malé dcéry a ja (Maja)  mám syna a dcéru. S našimi dievčatami sme čítali Rebelky a zamýšľali sme sa nad tým, že slovenské ženské osobnosti by si tiež zaslúžili mať spísané svoje príbehy. Táto debata vznikla po tom, ako sme si spolu pozreli seriál OA na Netflixe – scenáristka a herečka Brit Marling si sama začala písať skvelé scenáre so silnými ženskými postavami, lebo vnímala, že takéto filmy jednoducho chýbajú. Bavili sme sa s Majou o tom, že sťažovať sa nestačí, mali by sme pre to niečo urobiť. Projekt vznikol pri našej debate v Majinej kuchyni (v Semiloch) minulý rok v lete.

Čo je hlavnou misiou a víziou?

Premýšľali sme nad tým, ako posilniť sebavedomie a motiváciu detí a ukázať im, že si môžu vybrať, čím chcú byť. Na Slovensku je veľa inšpiratívnych osobností a pre deti neexistuje formát, ktorý by o nich hovoril. Meno projektu Svetlo pod perinou vymysleli naše dcéry.
Predstavujeme si Slovensko, v ktorom deti budú hrdé na umelkyne/umelcov, aktivistky/aktivistov, vedkyne/vedcov, športovkyne/športovcov a ostatných ľudí z rôznych profesií, ktorí tu boli a sú a tvoria náš svet. V ktorom rodičia čítajú deťom a rozprávajú sa s nimi. V ktorom je rozmanitosť vítaná a odlišnosti prijímané s otvorenou mysľou.

Svetlo pod perinou tvorí 57 príbehov od 57 autorov/autoriek a 57 ilustrátoriek/ilustrátorov.  Autori sú z rôznych profesií, v ktorých sa pracuje s textom – sú to spisovatelia, novinári, scenáristi, marketéri, copywriteri. Obrázky taktiež pripravujú rôzni umelci – dizajnéri, výtvarníci, grafici, ilustrátori.

Príbehy budú vychádzať vždy v nedeľu počas jedného roka na webe, aby boli dostupné pre všetky deti. Každý príbeh je ukončený niekoľkými rozvojovými otázkami, ktoré si môže rodič s dieťaťom spoločne zodpovedať a nadviazať tak hlbší rozhovor.  Toto sa nám veľmi osvedčilo – je to krásny spôsob ako sa baviť o témach, ktoré v operatíve každodennosti normálne neotvárame a pritom takéto zdieľanie vytvára úprimné blízke vzťahy.  Rovnako je súčasťou príbehu obrázok slovenskej ilustrátorky/ilustrátora na stiahnutie a dokreslenie, dotvorenie s rodičom/dospelým.
www.svetlopodperinou.sk

Každý príbeh je venovaný jednej osobnosti. Autorom/autorkám textu aj ilustrácií sme nechali voľnú ruku. Chceli sme, aby do projektu dali svoju vášeň a srdce. Aby osobnosti, ktoré majú radi/rady, mohli zachytiť svojim jedinečným hlasom a videním. Spoločne s nimi vytvárame priestor plný tolerancie, láskavosti a pochopenia.

V budúcnosti pripravujeme podcasty príbehov. Budú čítané osobnosťami, ktoré si vážime – opäť budeme dávať dôraz na diverzitu – budú tam rôzne povolania, ktoré pracujú s hlasom – moderátori, herci, speváci.

Po roku (5 prvých+52 týždňov) by sme rady vydali príbehy v tlačenej podobe –  ako knižku. Na tú budeme pravdepodobne robiť crowdfounding a súčasťou bude aj vernisáž originálnych diel a čítanie príbehov autormi. Boli by sme rady, keby sa táto inšpiratívna komunita navzájom prepojila a spoznala.

Spomínané podcasty budú zamerané na deti alebo skôr na ich rodičov?

Zatiaľ to budú čítané príbehy (alebo ako tomu tlač hovorí rozprávky). Niekedy sa rodičom nechce čítať, tak im príbeh môžu pustiť a vypočuť si ho spolu. Idea je motivovaná Luciinou skúsenosťou, keď na ceste do Indie načítala deťom rozprávky. Pre nás je dôležité sa s dieťaťom na konci príbehu aj porozprávať. Preto na konci sú príbehy sú otázky pre deti.  Je veľmi zaujímavé ako deti reagujú, keď sa s deťmi otvorene bavíme na témy prekonanie strachu, alebo šikana.

Aký máte kľúč na výber osobností, ktoré spolupracujú na projekte? 

Osobnosti sme vyberali podľa kľúča žena/muž: srdce -Matka Tereza, rácio/rozum, aktivizmus, vzdelávanie, pop. Dávame pozor aby sme mali diverzitu aj vo veku = mladši/e, staršie/e, po smrti.

Zaujali ma ilustrácie k jednotlivým príbehom. Zatiaľ je každá od iného ilustrátora. Ako vznikla myšlienka vyhnúť sa fotografiám a obrátiť sa na výtvarníkov?

Lucia aj ja sa pohybujeme v oblasti marketingu a máme možnosť pracovať s grafikmi. Do toho sa nám veľmi páčili Good Night stories for Rebel Girls. Tak to prišlo tak nejak samo. Okrem toho máme radi vizuálno a umenie. Vždy sme (každá po svojom) chceli pracovať s umelcami a tak sa nám vlastne splnil náš sen. Máme obrovskú radosť, keď vidíme prichádzať ilustrácie od talentovaných ľudí znázorňovať príbehy pre Svetlo. Tie isté pocity máme aj z príbehov. Spoločne sme na VŠ študovali aj literatúru, takže k textom máme blízko.

Jeden z príbehov je venovaný aj Zuzane Čaputovej. Na sociálnej sieti bol terčom výsmechu jedného z kandidátov na prezidenta. Prečo je podľa vás politika v spojení s niečím tak pekným a tvorivým ako je váš projekt pre určitých ľudí neprijateľná a chcú sa z neho vysmievať?

Z nášho pohľadu je Zuzana ojedinelý zjav v politike a prináša pokoj pochopenie a empatiu. Chceli by sme vidieť v politike viac ľudí s hodnotami ako reprezentuje ona. Myslíme si, že Zuzana pre nás stvárňuje aj srdce aj rácio aj aktivizmus, preto bola vybraná do prvej päťky príbehov. My by sme ju do Svetla zaradili aj keby nekandidovala na prezidentku. takže nechápeme, prečo by sme ju mali diskvalifikovať.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Foto: archív Lucie a Maji

Projekt nájdete tu: www.svetlopodperinou.sk

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať