Skutočný arabský svet bez klišé

Soňa Bulbeck: Arabské „klišé“…

Dnes vám rozpoviem príbeh mojej saudsko-arabskej priateľky. Skutočný príbeh, nie to arabské „klišé“, na ktoré sme si zvykli z románov o akože pravdivých osudoch týraných a utláčaných arabských žien alebo o Európankách či Američankách, ktoré podľahli zvodom počerných beduínov a skončili zavreté v háreme a boli bičované za múrmi palácov.

Aj  keď je možné, samozrejme, že sa niekomu stane aj to, ale násilie v arabských krajinách je podľa mňa úplne porovnateľné s násilím, ktoré sa deje u nás doma alebo v ostatných krajinách sveta. Žila som v Saudskej Arábii šesť rokov a v Kuvajte a Líbyi dokopy dva roky a viem o tom svoje…

S Fatimou som sa zoznámila v máji 2011, mesiac po mojom príchode do Rijádu, hlavného mesta Saudskej Arábie. Jej manžel, vážený rijádsky biznismen, reagoval na môj inzerát, že ponúkam hodiny angličtiny a anglickej konverzácie, ktorý som uverejnila na stránke expatriantov –  zahraničných expertov v Saudskej Arábii.

Sám študoval v Londýne, a preto chcel, aby jeho deti učil niekto, kto má anglický prízvuk, s čím som, vďaka pobytu v Londýne a manželovi Angličanovi, nemala problém. Chcel dvakrát do týždňa hodinu pre každé z jeho troch detí a jednu hodinu týždenne konverzácie s jeho manželkou. A tak sa začalo moje priateľstvo s Fatimou…

Fatima bola krásna, typická Arabka s olivovou pleťou, dlhými hustými čiernymi vlasmi a tmavými zamatovými mandľovými očami s dlhými mihalnicami. Aj po troch deťoch a dvoch potratoch mala peknú postavu, bola vysoká a štíhla, aj keď s trochu viac zaoblenými bokmi, typickými pre arabské ženy.

Doma vždy chodila decentne namaľovaná a upravená, žiadne tepláky, ale do bodky plnila moslimské prikázanie, že manželka má byť atraktívna predovšetkým pre svojho manžela.

Jej angličtina bola celkom OK, samozrejme, ako skoro všetkým, jej robil problémy predprítomný čas a otázky, ale inak sme príjemne konverzovali na rôzne témy a ja som sa vďaka nej dozvedela množstvo užitočných informácií o arabskej kuchyni, životnom štýle, vzťahoch v rodine či o školskom systéme.

Povolaním bola interiérová dizajnérka a mala som možnosť vidieť fotografie či nákresy prominentných saudských víl, ktoré zariaďovala. Aj keď ja si veľmi nepotrpím na všelijaké čačky-mačky, v Saudi tak populárne, aj tak som musela uznať, že niektoré boli naozaj veľmi pekné…

Asi tri mesiace po našom zoznámení sa stala v rodine tragédia. Fatimina najmladšia sestra Sára bola ťažko zranená pri autonehode. Sedela na sedadle spolujazdca vedľa svojho otca, ktorý šoféroval, a na križovatke do nich sprava napálil v plnej rýchlosti nejaký nezodpovedný šofér.

Sára mala ťažké krvácanie do mozgu, roztrieštenú chrbticu, bola v kóme a jej život niekoľko týždňov prakticky visel na vlásku. Fatima okamžite zrušila plánovanú rodinnú dovolenku v Nemecku, aj moje hodiny, a vlastne všetok čas trávila v nemocnici a neskôr, keď sa Sára prebrala z kómy, v dome jej rodičov, kde sa o ňu starali.

Ja som im na fyzioterapiu poradila České rehabilitačné centrum v Rijáde, rodina zabezpečila filipínsku opatrovateľku a dala urobiť v dome výťah a okrem fyzioterapeutky a logopedičky každý, kto mohol, pomáhal vrátiť Sáru naspäť do normálneho života.

Všetko to trvalo niekoľko mesiacov a Fatimin manžel sa cítil byť trochu odstavený na vedľajšiu koľaj, a tak si našiel druhú ženu. Aby ste rozumeli, v arabských krajinách je nemanželský sex zakázaný, takže nemôžete mať milenku ako u nás, zato môžete mať štyri manželky.

Väčšina mužov si to, samozrejme, nemôže dovoliť, keďže sa o ne musíte – podľa Koránu – starať rovnako, čiže dať každej dom, auto, slúžku, a keď kúpite dovolenku či šperk jednej, musíte aj druhej, čo sa pri štyroch riadne predraží.

Dve si však môže dovoliť skoro každý Sauďan z vyššej strednej vrstvy, a tak v tom veku okolo päťdesiatky, kedy sa u nás začínajú muži cítiť v kríze stredného veku a nájdu si mladú milenku, v arabských krajinách si muži nájdu druhú ženu, poväčšine tiež mladšiu.

A tak si aj Fatimin manžel našiel cez sociálne siete, čo je najbežnejší spôsob, ako mladé saudské dievčatá flirtujú s mužmi, druhú ženu, čo znamenalo, že každý druhý deň neprišiel domov, ale išiel k nej – aby spravodlivosti bolo učinené zadosť.

Fatima to znášala veľmi ťažko. Často mala vyplakané oči a priznala sa mi, že je to pre ňu veľmi ponižujúce. V Saudi sa to berie tak, že muž si nájde druhú manželku, keď nie je spokojný s tou prvou. Poväčšine sa to deje napríklad, keď sa tej prvej nepodarí dať mu syna.

Fatima však dala manželovi syna a dve dcéry, skôr to bolo o tom, že mal naozaj pocit, že sa mu dostatočne nevenuje – aspoň ja som to tak vnímala. Fatima však statočne bojovala. V tie dni, keď bol manžel doma, snažila sa byť doma aj ona, vždy perfektne upravená, nechávajúc za sebou dráždivú vôňu arabského parfumu zvaného OUD – ja ho milujem a tiež som si maličkú fľaštičku doniesla so sebou.

Nesťažovala sa, nereptala, vždy navarila výborný obed a snažila sa, aby sa manžel cítil doma príjemne. Za pol roka sa manžel s druhou ženou rozviedol a vrátil sa natrvalo domov. Ako spečatenie udobrenia sa o deväť mesiacov narodil malý Mohamed.

Bolo to to najkrajšie dieťa, aké som kedy videla… mal krásnu olivovú pleť, jemné črty tváre, rozkošné tmavé kučery a obrovské čierne oči. Keď som učila jeho súrodencov, občas mi ho Fatima doniesla na popestovanie. Sedel mi v lone a ja by som ho bola najradšej zjedla, taký bol rozkošný. A nielen ja, celá rodina ho evidentne zbožňovala…

A tak toto je môj príbeh o jednej silnej arabskej žene, skutočný príbeh, ktorého som bola svedkom. Aj keď som už zo Saudi preč, stále som s rodinou v kontakte a pevne verím, že sa nám podarí opäť niekedy stretnúť… Inshallah!

Soňa Bulbeck

Autorka je blogerka a spisovateľka

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať