fbpx
Škandály a skutočný život princezien

Škandály a skutočný život princezien

Životné príbehy aristokratickej smotánky či celebritných hviezd fascinovali verejnosť odjakživa. Obdivovali sme ich, zbožňovali, tak trochu im aj závideli. Ale bolo skutočne čo?

Aj tieto ikony prežívali v súkromí svoje ťažké chvíle a nejednu z veľkých dám krášlili len malé cnosti.

O tomto a ešte o všeličom inom je kniha Kataríny Hanzelovej Princezné – Lásky, tragédie, škandály na európskych panovníckych dvoroch, ktorá čoskoro pôjde do tlače.

Katka je moja bývalá kolegyňa zo Slovenky. A tak som ju vyspovedala.

Kati, prečo kniha o princeznách?

Dôvod je jednoduchý. Vždy nás fascinovali. Majú svoju auru nedostupnosti, vznešenosti a máme pocit, že sú z celkom iného sveta. No keď sa pozrieme do ich zvyčajne prísne stráženého súkromia, zistíme, že to tak vôbec nie je. Tieto ženy prežívajú smútok aj radosť presne ako každá z nás. Aj ony majú svoje slabosti, vedia, ako chutí víťazstvo, ale poznajú aj trpkú pachuť prehry. Ich životy sa od tých našich až tak neodlišujú, akurát sú obalené pozlátkou.

jdeme v knihe aj pikantnosti? Prezradíš aspoň jednu?

To určite áno a je ich tam naozaj dosť. Pre mňa je pikantné už len to, že dcéra chudobného slovenského drotára sa stala vysokopostavenou kňažnou a celosvetovou celebritou, no na konci života všetko stratila. Na druhej strane sa zas dočítate o vnučke cisára Františka Jozefa, z ktorej sa stala vášnivá bojovníčka za sociálnu spravodlivosť a dobrovoľne sa zaradila medzi proletariát. Ale to sú všetko len malé úlomky. Kniha obsahuje 32 príbehov vznešených dám a každý z tých príbehov je sám osebe dosť pikantný.

Škandály a skutočný život princezien

Naučia sa čitatelia aj niečo z dejín? Asi nejde o knihu typu bulvár.

To je vlastne hlavný cieľ tejto knihy. Mňa história fascinuje odjakživa. Je úžasné, čo všetko v sebe ukrýva a má odpovede aj na to, ako bude vyzerať naša budúcnosť. Samozrejme, že som dbala na presnosť historických faktov a snažila sa objasňovať tie súvislosti medzi nimi, ktoré nie sú zjavné na prvý pohľad. No a určite je tam aj odkaz na to, že za každým dôležitým medzníkom našich dejín sú konkrétne ľudské bytosti a veľakrát tými dejinami hýbali práve ženy.

S kým všetkým si na knihe spolupracovala a ako a kde môžu ľudia knižku podporiť?

Knihu sme vytvárali spoločne, ako autorský tím s mojimi kolegyňami Oľgou Vyhlidalovou, Mirkou Staszovou a grafičkou Ankou Golianovou. Každá z nás má na nej rovnaký podiel práce, a hoci miestami naozaj náročnej, spoločne sme sa napokon zhodli na slovíčku – radostnej.

Škandály a skutočný život princezien
Škandály a skutočný život princezien

Kniha bude mať 360 strán a vyše 600 fotografií, takže okrem zaujímavého textu sa čitateľ dostane aj k množstvu dobových fotografií. Knižku pripravujeme na vianočný trh, no treba nám ešte zohnať prostriedky na finančne najnáročnejšiu časť – na tlač knihy. Podporiť nás môžete na stránke Startlabu, kde si knihu môžete predplatiť a prípadne aj získať nejaký bonus navyše. Na trh ideme zatiaľ s malým nákladom, takže ak chcete mať istotu, že sa k nej dostanete, odporúčam Startlab.

Viac nájdete na:

https://www.startlab.sk/projekty/1629-princezne/

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať