Sivý zákal? Glaukom? Čo permanentným nosením okuliarov riskujete?

VEĎ SÚ TO LEN OKULIARE

Takto nejako zareagovala moja nedávna študentka vo veku 40+, ktorá prišla aj so synom na osobnú konzultáciu.
„Ja už s tými mojimi okuliarmi nejako dožijem, veď to zas nie je taký problém. Chlapec je dôležitejší.“
Predo mnou sedí drobný deväťročný chlapček s vyplašeným výrazom na tvári.  Jeho nádherné modré oči s dlhými vytočenými mihalnicami by mu závidela nejedna z nás.

Podľa slov maminky mu predpísali okuliare do diaľky s korekciou -0,75 D pre obe oči a má aj strabizmus, ktorý je na pohľad len ťažko postrehnuteľný (v minulosti očko viditeľne zabiehalo do vnútra). Okuliare však nosiť odmieta, vraj cez ne dobre nevidí. 

Počas testovania prečítal aj normu, akurát ľavé očko bolo o čosi slabšie.

Chlapčekov problém mi neprišiel až taký vážny. Ak nezačne nosiť okuliare a bude praktizovať techniky Batesovej metódy, má veľkú šancu na zlepšenie svojho zraku.

Omnoho väčší problém vidím u maminky. Jej korekcia do diaľky je okolo -6 dioptrií. Problém, o ktorom mnohí ľudia s oslabeným zrakom nevedia (pretože sa o tom bežne nehovorí) je, že permanentným nosením okuliarov sa výrazne zvyšuje riziko vzniku očných ochorení. 

Sivý zákal? Glaukom? Viete, čo permanentným nosením okuliarov riskujete?

Joseph J. Kennebeck, optometrista s viac než päťdesiatročnou praxou, vo svojej knihe Why Glasses Are Harmful for Children and Young People (Prečo sú okuliare škodlivé pre deti a mladých ľudí) varuje:

„Nosenie myopických okuliarov (určených pre krátkozrakosť) počas celého života by mohlo viesť k slepote z dôvodu odtrhnutia sietnice, kónickej rohovky, myopickej katarakty (sivý zákal) alebo glaukómu (zelený zákal) v strednom veku alebo neskôr. Prípady krátkozrakosti sú skôr vystavené týmto ochoreniam než iné prípady.“

Sivý zákal? Glaukom? Čo permanentným nosením okuliarov riskujete?
Sivý zákal? Glaukom? Čo permanentným nosením okuliarov riskujete?

Rizikám vzniku očných ochorení sa nedá vyhnúť ani refrakčnými operáciami na rohovke (keratotómia), ani použitím špeciálnych terapeutických šošoviek (ortho-K alebo ortho-keratology je nechirurgická procedúra, ktorá prostredníctvom špeciálne navrhnutých šošoviek mení tvar rohovky a eliminuje tak potrebu okuliarov pre krátkozrakosť, tieto šošovky sa používajú počas spánku).

Ďalší optometrista Bruce May vo svojej brožúre: Rx for Nearsightedness: Stress-Relieving Lenses (Recept pre krátkozrakosť: šošovky zmierňujúce stres) píše:

„Keď metódy ako keratotómia alebo ortokeratológia spôsobia zlepšenie zrakovej ostrosti do diaľky bez použitia okuliarov, nezmenia základný problém krátkozrakosti, len refrakčný stav. Zmena sa týka len rohovky, zatiaľ čo hĺbka sklovcovej dutiny zostáva zväčšená, a rovnako aj celková dĺžka očnej gule. Takže, človek má stále krátkozrakosť a zostávajú tak všetky riziká spojené s krátkozrakosťou.“

Aj Dr. Bates upozornil na tento problém už pred takmer storočím v jednom zo svojich časopisov (Better Eyesight Magazine, október 1920):

„Refrakčné chyby sú tak bežné, že sme sa naučili brať ich zľahka. Zvyčajne sú zaraďované medzi drobné fyzické nedostatky a priemerný laik nemá ani poňatia o ich skutočnej povahe. Pravdaže, je známe, že niekedy zapríčiňujú vážne nervové problémy, ale fakt, že vedú aj k všetkým druhom očných chorôb je známy len špecialistom, a dokonca ani oni si to nie vždy plne uvedomujú.

Komplikácie súvisiace s krátkozrakosťou tvoria veľkú a smutnú kapitolu v očnej vede, ale väčšina očných špecialistov hovorí, že žiadne organické zmeny sa neobjavujú pri ďalekozrakosti. Že to nie je tak, bolo preukázané Risleym v jeho prieskume a je zvláštne, že jeho štúdia na túto tému pritiahla tak malú pozornosť. Jeho štúdie tiež ukázali, že tieto organické zmeny objavujúce sa vo všetkých stavoch refrakcie, sú veľmi bežné medzi deťmi a dosiahli mieru, ktorá by bola očakávaná len po dlhých rokoch očného napätia. …

Takže… nie sú to „len“ okuliare.

Napätie spôsobené permanentným nosením dioptrických okuliarov v kombinácii s extrémnymi nárokmi kladenými na náš zrak, nesprávnymi návykmi pri pozeraní a naším psycho-emocionálnym stavom predstavuje obrovské riziko vzniku takých najčastejších očných ochorení ako je sivý zákal (katarakta), zelený zákal (glaukóm) a rôzne ochorenia sietnice, ako napríklad makulárna degenerácia, diabetická retinopatia či šeroslepota.

Daniela Maťuchová

Autorka je lektorka Batesovej metódy
Ilustračné foto: Silvia Teplý Bazalová

Mohlo by vás zaujímať