Naďa sčista-jasna zdedí bytový dom po strýkovi, ktorého nikdy nepoznala. Silvia Bystričanová: Tu som doma

Silvia Bystričanová: Tu som domaSilvia Bystričanová: Tu som doma

Milí knihomoli, uvarte si ovocný čaj, zababušte sa do deky a začnite čítať v poradí desiatu knihu spisovateľky Silvie Bystričanovej – Tu som doma (Slovart, 2022).

Klišé? Áno. Ale v tomto prípade pravdivé

Bystričanovej knihy prinášajú silné literárne postavy a na prvý pohľad všedné, no originálne príbehy. Napokon tak, ako to je aj v reálnom živote.

No ale poďme ku knihe

Hlavnou hrdinkou príbehu Tu som doma je Naďa Wernerová, ktorá sčista-jasna zdedí bytový dom po strýkovi, ktorého nikdy nepoznala. Ten sa v minulosti nezachoval správne a „s Bohom si to pokazil“, preto sa rozhodol pomôcť štyrom ľuďom. Naďa prichádza do už svojho domu a spoznáva jeho obyvateľov – chlapca, ktorý na prvý pohľad vyzerá zvláštne, no má dobré srdce, so starou učiteľkou, ktorá sa cez okno prihovára topoľom, s postarším maliarom, ktorý jej nahrádza otca…

Je až zarážajúce, že v knihe nenájdeme vulgarizmy, a aj sex je opísaný poeticky. Na prebale knihy sa píše: „V jej knihách nájdeme umenie žiť jednoduchý život, vedieť sa tešiť a aj radosť rozdávať.“ A presne také sú všetky autorkine knihy, ktoré upútajú krásnou farebnou obálkou – milé, úprimné, láskavé.

Silvia Bystričanová: Tu som doma

Nemožno tvrdiť, že Bystričanovej knihy sú univerzálne

Nie každému „sadnú“, pre niekoho sa môžu zdať sentimentálne, ružové, nereálne, niekoho môžu dokonca príliš časté zamyslenia sa vyrušovať.

Jedno je však isté, v dnešnej dobe negatívnych správ a násilia je tento typ literatúry terapiou najmä pre ženské čitateľky.

Terapiou, ktorá pomáha liečiť dušu.

Pripravila: Jana Túry

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať