fbpx

Sila našich návykov je väčšia, ako si pripúšťame

Začína sa jeseň a my sa chtiac nechtiac ocitáme v inej dynamike. Rýchlo sa nám ochladilo, dni sa začínajú skracovať, doma je príjemne a teplúčko. Nechce sa nám vyjsť ráno z postele ale ani vybehnúť na prechádzku, či bicykel, lebo počasie je o ničom. A už to začína…Keby som len mala tú silnú vôľu, ach jaj….ako to tí ľudia robia, že idú skoro ráno športovať a chce sa im pripravovať zdravé jedlá….no asi ich to musí náramne baviť a ešte na to majú aj čas! To ale nie je môj prípad. Ja mám práce nad hlavu a keď mám konečne chvíľku, tak si chcem aj oddýchnuť…však treba trochu žiť nie? Zdajú sa vám tieto slová povedomé? Možno to nie je váš prípad a vám energia, odhodlanie a dobrá nálada nechýba ani počas sychravých dní. Alebo to možno počúvate dennodenne okolo seba. Čo s tým? Poďme sa na to pozrieť trošku z iného pohľadu. Lebo je to v skutočnosti úplne jednoduché….

To ako žijeme nezáleží od nejakých veľkých udalostí v našom živote, tie sú totiž len výsledkom našej každodennej aktivity, ktorú vykonávame.

Áno, to ste už počuli. Ale naozaj sme sa nad tým hlbšie zamysleli? Veru, ani veľké pohromy a ani veľké úspechy nie sú žiadne okamžité zázraky. Sú to len výsledky a dôsledky našich každodenných činností a myšlienkových vzorcov, ktoré sme si vytvorili a ktoré používame. Kde je ale ten pes zakopaný, že niekomu to funguje a iní majú s týmto problém?

V prvom rade v uvedomení a následnej práci na zmene. Väčšinu programov sme dostali do vienka, alebo prebrali z prostredia a pokiaľ sme sa nestretli s nejakým úžasným mentorom alebo úžasnou knihou sebarozvoja, alebo nás doslova neprebrala hlboká bolesť a strata….tak je cesta pred nami nevydláždená a je len na nás ako ju nastavíme. Všetko počas dňa a týždňa, naše jednotlivé aktivity, ktoré sa začnú opakovať (pitie kávy, stláčanie budíka niekoľkokrát, sadnutie pred televízor s maškrtkou v ruke) vytvoria návyk. Je to činnosť, ktorá je zautomatizovaná. Vždy mu predchádza nejaký podnet, potreba, ktorú chceme uspokojiť. Len nie vždy nám je hneď jasná a mnohokrát skreslene pochopená. Začne to tak nevinne….však iba dnes, zajtra už začnem…. cvičiť, lepšie jesť, starať sa o seba, vážiť si svoj život atď.

IBA DNES A ZAJTRA ZAČNEM…..je tá povestná veta, ktorá zničila už nejedno zdravie, nabúrala získanú dôveru a pochovala nejeden vzťah…hlavne ten samého k sebe!

Ak ideme do akejkoľvek činnosti s touto vetou, tak sa zastavte a rozmyslite si možné následky. Zoberte kontrolu do svojich rúk, už len to, že si to uvedomíte a prerušíte program, lebo nikto iný to za vás nespraví. Áno, viem o čom hovorím, nie je to citovanie z múdrych kníh…išla som školou života, nemala som to šťastie podpory. Učila som sa za pochodu a na vlastnej koži a podarilo sa mi prepracovať sa postupne k novým programom. Mohlo to byť rýchlejšie? No keby mi to bol niekto vysvetlil, podporoval ma a ukázal mi ako návyky a naša myseľ funguje….tak určite áno. Ale to neriešim, čo by bolo keby…. Dôležité je, čo je dnes a čo pre to spravím. Možno aj to, že sa o to podelím, niekomu pomôže….

Každý máme 24 hodín denne, je to úplne fér. Ale to čo s nimi urobíme, záleží len od tých každodenných mikro-akcií, ktoré idú ako zo zotrvačnosti. Položme si otázku hneď: Kde má činnosť, ktorú práve robím posúva? Je pre mňa prínosom, alebo mi škodí? Nie dnes….z dlhodobého hľadiska!

V dnešnej konzumnej spoločnosti sme úplne nastavení na potešenie a to okamžité a hneď

Marketéri na nás útočia so všetkých strán, na naše vnemy (ako chute) a pocity napr. uspokojenia našej túžby. Dávajú nám zabrať. Ovládanie sa dnes nenosí, chceme všetko hneď a teraz, lebo dnes sa to už dá! Áno, ale za akú cenu? Nie peňažnú….tú vnútornú. Stávame sa otrokmi mašinérie. Nehovorím, že sa musíme vrátiť do stredoveku a nepoužívať záchody. Ale rozumne si vyberať, čo mi prináša naozaj úžitok a čo len oklame moje zmysly.

Všetky reálne dlhodobé zmeny a výsledky nepodliehajú okamžitému naplneniu. Prebuďme sa! Naozajstné výsledky sú za zónou komfortu, za prekonaním, že sa mi niečo nechce, že sa bojíme, že ma niečo hneď až tak nebaví, lebo v tom nie som ešte dobrý a chce to úsilie. Povedzme si to otvorene a na rovinu…naše zdravie niečo stojí. Stojí nás každodenné zdravé návyky, ktoré nám nenahradí žiadna pilulka alebo zázračná procedúra.

A o tom to je, návyky treba pochopiť, vybrať si, ktoré nás dostanú na piedestál a osobnému šťastiu alebo postupne k bolestiam, či do hrobu.  Dobrá správa je, že sa dajú postupne vybudovať, zmeniť a ovládať.

Takže naozaj to nebude až taký úžasný pocit hneď na začiatku? Úprimne, NIE, NIE hneď….ale neskôr, keď vydržíte, tak odmena určite príde, všetko sa to spočíta a nebudete mať slov. Nedá sa to vysvetliť, ani popísať, treba to zažiť.

Naozaj, ani mne sa po rokoch práce na sebe veľakrát nechce a stane sa mi tiež,  že sa niekedy nepremôžem. Ale vytvorila som veľa návykov, ktoré sú naozaj zautomatizované a stále ich preverujem. Sme len ľudia, ale každý deň – DNES (nie zajtra) máme novú šancu. To čo sa opakuje pravidelne, to víťazí….

Poďme spolu do toho a naučme sa prekonať tie húfy výhovoriek, ktoré nám ešte zatiaľ v ničom nepomohli…transformujme ich na povzbudenie, odpustenie nejedného pochybenia a zvyšovanie šance, že aj ja mám silnú vôľu, lebo tá sa nededí, nekupuje, ale VYTVÁRA tak, ako každý sval a každý jeden návyk a celý náš život. Len tréningom a opakovaním sa zlepšujeme. Prírodné zákony treba rešpektovať, keď ich obídeme, tak sa k nám vrátia ako bumerang priamo do tváre a keď ich najmenej čakáme.

Zabudnime na rýchle potešenia, ktoré vás zvádzajú z cesty, poďme zmeniť programy a zamávajme im na rozlúčku….lebo odteraz O ROK bude to obdobie, keď vieme zmerať svoje vlastné výsledky. A ten pocit, keď to dokážete a tá eufória, energia, spokojnosť a dobrý pocit zo seba…tá sa nedá nahradiť ničím.

Nedajme sa ovplyvniť ani počasím, ani jeseňou, ani nechuťou. Vstaňme z postele o 30 min skôr, dajme si krátku studenú sprchu, rozhýbme si telo a odplašme bolesti, vyjdime na čerstvý vzduch aj v sychravom počasí, spravme veci, po ktorých túžime, aj napriek strachu z neznámeho, vedome povedzme NIE bezcieľnemu surfovaniu po nete, televízii, či nezdravému „výhodnému“ hamburgeru. Pripravme si rýchle zdravé jedlo, učme sa spolu nové veci a pochváľme sa z každý jeden malý krôčik na ceste za SVOJIM VLASTNÝM ŽIVOTOM.

Nela Sullens

P.S: Tento článok som napísala preto, lebo organizujeme prvý víkendový kemp. Pridajte sa. Garantujem vám, že si do života odnesiete veľa cenných typov na zdravé návyky.

 

OdpovedaťOdpovedať všetkýmPreposlať