Sila našich návykov je väčšia, ako si pripúšťame

Začína sa jeseň a my sa chtiac nechtiac ocitáme v inej dynamike.

Rýchlo sa nám ochladilo, dni sa začínajú skracovať, doma je príjemne a teplúčko. Nechce sa nám vyjsť ráno z postele ale ani vybehnúť na prechádzku, či bicykel, lebo počasie je o ničom. A už to začína…Keby som len mala tú silnú vôľu, ach jaj….ako to tí ľudia robia, že idú skoro ráno športovať a chce sa im pripravovať zdravé jedlá….no asi ich to musí náramne baviť a ešte na to majú aj čas!

To ale nie je môj prípad. Ja mám práce nad hlavu a keď mám konečne chvíľku, tak si chcem aj oddýchnuť…však treba trochu žiť nie? Zdajú sa vám tieto slová povedomé? Možno to nie je váš prípad a vám energia, odhodlanie a dobrá nálada nechýba ani počas sychravých dní. Alebo to možno počúvate dennodenne okolo seba. Čo s tým? Poďme sa na to pozrieť trošku z iného pohľadu. Lebo je to v skutočnosti úplne jednoduché….

To ako žijeme nezáleží od nejakých veľkých udalostí v našom živote, tie sú totiž len výsledkom našej každodennej aktivity, ktorú vykonávame.

Áno, to ste už počuli. Ale naozaj sme sa nad tým hlbšie zamysleli? Veru, ani veľké pohromy a ani veľké úspechy nie sú žiadne okamžité zázraky. Sú to len výsledky a dôsledky našich každodenných činností a myšlienkových vzorcov, ktoré sme si vytvorili a ktoré používame. Kde je ale ten pes zakopaný, že niekomu to funguje a iní majú s týmto problém?

V prvom rade v uvedomení a následnej práci na zmene. Väčšinu programov sme dostali do vienka, alebo prebrali z prostredia a pokiaľ sme sa nestretli s nejakým úžasným mentorom alebo úžasnou knihou sebarozvoja, alebo nás doslova neprebrala hlboká bolesť a strata….tak je cesta pred nami nevydláždená a je len na nás ako ju nastavíme. Všetko počas dňa a týždňa, naše jednotlivé aktivity, ktoré sa začnú opakovať (pitie kávy, stláčanie budíka niekoľkokrát, sadnutie pred televízor s maškrtkou v ruke) vytvoria návyk. Je to činnosť, ktorá je zautomatizovaná. Vždy mu predchádza nejaký podnet, potreba, ktorú chceme uspokojiť. Len nie vždy nám je hneď jasná a mnohokrát skreslene pochopená. Začne to tak nevinne….však iba dnes, zajtra už začnem…. cvičiť, lepšie jesť, starať sa o seba, vážiť si svoj život atď.

IBA DNES A ZAJTRA ZAČNEM…..

je tá povestná veta, ktorá zničila už nejedno zdravie, nabúrala získanú dôveru a pochovala nejeden vzťah…hlavne ten samého k sebe!

Ak ideme do akejkoľvek činnosti s touto vetou, tak sa zastavte a rozmyslite si možné následky. Zoberte kontrolu do svojich rúk, už len to, že si to uvedomíte a prerušíte program, lebo nikto iný to za vás nespraví. Áno, viem o čom hovorím, nie je to citovanie z múdrych kníh…išla som školou života, nemala som to šťastie podpory. Učila som sa za pochodu a na vlastnej koži a podarilo sa mi prepracovať sa postupne k novým programom. Mohlo to byť rýchlejšie? No keby mi to bol niekto vysvetlil, podporoval ma a ukázal mi ako návyky a naša myseľ funguje….tak určite áno. Ale to neriešim, čo by bolo keby…. Dôležité je, čo je dnes a čo pre to spravím. Možno aj to, že sa o to podelím, niekomu pomôže….

Každý máme 24 hodín denne, je to úplne fér. Ale to čo s nimi urobíme, záleží len od tých každodenných mikro-akcií, ktoré idú ako zo zotrvačnosti. Položme si otázku hneď: Kde má činnosť, ktorú práve robím posúva? Je pre mňa prínosom, alebo mi škodí? Nie dnes….z dlhodobého hľadiska!

V dnešnej konzumnej spoločnosti sme úplne nastavení na potešenie a to okamžité a hneď

Marketéri na nás útočia so všetkých strán, na naše vnemy (ako chute) a pocity napr. uspokojenia našej túžby. Dávajú nám zabrať. Ovládanie sa dnes nenosí, chceme všetko hneď a teraz, lebo dnes sa to už dá! Áno, ale za akú cenu? Nie peňažnú….tú vnútornú. Stávame sa otrokmi mašinérie. Nehovorím, že sa musíme vrátiť do stredoveku a nepoužívať záchody. Ale rozumne si vyberať, čo mi prináša naozaj úžitok a čo len oklame moje zmysly.

Všetky reálne dlhodobé zmeny a výsledky nepodliehajú okamžitému naplneniu. Prebuďme sa! Naozajstné výsledky sú za zónou komfortu, za prekonaním, že sa mi niečo nechce, že sa bojíme, že ma niečo hneď až tak nebaví, lebo v tom nie som ešte dobrý a chce to úsilie. Povedzme si to otvorene a na rovinu…naše zdravie niečo stojí. Stojí nás každodenné zdravé návyky, ktoré nám nenahradí žiadna pilulka alebo zázračná procedúra.

A o tom to je, návyky treba pochopiť, vybrať si, ktoré nás dostanú na piedestál a osobnému šťastiu alebo postupne k bolestiam, či do hrobu.  Dobrá správa je, že sa dajú postupne vybudovať, zmeniť a ovládať.

Takže naozaj to nebude až taký úžasný pocit hneď na začiatku?

Úprimne, NIE, NIE hneď….ale neskôr, keď vydržíte, tak odmena určite príde, všetko sa to spočíta a nebudete mať slov. Nedá sa to vysvetliť, ani popísať, treba to zažiť.

Naozaj, ani mne sa po rokoch práce na sebe veľakrát nechce a stane sa mi tiež,  že sa niekedy nepremôžem. Ale vytvorila som veľa návykov, ktoré sú naozaj zautomatizované a stále ich preverujem. Sme len ľudia, ale každý deň – DNES (nie zajtra) máme novú šancu. To čo sa opakuje pravidelne, to víťazí….

Poďme spolu do toho a naučme sa prekonať tie húfy výhovoriek, ktoré nám ešte zatiaľ v ničom nepomohli…transformujme ich na povzbudenie, odpustenie nejedného pochybenia a zvyšovanie šance, že aj ja mám silnú vôľu, lebo tá sa nededí, nekupuje, ale VYTVÁRA tak, ako každý sval a každý jeden návyk a celý náš život. Len tréningom a opakovaním sa zlepšujeme. Prírodné zákony treba rešpektovať, keď ich obídeme, tak sa k nám vrátia ako bumerang priamo do tváre a keď ich najmenej čakáme.

Zabudnime na rýchle potešenia, ktoré vás zvádzajú z cesty, poďme zmeniť programy a zamávajme im na rozlúčku….lebo odteraz O ROK bude to obdobie, keď vieme zmerať svoje vlastné výsledky. A ten pocit, keď to dokážete a tá eufória, energia, spokojnosť a dobrý pocit zo seba…tá sa nedá nahradiť ničím.

Nedajme sa ovplyvniť ani počasím, ani jeseňou, ani nechuťou. Vstaňme z postele o 30 min skôr, dajme si krátku studenú sprchu, rozhýbme si telo a odplašme bolesti, vyjdime na čerstvý vzduch aj v sychravom počasí, spravme veci, po ktorých túžime, aj napriek strachu z neznámeho, vedome povedzme NIE bezcieľnemu surfovaniu po nete, televízii, či nezdravému „výhodnému“ hamburgeru. Pripravme si rýchle zdravé jedlo, učme sa spolu nové veci a pochváľme sa z každý jeden malý krôčik na ceste za SVOJIM VLASTNÝM ŽIVOTOM.

Nela Sullens

P.S: Tento článok som napísala preto, lebo organizujeme prvý víkendový kemp. Pridajte sa. Garantujem vám, že si do života odnesiete veľa cenných typov na zdravé návyky.

 

OdpovedaťOdpovedať všetkýmPreposlať

Mohlo by vás zaujímať