Šediny v práci nie sú prekážkou: Príručka prežitia pre všetky generácie
Keď počujeme frázu „vek je len číslo“, často ju považujeme za klišé. No čo ak je to jeden z veľkých podvodov našej doby? Prečo nám spoločnosť neustále podsúva, že s pribúdajúcimi rokmi sa z nás stávajú menej schopní zamestnanci? Je predsa dobre známe a dlhoročnou praxou overené, že nie staršie, ale osoby, ktoré majú niečo zažité, si počas svojich rokov pôsobenia v spoločnosti osobnosť oveľa viac vyformovali, sú zodpovednejší a stali sa tak nielen pre firmu veľkým prínosom.
Štatistiky dokazujú, že zamestnávatelia, ktorí kombinujú mladšie a staršie generácie, dosahujú o 21 % vyššiu produktivitu. Prečo sa teda stále stretávame s dehonestáciou starších zamestnancov? Možno preto, že šikovná chyžná alebo skúsení kolegovia vedľa nás majú väčšiu schopnosť identifikovať problémy a vyjednávať lepšie podmienky – čo nie je vždy pre druhých výhodné.
Predsa len, vek tela neoklameme, takže nie vždy dokážeme svoje úlohy, nielen pre nedostatok energie a dobrého zdravia, zodpovedne a lojálne plniť. Ako teda zvládnuť náročnú prácu, v ktorej môžu byť pribúdajúce roky predsa len prekážkou?
Výživa a hydratácia
Pravdepodobne ste postrehli viaceré módne trendy týkajúce sa výživy. Niekedy môžeme mať pocit, že každý týždeň vychádza nejaká nová “zázračná” diéta. Je však zvláštne, že tieto stravovacie návyky nás často vedú k tomu, aby sme obmedzili dôležité zložky stravy, ako sú sacharidy či tuky, ktoré sú kľúčové pre fyzickú výkonnosť. Náhoda? Alebo ide o spôsob, ako oslabiť našu schopnosť zvládať fyzicky náročnú prácu?
- Výskumy ukazujú, že dostatok bielkovín, zdravých tukov a pravidelná hydratácia dokážu zvýšiť pracovnú efektivitu až o 25 %.
Takže namiesto trendov nasledujte fakty, pretože zdravé stravovanie je v efektivite práce vaším prvým najlepším tajným spojencom. Grécky jogurt s orechmi a ovsenými vločkami vám dodá potrebné bielkoviny, zdravé tuky a komplexné sacharidy pre dlhotrvajúcu energiu.
Vyzbrojte sa dobrou náladou
Napriek všetkým náročnostiam a situácii, ktorá v dnešnom svete nastala a môže uberať z pracovnej energie, dobrá nálada je tým najlepším „protiopatrením“ voči pracovnej záťaži.
- Úsmev znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a zvyšuje schopnosť koncentrácie?
Ak by to zamestnanci vedeli využívať častejšie, možno by sa na pracoviskách dramaticky zvýšila spokojnosť. Zaujímavé je, že práve tí, ktorí si zachovávajú humor a nadhľad, bývajú najodolnejší voči vyhoreniu. Vyzbrojte sa preto voči všetkému dobrou náladou, ktorú vám môže navodiť obľúbená hudba, sladkosť alebo predstava príjemného večera, v teplej deke – možno na gauči pri sviečkach s pohárom lahodného vínka v ruke.
Nezabudnite na svoju ochranu
Človek je veľmi krehká a zraniteľná bytosť. V práci to platí dvojnásobne, pretože sa pohybujeme v prostredí, ktoré nie je vždy ergonomicky dokonale prispôsobené a dostatočne pred zlyhaním ľudského faktora chránené. Predsa len, nie sme strohé stroje, ktoré stačí raz za čas namazať.
Či už ide o pracovné rukavice, chrániče alebo špeciálnu obuv, používaniu špeciálnych ochranných pracovných pomôcok sa veľmi často a z rôznych dôvodov vyhýbame. Ale je to naozaj iba naša nevedomosť, alebo nás na tento postoj niekto cielene pripravuje? Štatistiky totiž ukazujú, že správne používanie ochranných pomôcok znižuje riziko pracovných úrazov až o 70 %. Prečo sa teda tieto fakty dostávajú na povrch tak pomaly? Nemôže byť za tým snaha niektorých zamestnávateľov ušetriť na nákladoch?
Mikroprestávky: Skutočná prevencia alebo zbytočný luxus?
Keď sa hovorí o mikroprestávkach, niektorí zamestnávatelia na ne pozerajú ako na neproduktívny luxus. Profesionálne agentúry dočasného zamestnávania to ale vidia inak, pretože pravidelné mini prestávky môžu znížiť únavu, zlepšiť koncentráciu a dokonca zvýšiť celkový výkon o 15 %. Pravidelné prestávky nielen zvyšujú, ale tiež zlepšujú kreativitu a podporujú celkové fyzické i mentálne zdravie zamestnancov. Pravidelný odpočinok počas práce pomáha predchádzať aj syndrómu vyhorenia a znižuje úroveň stresu.
Prečo sú teda v niektorých firmách stále „tolerované“ len minimálne doby odpočinku? Je možné, že ide o zámerné vyčerpávanie zamestnancov, aby boli ľahšie nahraditeľní?
Môže sa zdať, že svet práce je nastavený tak, aby nás úplne vyčerpával, pravda je ale taká, že náročná práca je zvládnuteľná, ak poznáme správne nástroje a nenecháme sa zmanipulovať podstrčenými trikmi. Vek je v tomto prípade len takou prekážkou, akou mu sami dovolíme byť. Koniec koncov, ak za tým niečo naozaj je, nezabúdajme, že sme predovšetkým ľudia, nie súčiastky vo veľkom stroji.
Zdroj obrázka: Lumos sp/adobe.stock.com
-Infoservis-