fbpx

Šediny a starnutie? Kanadská moderátorska hviezda dostala výpoveď, keď sa v 58 rokoch rozhodla zošedivieť.

Šediny a starnutie? Kanadská moderátorska hviezda dostala výpoveď, keď sa v 58 rokoch rozhodla zošedivieť.

„Kto povolil Lise prestať si farbiť vlasy?“ povedal Michael Melling, podpredseda mediálnej skupiny Bell Media na redakčnej schôdzi. Reč je o Lise LaFlammeovej, kanadskej moderátorskej hviezde, ktorá sa v 58 rokoch rozhodla zošedivieť. Nasledovala výpoveď – nie pre Mellinga, ale pre LaFlammeovú. Zatiaľ čo sa médiá po celom svete pohoršovali nad potupou starnúcej ženy, mediálna skupina popierala, že by výpoveď súvisela s kaderníckymi úkonmi. – Takto začína článok na denníku Štandard…

Úvod toho článku bol pre mňa 2 v 1. A pichol ma.

Priamo do srdca ma pichol. Totiž to, že vznikol Magazín 40plus.sk je aj preto, že som si všimla, že ľudia vo veku po 45-ke sú ostrkovaní. A čím je rokov viac, tým je aj odstrkovania viac. Ako vidno, tak kult mladosti je problém aj v zahraničí. Riešiť šediny? My sa tu snažíme o prijatie inakosti, ale nevieme akceptovať, že človek skrátka starne? Zvládať pribúdajúce roky je pre každého svojim spôsobom ťažké. Najmä pre ženy. Poznáte to. Muži zrejú a ženy stárnu.

„Nech už to bolo akokoľvek, tento príbeh ukázal, aká je to citlivá téma. Výpoveď akoby dokonale kopírovala známy predsudok. Starnúca žena na viditeľnom poste? Tu niečo nehrá. Vari nie je všetkým jasné, že päťdesiatnička vybledla do neviditeľnosti? Táto téma má svoju kultúrnu aj filozofickú stopu. O zneviditeľnení seniorov spísala francúzska filozofka Simone de Beauvoirová významné dielo Vek (1970). Vtedy mala šesťdesiatdva rokov.“ Pokračuje text na denníku Štandard.

Celý článok nájdete tu: https://standard.sk/271428/na-svoj-vek-nevyzeras-su-starsi-ludia-odstrkovani/

Diskriminácia v praxi?

Dnes sa naozaj všade rozpráva o prijatí. O hodnotách. Tak a aké sú naše hodnoty? Ale skutočné, nie tie, ktoré sú deklarované v rôznych slávnostných prejavoch. Sú šediny a starnutie tabu?

Ak sa vás téma diskriminácie dotýka a cítite sa odstrkovaní, napíšte mi na mail: valachova@40plus.sk. Rada tému spracujem. Pretože ľudí v takzvanom zrelom veku bude stále viac. Nemôžeme ostať ticho…

Pripravila: Martina Valachová

Photo/CTV Ottawa

 

Mohlo by vás zaujímať