fbpx
S knihou v posteli: Všetci máme doma tínedžera

S knihou v posteli: Všetci máme doma tínedžera

Chceli by ste sa pozrieť do hlavy vášho – násťročného dieťaťa? Pardón, vlastne už temer dospeláka? Radšej to nechcite, lebo sa tam dozviete veci, ktoré by ste si o svojich deťoch nechceli myslieť ani v situácii, keď sa večer zakrádate do skrinky, kde pred nimi schovávate sladkosti pre prípad akútneho záchvatu nedostatku čokolády.

Avšak aspoň malú predstavu, len tak nakuknúť za oponu tínedžerského nafučaného pohľadu a slov „ale mami, nič mi nie je?“. Tak nech sa páči: Natália Skladaná má devätnásť rokov. Áno, ešte tínedžerka. A napísala knihu s názvom Totálny úlet (CoolBook, 2019). A je o nich, tých nebezpečných, nafúkaných tínedžeroch, ktorí vedia vylúštiť všetky tie skratky, tie OMG!, lajky, fotky na instagramoch a vzbudzujú v nás, postštyridsiatnikoch, pocit, že už na tejto našej milej, malej, kedysi modrej planéte nemáme čo hľadať.

Natália Skladaná dala dokopy pár poviedok, ktoré, to poviem na rovinu, na „devätnástku“ nie sú vôbec zlé. Vtipné, veselé, isto, nie vždy dobrúsené na diamant, ale celkom sa podarili a pobavia. Prednostne píše pre rovesníkov, takže jej problémy, áno, neprekvapia, sú najmä mobil (padnutý v záchode), lajky na sociálnej sieti (prečo má ona viac, ako ja), lásky (prečo krásne dievčatá milujú zlých chlapcov?), kamarátky na život a na smrť (alebo aspoň na pár dní…). Ale celé je to napísané prekvapujúco s nadhľadom, vtipne. A navyše sú to problémy, starosti a radosti našich domácich maznáčikov. Teda nie toho škrečka, o ktorom je v jednej zamilovanej poviedke reč, ale tých našich dvojnohých…

A keď si myslíte, že vás vaše deti nemajú v láske, zistíte, že majú. Len tak trochu po svojom, ako máme radi aj my tie staromódne, trocha nudné, ošúchané veci po babičke. Prosto, prežijeme bez nich, ale keď je nám smutno, tak nám zohrejú deň. Ako my tým deťom. Len sa ich nepýtajme, ako sa im darí.

Takže, ak sa náhodou budete rozhodovať, že vaša dcéra nutne potrebuje knihu, spokojne jej kúpte práve túto. A potom jej ju potiahnite a čítajte v posteli na „tajnáša“. Akoby ste otvorili dvere do tínedžerskej duše.

Martin Kasarda

Ak by ste chceli ísť, tak 2 miesta nájdeme…

Mohlo by vás zaujímať