fbpx
S knihou v posteli: Veríte faktom?

S knihou v posteli: Veríte faktom?

Tak čo, aj vy vidíte, že ten náš svet ničí globálne otepľovanie, chudoba, konflikty agresívnych teroristov a mocibažných veľmocí a ešte aj to poľské mäso do toho a sľúbená svokra na nedeľný obed? Koniec sveta sa blíži… Alebo už bol, len sme si to nevšimli.

Moc faktov

Ľudia majú tendenciu veriť skôr katastrofickým scenárom, než dobrým správam.  Vedec a štatistik Hans Rosling vo svojej knihe Moc faktov (Tatran, 2019), tvrdí, že naša sivá hmota nám ukazuje prehnane dramatický obraz sveta, ktorý nezodpovedá realite. Nespoliehame sa na fakty, ale na ich interpretácie. Vnímame konšpirácie ako pravdivé, lebo sú hrozivejšie, ako všedná realita. Keď si však naštudujeme fakty, tak zistíme, že sme na tom lepšie, ako si myslíme.

Ale veríte tomu? Vnímate svet na základe faktov, alebo sa spoliehame na inštinkty? Aj keď máme fakty pod nosom, tak nie ste presvedčení, že svet je to báječné miesto na život a stále si myslíte, že by nám bolo akosi inde a s plnšou peňaženkou lepšie.

Rosling upozorňuje, že príroda nám nadelila zvláštnu vlastnosť: strach. Je to veľký motor nášho správania sa. Všade vidíme nepriateľov, konflikty, vinníkov a nedostatky. Mozog vo svojom obrannom mechanizme a potrebe pripravovať nás na to horšie, nás prirodzene orientuje na tie horšie správy, ktorým veríme viac.

Svet je v lepšom stave, než si myslíme

Autor ponúka množstvo dôkazov založených na spoľahlivých faktoch, ktoré naznačujú, že svet je napriek všetkým nedostatkom v oveľa lepšom stave, než si myslíme. Žijeme dlhšie, potravín je toľko, že máme viac ľudí s problémami z nadbytku stravy než tých podvýživených, technické riešenia uľahčujú prepravu, zlepšuje sa kvalita života prakticky na celej planéte. Sledujeme trvalý, dlhoročný rast, zlepšovanie vo všetkých sférach života a relevantné dáta ukazujú, že to s nami nie je až také zlé.

Ale mýliť sa je ľudské, takže Roslingovi nemusíte veriť. Aj keď vám dáva fakty. Pri čítaní v posteli predsa viete, že ten svet mimo tepla domova je zlý a chce nám ublížiť. Či nie?

Martin Kasarda

Mohlo by vás zaujímať…

Ako pripraviť sushi jednoducho a doma

Sushi milujem a moja rodina a známi tiež. Preto ho pomerne často pripravujem. No a mnohí sa pýtajú či to nie je náročné. Nebojte sa. Nie je. Prinášam vám recept, ktorý  zvládne každý!

Barbara Lisá: Aspoň na chvíľu som sa stala mamou

Každá klinika má svoju kultúru, ktorá sa odzrkadľuje v správaní sa lekárov voči žene a jej partnerovi. Podľa mňa záleží na manažmente kliniky, aké priority  nastavia, a tiež aj od…

Diagnóza Asperger – ako pracovať s deťmi?

Dve útle ženy a napriek tomu veľké bojovníčky. Miška Suríniová Saleh a Natália Šultýsová. Obe spája niekoľko vecí. Sú matky. Ich deti sú trochu iné, ako je zvykom. Niekto nezainteresovaný…

Pravé slovenské ornamenty v relácii Zem spieva?

Zovšadiaľ počúvame – národ sem, národ tam, za vlasť, za Slovensko, folklór je módny hit, ale aby sme si dokázali nájsť jeden skutočne slovenský ornament, to je problém. Z našich daní…