fbpx
S knihou v posteli: Veríte faktom?
Domov / S knihou v posteli / S knihou v posteli: Veríte faktom?

S knihou v posteli: Veríte faktom?

Tak čo, aj vy vidíte, že ten náš svet ničí globálne otepľovanie, chudoba, konflikty agresívnych teroristov a mocibažných veľmocí a ešte aj to poľské mäso do toho a sľúbená svokra na nedeľný obed? Koniec sveta sa blíži… Alebo už bol, len sme si to nevšimli.

Moc faktov

Ľudia majú tendenciu veriť skôr katastrofickým scenárom, než dobrým správam.  Vedec a štatistik Hans Rosling vo svojej knihe Moc faktov (Tatran, 2019), tvrdí, že naša sivá hmota nám ukazuje prehnane dramatický obraz sveta, ktorý nezodpovedá realite. Nespoliehame sa na fakty, ale na ich interpretácie. Vnímame konšpirácie ako pravdivé, lebo sú hrozivejšie, ako všedná realita. Keď si však naštudujeme fakty, tak zistíme, že sme na tom lepšie, ako si myslíme.

Ale veríte tomu? Vnímate svet na základe faktov, alebo sa spoliehame na inštinkty? Aj keď máme fakty pod nosom, tak nie ste presvedčení, že svet je to báječné miesto na život a stále si myslíte, že by nám bolo akosi inde a s plnšou peňaženkou lepšie.

Rosling upozorňuje, že príroda nám nadelila zvláštnu vlastnosť: strach. Je to veľký motor nášho správania sa. Všade vidíme nepriateľov, konflikty, vinníkov a nedostatky. Mozog vo svojom obrannom mechanizme a potrebe pripravovať nás na to horšie, nás prirodzene orientuje na tie horšie správy, ktorým veríme viac.

Svet je v lepšom stave, než si myslíme

Autor ponúka množstvo dôkazov založených na spoľahlivých faktoch, ktoré naznačujú, že svet je napriek všetkým nedostatkom v oveľa lepšom stave, než si myslíme. Žijeme dlhšie, potravín je toľko, že máme viac ľudí s problémami z nadbytku stravy než tých podvýživených, technické riešenia uľahčujú prepravu, zlepšuje sa kvalita života prakticky na celej planéte. Sledujeme trvalý, dlhoročný rast, zlepšovanie vo všetkých sférach života a relevantné dáta ukazujú, že to s nami nie je až také zlé.

Ale mýliť sa je ľudské, takže Roslingovi nemusíte veriť. Aj keď vám dáva fakty. Pri čítaní v posteli predsa viete, že ten svet mimo tepla domova je zlý a chce nám ublížiť. Či nie?

Martin Kasarda

Mohlo by vás zaujímať…

Koho treba zo svojho života odstrániť?

Určite to veľmi dobre poznáte. Facebookom či instagramom nám denne prebehnú stovky nových príspevkov. Od výmyslu sveta. Také, čo nás zaujímajú, aj tie, čo nás nechávajú ľahostajnými. Od zdokumentovaných obedov…

Martin Miler: Kam s odpadom? Do smetiskovej jamy…

Dnes po smetiskovej jame nie je takmer ani stopy, teda okrem žltého, kontrolného, meracieho bodu v strede poľa. Až raz naši potomkovia objavia, v rámci vykopávok, tento poklad v hĺbke…

Ondrej Grell: Hovoriť o starobe a smrti je stále tabu.

Mám rád starých ľudí, ktorí sú múdri a môžem sa od nich veľa naučiť, prípadne odovzdať im svoj pohľad na život, obohatiť sa vzájomne.  Tých opačných obchádzam širokým oblúkom. Nechcem sa…

Monika Ščevovich: Ani po ťažkom úraze sa necítim na odpis

Začala som sa učiť žiť v zmenenej a pre mňa úplne novej realite. Pravidelne cvičím trikrát do týždňa vo fitku s rehabilitačným trénerom, založila som občianske združenie, stala som sa sociálnym inovátorom a od…