fbpx
S knihou v posteli: Má význam prežiť?

S knihou v posteli: Má význam prežiť?

Deti vedia byť veľmi kruté a Sicília môže byť aj koncom ľudstva. Dystopiu, z ktorej vám nebude dobre, ale budete fascinovaní jej krutosťou, má na svedomí taliansky autor Niccolo Ammaniti. A táto kniha, ktorá vás v noci bude strašiť, má krehký názov Anna.

Píše sa rok 2020 a svetom sa prehnala epidémia ochorenia. Toto ochorenie zabíja ľudí starších ako 14 rokov. Bez milosti. Odrazu zostávajú na svete len opustené deti. A nie sú to teda žiadni anjelikovia.

Príbeh sa odohráva na Sicílii, kde už dlho funguje len zákon džungle a silnejšieho. Detské bandy bojujú o zvyšky potravy, vykrádajú obchody či hotely, bijú sa o konzervy s jedlom. Sicília je v troskách, deti sa zvlčili.

Štrnásťročná Anna je vo veku, keď sa ochorenie u nej môže kedykoľvek prejaviť. Jej mladší brat ochorel a ona sa rozhodla opustiť dom a vyhľadať lieky pre svojho brata. Keď sa však vráti, zisťuje, že ho uniesli. A dokonca aj rozhádzali kosti ich mamy, ktoré s pietou opatrovali. Pokiaľ máte žalúdok na celkom podrobné popisy, ako zaobchádzali s matkinými kosťami, čítajte.

Anna odchádza z domu a začína sa desivé pátranie medzi rozvalinami civilizácie, kde kruté a silné deti prevzali moc nad tými slabšími. Sicília, na ktorej sa príbeh odohráva, sa zmenila na izolovaný ostrov, ktorý sa rozpadá rýchlosťou, s akou strácame nádej na akýkoľvek zajtrajšok.

Hrôzostrašný román o tom, v akom krehkom svete žijeme, vás nenechá ani chvíľku pokojne spať. Pach smrti prekrýva strach z krutosti tých, o ktorých sme si mysleli, že sú to milé deti. Lenže vôľa prežiť patrí k tým najsilnejším pudom.

Nečakajte na žiaden zázračný koniec. Keď budete čítať túto fascinujúcu knihu kdesi v posteli, tak z nej vyleziete so strachom, či sa vám na tvári neobjavia prvá chrasty choroby zabíjajúcej na počkanie.

Martin Kasarda

Mohlo by vás zaujať…

Mohlo by vás zaujímať