Rúško z kuchynskej utierky je riešením

Rúška z kuchynskej utierky je podľa štúdie veľmi dobrým riešením, kým nie sú tie z lekárne

Najvhodnejším materiálom na masku vyrobenú doma je kuchynská utierka. Ak ju urobíte z dvoch vrstiev, ešte zvýšite účinnosť. Je to výsledok štúdie.

Samozrejme to neznamená, že je lepšia ako tie z lekárne. Je ale lepšie mať vyrobenú rúšku doma, ako nemať žiadnu. 

Táto štúdia skúmala domáce masky ako alternatívu komerčných tvárových masiek. Niekoľko domácich materiálov sa hodnotilo na schopnosť blokovať bakteriálne a vírusové aerosóly. Dvadsaťjeden zdravých dobrovoľníkov si z bavlnených tričiek vytvorilo svoju tvárovú masku; masky sa potom testovali.

Počet mikroorganizmov izolovaných z kašľa zdravých dobrovoľníkov, ktorí nosili svoju domácu masku, chirurgickú masku alebo masku, sa porovnal pomocou niekoľkých techník skúmania. Stredný faktor ochrany domácich masiek bol polovičný v porovnaní s chirurgickými maskami.

Obidve masky však významne znížili počet mikroorganizmov vylúčených dobrovoľníkmi, hoci chirurgická maska ​​bola 3-krát účinnejšia v blokovaní prenosu ako domáca maska. Rúška z kuchynskej utierky je riešením.

Zistenia naznačujú, že domáca maska ​​by sa mala považovať iba za poslednú možnosť na zabránenie prenosu kvapôčok infikovanými jedincami, ale bola by lepšia ako žiadna ochrana.

Podobne ako kuchynská utierka funguje aj tričko, alebo látka zo 100% bavlny.

Celú štúdiu nájdete tu: TESTOVANIE

-red-

Vedeli ste že?

Nový koronavírus má tiež schopnosť prežívať dlhú dobu a povrchu predmetov – hlavne tých hladkých. Veľká štúdia nemeckých vedcov popísala, že koronavírus vydrží všeobecne infekčný po dobu 2 hodín až 9 dní – závisí to od podmienok. Niektoré druhy sú schopné na povrchu prežiť dokonca až 28 dní. Všeobecne platí, že pri teplote 30-40 stupňov Celzia schopnosť prežiť výrazne klesá.

Aká je schopnosť korona vírusu útočiť a prežiť?

Ako hovorí Nela Sullens: 

Aktuálne sme vo fáze ohrozenia koronavírusom.  Sprísnenie opatrení proti šíreniu vírusu je zodpovedné.  Nie všetci si to dostatočne uvedomujú. Každý z nás môže pritom pomôcť. Sme časťou celku a bez prístupu jednotlivca to nepôjde.

Ide hlavne o správnu informovanosť. Štátne orgány a regionálne krízové tímy sú činné a zavádzajú opatrenia, ktoré obmedzujú svojvoľné a nezodpovedné správanie sa z veľmi dôležitého dôvodu.

Čím viac sa minimalizuje prenos koronavírusu na začiatku, tým bude menej chorých, menej hospitalizovaných, menej mŕtvych.

Áno, zdá sa, že úmrtnosť nie je až taká vysoká v percentách, ale šírenie, prenos a chorobnosť je obrovská.  I toto dokáže ochromiť nielen zdravotný systém, ale aj ekonomiku.

Nastavme si zdravý prístup a buďme zodpovední. Iba tak môžeme zastaviť šírenie vírusu.

 


Mohlo by vás zaujímať