Rozpočet na rok 2023 existuje. Budú dlhy splácať naše deti a prípadne vnuci?

Rozpočet na rok 2023 existuje. Dlhy budú splácať ešte naše deti a pravdepodobne aj vnuci…

Nedávno som bola pozvaná do relácie Fórum Zlatá minca. Debatovali sme o tom, ako šetriť a optimalizovať náklady v rodinnom rozpočte. Odvtedy sledujem tento kanál na YouTube a niektoré rozhovory beriem ako zdroj relevantných informácií. Pred pár dňami bol témou rozpočet na rok 2023.

Hosťom Jiřího Ščobáka bol Marián Viskupič. Predostrel aj klady, ale aj zápory rozpočtu.

Padli aj tieto Jiřího otázky:

01:02 – Keby si mal schválený rozpočet ohodnotiť na stupnici nula až 100%, koľko by to bolo?

02:17 – Zrejme nás čakajú predčasné voľby. Ovplyvnia nejako štátny rozpočet Slovenska?

05:03 – Je niekto, komu rozpočet na rok 2023 škodí?

08:17 – Samosprávy a prorodinný balíček – ako to bolo?

12:26 – Pre koho je rozpočet na rok 2023 najviac prospešný?

24:12 – Aké sú negatíva štátneho rozpočtu Slovenska 2023?

26:27 – Minulý týždeň hlavný ekonóm NBS Michal Horváth hodnotil rozpočet pozitívne v tom, že je v aktuálnych časoch flexibilný a „nestratil agilnosť“. Negatívne hodnotil, že ide nad rámec zamýšľanej podpory, je expanzívny a rizikový pre dlhodobé udržanie verejných financií. Tiež je problém, že nemáme plán do budúcnosti – čo chceme robiť s verejnými financiami. Čo na to povieš?

29:54 – Eduard Heger sa 22. 12. v statuse na FB vyjadril, že rozpočet „podrží samosprávy“. Ty si zase mesiac pred schválením hovoril, že rozpočet je populistický a predvolebný. Je v aktuálnej schválenej podobe menej populistický a menej predvolebný?

32:26 – Je aktuálny výsledok podľa teba vecný a rozumný kompromis, o ktorom hovorila prezidentka Zuzana Čaputová v správe o stave republiky?

34:35 – Aké zmeny v rozpočte nastali, že ste ho podporili?

36:20 – Aktuálne výdajové limity sú, ale súčasne môžeme použiť výnimku, o ktorej však štátny tajomník MF SR Marcel Klimek na tlačovej konferencii 22. 12. 2022 vyhlásil, že ju nebudeme musieť použiť. Ako to je?

39:18 – Sú Eduard Heger a Marcel Klimek ľudia, u ktorých máš osobnú dôveru, že nerozdelené miliardy v štátnom rozpočtu použijú dobre?

43:41 – Povedal si: „Som presvedčený, že v tejto situácii je zníženie DPH oveľa lepšie riešenie ako zníženie deficitu,“ – stále to platí?

44:49 – Na svojom Facebooku si v diskusii uviedol, že „aktuálne má daňový bonus rozumnú veľkosť“. Môžeš to podrobnejšie vysvetliť, prosím?

51:02 – Približuje nás aktuálne niečo z obsahu štátneho rozpočtu k štandardom EÚ?

52:04 – Vieme, ako sa zdvihnú platy učiteľom a lekárom – ako sa budú zvyšovať platy ďalším zamestnancom v štátnej správe?

53:38 – Novinkou je aj daň z plynovodu, a to vo výške šesťtisíc eur za kilometer. Príjmy rozpočtu zvýšia o približne sto miliónov eur. Namierená je najmä na prevádzkovateľa plynárenskej siete Eustream. Tvoj názor?

57:01 – Ministerstvo financií očakáva pokles verejného dlhu SR. V roku 2023 by mal dlh klesnúť pod hranicu 58 percenta HDP. Ako je taký pokles možný, prosím?

58:32 – Nenájde budúca vláda potom tomto všetkom prázdnu štátnu kasu?

Celý rozhovor na tému rozpočet na rok 2023 môžete sledovať priamo tu:

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať