Rozhodnutia, ktoré sa stávajú našim väzením

Rozhodnutia, ktoré sa stávajú našim väzením

Katarínu Mayer netreba čitateľom magazínu 40plus predstavovať. Vo svojej novej knihe Sama za seba otvorila, okrem iného, tému rozhodnutí, ktoré sa stávajú naším väzením.

Blahoželáme k novej knižke, Katka. O čom je príbeh, ktorý pred Vianocami dorazil na pulty kníhkupectiev?

Sama za seba je príbeh Leny – matky, ktorá sa vydala, takpovediac z rozumu, hlavne kvôli svojej dcére. Jej rozhodnutie však znamenalo, že takmer dvadsať rokov len tak prežívala. V úvode knihy sa stane svedkyňou krádeže a to naštartuje udalosti, ktoré ju donútia prehodnotiť svoj život. Dokonca nájde aj lásku, ale bude musieť hlavne nájsť samú seba.

A nájde?

To už budú musieť čitatelia objaviť sami. Budem však rada, ak cez ten príbeh možno uvidia aj niektoré svoje rozhodnutia v inom svetle. Podľa mňa sa často rozhodneme pod vplyvom okolností, okolia alebo vlastnej predstavy o sebe. Ten obraz je potom taký silný, že už nepočúvame vlastnú intuíciu alebo srdce. Rozhodujeme sa na základe toho, čo by sme mali. Nie podľa toho, čo by sme chceli, po čom túžime, čo nás skutočne napĺňa bez ohľadu na to, čo si o tom myslia iní.

V každodennom živote však je veľa vecí, ktoré by sme mali robiť…

To určite áno. Ja sa minimálne pokúšam zamyslieť, či to „mala by som“ v každodennom živote je len zo zotrvačnosti, zvyku alebo naozaj z reálnej potreby. Hlavne pri bežných aktivitách je dôležité – dnes už možno až príliš spopularizované – vedomé konanie.

Pri tých väčších rozhodnutiach si tiež musíme uvedomiť, či nás ešte robia šťastných. Bez ohľadu na to, prečo sme ich urobili, ak nás nenapĺňajú, tak je potrebné nájsť odvahu zmeniť ich. Ja som sa sťahovala dvakrát cez oceán. Ten druhýkrát si väčšina ľudí myslelo, že robím chybu. Mnohí si to myslia dodnes, ale nenechala som sa ovplyvniť. Rozhodnutie zostať, by bolo mojim väzením, tak ako Leninom manželstvo.

Dve knihy za rok. Ako to stíhaš?

Písanie ma baví a námetov mám na niekoľko ďalších kníh, takže nevidím dôvod zastaviť sa. Netvrdím, že pôjdem tempom dve knihy za rok, ale určite minimálne jednu ročne odo mňa môžu čitatelia očakávať. Teší ma, že môžem rozdávať príbehy, ktoré bavia čitateľov. Veľmi si vážim, že mám možnosť robiť, čo ma baví.

A na čo sa teda môžeme tešiť?

Koncom apríla vychádza nová kniha, na ktorej som sa podieľala spoluautorsky. Ide o triler Lóža temnoty, ktorý sa odohráva v uliciach Bratislavy. Písala som ju spolu s Veronikou Boškovou a som veľmi vďačná za možnosť posunúť sa ako autor aj prostredníctvom tejto skúsenosti. Okrem toho pripravujem anglickú verziu knihy Gamblerky a už začínam pracovať na ďalšej knihe.

V decembri som prevzala rubriku Finále v časopise Moja psychológia. A určite by som rada písala pravidelnejšie aj pre 40plus – priznávam to, aby som mala aj verejný záväzok voči čitateľom.

Rozhodnutia, ktoré sa stávajú našim väzením

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Titulná foto: Gabriela Teplická

Mohlo by vás zaujímať…

Diagnóza vyhorenie. Ako sa jej vyhnúť?

Poďte s nami reštartovať…

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

Mohlo by vás zaujímať