fbpx
Rozhodla sa naplno žiť svoj sen

Katarína Kuniková: Po 40ke som neostala pri snívaní a začala som žiť naplno.

Katarína Kuniková je jednou z nás. Žena v zrelom veku, renomovaná manažérka logistiky, ktorá sa však rozhodla debutovať s knihou Zákon príťažlivosti až v čase, kedy sa už všetko v živote zdá byť usporiadané a vybavené. Rozhodla sa naplno žiť svoj sen. Veď čítajte.

Katka, prečo píšete?

Ak vychádza autorovi prvá kniha, táto otázka je prirodzená. Nikdy som o sebe nerozmýšľala, prečo píšem. Jednoducho som iba písala, lebo mi to bolo prirodzené, ľahké a mala som z toho radosť.

Po čom ste túžili, keď ste mali 20 a 40 rokov?

Keď som mala dvadsať, bola som už zopár mesiacov vydatá a mala som syna. Vtedy som snívala, aby sa niekto z rodiny nado mnou zľutoval a postrážil ho. Pretože ak sa niekedy narodilo dieťa, ktoré nepotrebovalo nikdy spať, bolo moje.

Keď som mala tridsať, bola som čerstvo vydatá. Druhý raz. Druhý syn. Opäť bez spánku. Ale keďže obaja mali iného otca, dospela som k názoru, že budú asi po mne.

V štyridsiatich som sa vydávať prestalaJ. Už som to nechcela riskovať. A až potom som začala skutočne snívať. Dokonca celkom odvážne. Určite som mala viac odvahy ako pred desiatimi, či dvadsiatimi rokmi.   Ale neostala som iba pri snívaní. Ja som si tie sny začala plniť. Jedným z mojich najväčších snov bolo napísať knihu. To sa mi podarilo. Okrem iného s knižnými hrdinami viete plniť sny nielen sebe, ale aj ukázať cestu ostatným.

Rozhodla sa naplno žiť svoj sen

Predstavte si regál v kníhkupectve, kde je uložená vaša kniha a nad tým regálom je nápis, ktorý označuje žáner – čo je v tom nápise uvedené?

Ako prežiť lásku s pomocou Einsteina alebo Láska s dvomi neznámymi.

Keby podľa vášho románu vznikol film, koho by ste obsadili do hlavných postáv a prečo?

Tak v tom mám úplne jasno. Lauru by určite výborne stvárnila Andrejka Sabová. Nielenže vyzerá tak, ako si ja predstavujem hlavnú hrdinku, ale ešte má aj jej vlastnosti. Okrem herectva študovala „matfyz“ a miluje Alberta Einsteina. Hlavného hrdinu by som nechala stvárniť Maja Viskupa. Aj keď po fyzickej stránke som Alberta popísala inak,  Majo by mi vôbec nevadil.  Je to veľmi charizmatický a skvelý herec. Na krste mojej knihy vdýchol život tejto komplikovanej postave úplne bravúrne.

Aké to je, keď sa vám splní životný sen?

Emócie, endorfíny, eufória, extáza.

Ako žije vaša rodina – manžel, starší syn, ktorý už je otcom rodiny, mladší syn tínedžer a rodičia s tým, že z Katky sa stala spisovateľka?

Tak ako sa to vezme. Manžel a mladší syn bývajú po večeroch viac hladní. No a okrem toho… Manžel je na mňa veľmi hrdý. Hovorí, že kniha je niečo, čo už po mne navždy ostane. Môj pubertálny syn sa vyjadril, že je rád, že som si našla niečo, čo ma napĺňa a baví.

Ja však viem, že je rád, že nemám toľko času, aby som ho príliš  kontrolovala a komandovala. Staršiemu synovi varí našťastie partnerka, takže ten mi fandí s plným bruchom. No a rodičia… Myslím, že mama v knihe preskakuje sexuálne scény. Ale keďže už pár kusov podarovala svojim priateľkám, aj to je pre mňa odpoveď. Otec je na mňa pyšný, že pokračujem v stopách môjho dedka, spisovateľa Jozefa Františka Kunika.

Na záver Katka dodáva, že inšpiráciou je pre ňu celý okolitý svet, jej mnohopočetná rodina, priatelia, práca. Čím viac je svet okolo nej bláznivejší, tým viac ju baví písať. „Ak teda knihy dokážu pobaviť, nadchnúť, dojať, povzbudiť alebo dokonca zmeniť život, želala by som svojim čitateľom, aby u mňa našli ten správny doping. Nech nestrácajú vieru, nádej, fantáziu a hlavne lásku.“

 

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová