Renovovanie starého nábytku je krásna záľuba. Budete ju milovať aj vy?

Renovovanie starého nábytku je krásna záľuba. Budete ju milovať aj vy?

Či už renovujete nábytok do vlastného bytu alebo prerábate niečo ako darček, mali by ste mať jasno v tom, podľa akého štýlu sa budete riadiť. Aj keď sa môže zdať, že pri príprave to môže byť jedno, proces tvorby a použité techniky ovplyvňujú to, aký bude výsledok. Majte teda jasný obraz, pretože improvizácia nemusí dopadnúť vždy úspešne. Nemusíte sa spoliehať iba na vlastnú fantáziu, inšpirujte sa aj na internete. Týmto článkom, napríklad.

V prvom rade sa pozrite na kus nábytku, ktorý sa chystáte prerobiť. Dôležité je, akými vlastnosťami disponuje, z akého materiálu je vyrobený, no a nie sú zanedbateľné ani jeho rozmery. Nemôže byť z hocičoho čokoľvek. Napríklad, patinovanie retro nábytku alebo drevotriesky nie je úplne dobrý nápad, veď táto technika nie je v súlade s daným štýlom. Oveľa rozumnejšie je vybrať sa nejakou jednoduchou cestou, a výsledok môže byť, paradoxne, oveľa efektnejší. Danú vec len premaľujte na čistú bielu, respektíve ju ozdobte aj farebnými rovnými pásikmi. Poďme sa ale pozrieť na konkrétne tipy, ktoré vám pri tomto procese určite pomôžu.

Choďte na nákup

Ak aj múza vás kopne náhle a nečakane, skúste odolať pokušeniu impulzívne konať. Pozrite sa na to, či máte doma všetko, čo pri renovácii nábytku budete potrebovať. Riaďte sa podľa nasledujúceho nákupného zoznamu:

  • mliečna farba, čiže farba na nábytok vyrobená z prírodných surovín,
  • prilnávač, avšak túto položku môžete vynechať. Budete ju potrebovať vtedy, ak pracujete na nábytku, ktorý je neporézny, napríklad lakovaný, leštený, maľovaný alebo laminovaný,
  • vosk/lak/olej, čo je potrebné na zvýšenie odolnosti povrchu a aplikuje sa v rámci posledného kroku renovácie,
  • štetce, tento nástroj má významný vplyv na výslednú podobu natieraného predmetu pri konkrétnych technikách, akým je aj maľovanie starého nábytku pomocou kriedových farieb,
  • brúsny papier,
  • drevená záplata,
  • maskovacia páska,
  • ochranné oblečenie, najmä rukavice, rúško alebo respirátor.

Keď budete mať všetko, už vám nič nebude brániť v tom, aby ste sa pustili do práce.

Polovica úspechu: príprava

Kvalita výsledku je v obrovskej miere ovplyvnená tým, ako pripravíte daný kus nábytku na renováciu. Čistenie je len jediným krokom tohto procesu, celkovo by ste mali postupovať v tomto poradí:

  1. odstránenie červotočov (chemicky, mikrovlnným žiarením alebo domácimi metódami, napríklad zmesou octu, prostriedku na umývanie riadu a korenia),
  2. čistenie,
  3. brúsenie/zdrsnenie,
  4. opätovné čistenie v prípade potreby,
  5. oprava povrchových poškodení a chýb.

Odstránenie starého náteru nie je vždy potrebné, tento krok nahraďte radšej brúsením (zdrsnením), aby sa nová farba chytila. Všetky časti nábytku dôkladne pretrite brúsnym papierom. Takto ho zbavíte zostarnutých a uvoľnených vrstiev, ale aj nečistôt usadených v hlbších vrstvách povrchu.

Povrchové úpravy môžete taktiež vynechať, ak vaším cieľom je zachovať rustikálnu podobu daného predmetu aj po premaľovaní. Farba totižto nezakryje povrchové nerovnomernosti. Navyše, pri precíznej práci tieto nedostatky sa stanú ešte výraznejšie pod rovnomerným vrchným náterom, a premenia sa na ozdobu s nádychom nostalgickej romantiky.

Krása farby spočíva v jej kvalite

Snívate o žiarivých odtieňoch v obývačke? Vaším snom je žltá kuchyňa? Aby výsledok renovácie splnil vaše očakávania, dajte si záležať na výbere skutočne kvalitnej farby.

Existuje veľmi veľa alternatív a druhov farieb na nábytok, od najstarších smaltovaných náterov až po modernejšie. V skutočnosti musíte zvážiť aj iné faktory, ako len zvolená technika. Myslite na cenu, kvalitu farby, jej zloženie (najmä ako plánujete pracovať aj s deťmi) a čas schnutia. Venujte pozornosť aj tomu, koľko vrstiev budete potrebovať k dosiahnutiu maximálnehu efektu.

Patinovanie zvládnete aj doma

Je niekoľko spôsobov, ako môžete dosiahnuť starožitný efekt. Patinovať viete napríklad stredne tvrdým brúsnym papierom. Tónované vosky v tmavých odtieňoch vám pomôžu so zvýraznením zaujímavých detailov nábytku. No a nezabudnite ani na krakelovacie laky alebo praskajúce farby.

Zdroj fotiek: Freepik.com

-INFOSERVIS-

Mohlo by vás zaujímať