Renáta sa nevzdáva: Keď mi ochorel muž a následne zomrel, v našej rodine sa všetko zmenilo…

Cesta životom prináša mnoho šancí. Len ich využiť…

Autorka fotografie: Jana Šantavá

Na jednom z turistických výletov v Nízkych Tatrách som spoznala pani Renátu.

Vysokú šarmantnú ženu s krásnym úsmevom. Rozprávali sme o živote a našich ťažkostiach i radostiach.

Pani Renáta ma oboznámila s aromatickými esenciálnymi olejmi a ich účinkami. Účinky olejov som využila aj vo svojej práci v liečebni pre dlhodobo chorých. Napríklad vôňa z borovice či citróna príjemne osviežovala miestnosť, v ktorej som sa pravidelne stretávala s pacientmi v rámci sociálnej terapie. O nejaký čas môj nápad prevzali aj sestry na oddelení a pobyt v práci sa stal pre mnohých voňavejším.

S pani Renátou sme sa stretli o nejaký čas.

Zaujala ma jej životná situácia, v ktorej sa ocitla, a jej sila ísť ďalej.

Pootvorím dvere do života Renáty Přikrylovej 

Renátka, prečo si si vybrala ako oblasť svojho záujmu arómoterapiu?

K arómoterapii ma priviedla moja dcéra. Po jej narodení mi v nemocnici oznámili, že má zdravotný problém, ktorý je treba riešiť. Odrazu sa zmenil môj doterajší spokojný život – život vydatej ženy na materskej dovolenke s dvoma deťmi. Nejaký čas som bola veľmi smutná, nešťastná a plná strachu o svoje dieťa. Jedného dňa som si však uvedomila, že ma moje myšlienky iba vyčerpávajú. Vytriezvela som z negatívneho uvažovania a začala som premýšľať nad tým, ako svojej dcére pomôcť. Začala som sa vzdelávať v oblasti pôsobenia psychiky na ľudské telo, presnejšie, ako môžeme svojim myslením zdravie ovplyvniť. Na mojej ceste za poznaním som sa dostala na rôzne miesta a stretnutia so zaujímavými ľuďmi, kde som sa po prvýkrát oboznámila aj s esenciálnymi olejmi a ich blahodarnými účinkami na dušu aj ľudské telo.

Na jednom zo stretnutí mi kamarátka vložila do rúk fľaštičku s vonným olejom a povedala, že keď sa budem cítiť osamelo, alebo budem v ťažkej situácii, nech inhalujem jeho vôňu. Hneď som olejček vyskúšala. Kvapku oleja som rozotrela vo svojich dlaniach a vdychovala som jeho príjemnú arómu. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa mení môj pocitový stav. Nazvala som ho olejom srdca (Geranium). Pre mňa nepoznaná oblasť esenciálnych olejov a ich účinkov vzbudila vo mne zvedavosť a chuť ich spoznávať. Doslova som sa do olejov zamilovala.

Okrem iného som začala navštevovať aj školu arómoterapie v Prahe a naučila som sa oleje používať aj ako podporu zdravia.

Rozhodla som sa obohatiť svoj čas na materskej dovolenke a začala som doma vyrábať vlastnú kozmetiku. Samozrejme, že v nej nechýbali oleje. Používam ich dodnes, sú kvalitné, a preto je ich možné použiť aj ako prísadu do jedla či nápoja. Ja si pridávam kvapku oleja aj do pohára s pitnou vodou alebo aj do rajčinovej omáčky (oreganový olej).

Všimla som si, že v súčasnej dobe je mnoho ľudí s kožnými problémami, ktoré postihnú aj pokožku hlavy. Pribúdajú rôzne druhy ekzémov, ako aj alergie na produkty, ktoré sa bežne používajú.

Otvorili sa mi ďalšie dvere, a to dvere do oblasti úpravy a farbenia vlasov na prírodnej báze.

Pod prírodným zafarbením vlasov si dnes väčšinou predstavíme prípravok s názvom henna, ktorý má oranžovú farbu. Zistila som, že rôznymi kombináciami rastlín z ajurvédy spolu s hennou sa vytvoria aj iné odtiene: od svetlozlatej cez rôzne odtiene mahagónovej, hnedej až po čiernu. Pocítila som veľkú chuť pracovať a experimentovať s prírodnými farbami a vytvárať ich rôzne obmeny.

Absolvovala som kadernícky kurz, aby som mohla s farbou oficiálne pracovať. Dostala som príležitosť získať prax v salóne v Bratislave.

Chodievala som tam raz za dva týždne a zbierala nové skúsenosti s farbením vlasov pomocou prírodných materiálov (oleje, prášky, extrakty…). U žien s kožnými problémami bolo možné pozorovať ich zlepšenie, alebo dokonca aj vyliečenie. Tieto návštevy mi dávali zmysel a vždy som sa do Bratislavy tešila. Nezostalo to nikdy len pri farbení vlasov, s klientkami sme si vymieňali názory a svoje životné príbehy.

Fotografia: Jana Šantavá

V tomto období môj manžel vážne ochorel. Zostala som v šoku, mala som pocit, akoby sa mi zrútil celý svet, tak ako zámok z kariet.

Vo svojom živote som sa už stretla s negatívnou správou, ktorá príde nečakane ako blesk z čistého neba. Zo skúseností som však vedela, že plač a trápenie nič nezmenia. Snažila som sa v tomto ťažkom období byť pre manžela oporou. Veľa sme sa rozprávali a preberali svoj doterajší život, naše radosti aj trápenia.

Až v jedno ráno „odišiel“…

V našej rodine sa všetko zmenilo, ale bolo potrebné riešiť aj praktické veci.

Rozpočet našej rodiny vždy viedol môj manžel, a teraz to bolo na mne. Nejaký čas sme s deťmi žili z našich úspor a vdovského dôchodku. Ale vedela som, že to takýmto spôsobom neutiahneme.

Do Bratislavy som cestovala pravidelne za svojimi klientkami a doma som tvorila krémy pre moje kamarátky. Tvorivá činnosť pri vytváraní krémov s rôznymi prísadami bylín a olejov ma upokojovala a napĺňala.

Ale, bolo treba ísť ďalej…

Rozhodla som sa pokračovať v zámere, ktorý mi dával zmysel. V jeseni minulého roku som začala hľadať nebytové priestory v Bratislave. Zareagovala som hneď na prvú ponuku. Prenajatý priestor som zariadila s minimom financií a po mesiaci úprav otvorila dvere svojho salóna. Moji známi z okolia len neveriacky krútili hlavou. Ale ja som cítila, že je to tá správna cesta, cesta ktorá má zmysel.

Fotografia: Jana Šantavá

 

Čím je tvoja činnosť v salóne špecifická?

V mojom biokaderníctve poskytujem ženám i mužom všetky bežné služby ako strihanie, farbenie, regeneráciu vlasov a pokožky i masáže hlavy. Ale vždy pri tom používam výhradne prírodné produkty. Všetky zložky sú na rastlinnej báze bez akýchkoľvek chemických prídavkov.

Som tu pre každého, kto dáva prednosť prírodným riešeniam, kto potrebuje špeciálne jemnú starostlivosť, kto má problematickú citlivú alebo chorú pokožku a kto berie ohľad na toxickú záťaž svojho organizmu.

Reakcie mojich zákazníčok ma utvrdzujú v tom, že im poskytujem služby, ktoré dokážu riešiť ich problémy.

Z mnohých uvediem jeden príklad.

Nedávno bola u mňa pani, ktorá mala veľmi riedke vlasy. Vlasy jej padali priebežne necelých päť rokov. Jej vlasy boli šedivé len pri korienkoch v dĺžke asi 5 cm a ďalej pokračovali klasicky zafarbené v hnedom odtieni.

Vlasy som jej ošetrila bylinnými prípravkami na podporu rastu, a potom som ich zafarbila dvomi vrstvami prírodnej farby namiešanej špeciálne pre ňu. Nasledovalo ešte strihanie a úprava vlasov. Pani odchádzala veľmi spokojná a lúčila sa so slovami: „Prišla som k vám bez vlasov, ale odchádzam s vlasmi!“

V mojom salóne môžete nájsť aj moje vlastnoručne vyrobené krémy na pleť, vlasové výživy, tužidlá, rúže a balzamy z potravinových surovín a aj farbu namiešanú na domáce použitie špeciálne pre vás.

Fotografia: Jana Šantavá

Môžeš ponúknuť jeden zo svojich receptov našim čitateľom?

Recept na výrobu 30 ml krému

  • 15 g rastlinného masla – bambucké, kpangnan, murumuru
  • 17 ml rastlinných olejov – jojobový, šípkový, uhorkový, incha inchi, slivkový, arganový, brusnicový, granátové jablko, pupalkový, ovsený a iné
  • ½ – 1 pol. lyžicu aloe vera gélu
  • vitamín E
  • Leucidal 28 kvapiek
  • 3 – 5 kvapiek esenciálnych olejov Doterra podľa výberu

Postup:
Rozpustíme maslo, prilejeme rastlinné oleje, zamiešame. Odložíme do mrazničky. Keď začne zmes masla a oleja na okrajoch tuhnúť, ale v strede je ešte tekutá, pridáme aloe vera gél zmiešaný s Leucidalom a premixujeme, kým sa nespojí. Pridáme vitamín E a esenciálne oleje.

Ak je krém stále tekutý, odložíme do mrazničky na 1 – 2 minúty. Opäť premixujeme a preložíme do vopred sterilizovanej nádobky.

Salón vznikol len nedávno. Verím, že ho navštívia klienti, ktorí prídu nielen za úpravou a ozdravením vlasov, ale aj za príjemným rozhovorom s pani Renátou.

KONTAKT: www.hennakadernictvo.sk

Instagram: renaka_bio_kadernictvo

 

Pripravila: Zuzana Balašovová Donátová

Korektúry: Katarína Málková

 

Mohlo by vás zaujímať