Reinventing yourself – Znovuobajav seba po 40ke

Znovuobjavte seba – Reinventing yourself

Pripravujeme pre vás sériu podcastov – rozhovorov na tému Reinventing yourself – Znovuobjav seba, ktoré robíme v spolupráci s Beelong community and networking.

 Na úvod otázka:

Aj vás sa niekedy zmocnil ten pocit viny… „Prečo sa cítim prázdna, keď je v mojom živote všetko v poriadku?“

Nie ste v tom sami.

Niekedy okolo 40-ky začíname pociťovať nespokojnosť bez ohľadu na to, ako dobre si žijeme, koľko svojich životných snov sme si splnili. Spochybňujeme, čo sme dosiahli, odmietame vlastný úspech a pýtame sa: „Toto naozaj chcem? Takto chcem žiť zvyšok svojho života?“

Nie je to niečo, čo do svojho života vedome privolávame. Príde to samo. Je to v nás zakódované, ako súčasť cesty životom, kedy sa s vekom mení zmysel a účel nášho bytia, naša rola v spoločnosti.

Nenápadne, pod povrchom sa niečo dalo do pohybu. Naše hodnoty sa menia, rekalibrujeme naše predstavy, meníme priority a očakávania od života, naše zmýšľanie sa mení. V súkromnej aj pracovnej sfére.

Upútavku k podcastu si vypočujte tu:


Možno si to ani neuvedomujeme, no opúšťame ambície, aby sme sa mohli posunúť k zmyslu. Chceme nájsť skutočný zmysel nášho bytia.

O tejto zmene po 40 sa v našej spoločnosti hovorí ako o kríze stredného veku. Hovorí sa o nej  buď málo alebo neúctivo v štýle, že ju vyrieši nová kabelka, nejaké hobby či nová žena (u mužov). Preto ak cítime naliehavú potrebu zmeny, môžeme pociťovať pochybnosti, zmätok a pocity viny, že už nevieme čo so sebou.  Môžeme mať pocit, že sa to deje len nám, a tým pádom, že niečo s nami nie je v poriadku.

Opak je pravdou.

To, čo sa nazýva krízou stredného veku, je v skutočnosti prirodzená a pre náš ďalší život prínosná transformácia, ktorá sa v tej či onej forme deje každému.

Túto fázu nemá význam popierať. Oveľa zdravšie je ňou zmysluplne prejsť a získať tak do života radosť, spokojnosť a pocit hlbokého zmyslu.

Z tohto dôvodu vznikla iniciatíva Reinventing yourselfZnovuobjav seba, ktorá si dáva za cieľ o zmenách po 40-ke otvorene hovoriť, povedzme – že túto tému demystifikovať, a aj poskytovať podporu ženám v tomto procese.

My sa k tejto iniciatíve pripájame tým, že na našej platforme 40 plus robíme podcasty (nielen)so ženami, ktoré zmenou prechádzajú či už prešli a sú ochotné o nej hovoriť.

Sú to príbehy o nespokojnosti, pádoch, rozvodoch či  zdravotných problémoch, proste signáloch, ktoré nám ukazujú, že je čas na zmenu. Ale aj príbehy o nájdení samej seba, nových začiatkoch, a, ako sme už hovorili, o posune od ambícií k zmyslu.

Reinventing yourself – Znovuobajv seba je iniciatívou Beelong community and networking.

Beelong je komunita pre špecifickú cieľovú skupinu žien vo veku 35+, práve pre tie, ktoré sú na ceste zmeny a hľadajú potrebujú podporu či  inšpiráciu.

Beelong je tu hlavne pre ženy, ktoré vo svojom živote túžia po istom „presahu“, cítia potrebu posúvať sa ďalej a sú ochotné zdieľať svoje schopnosti, know-how a svoj čas.

Belong v preklade znamená niekam patriť, mať tam svoje miesto.  Na nejaký čas, v čase zmeny alebo dlhodobo, podľa toho, čo človek potrebuje. Zakladatelia  Beelongu do názvu vložili slovnú hračku, je tam Bee, ako včela.

Inšpiruje ich totiž včelí úľ. Včely vytvárajú hodnotu pre seba aj okolie už „len“ tým, že robia svoju prácu najlepšie ako vedia, zbierajú nektár, produkujú med a popri tom opeľujú rastliny, čím sú obrovským prínosom pre okolitý svet. Jednotlivé plásty v úli sa cez strany šesťuholníka (spoločné dotykové plochy) môžu prepojiť a vytvoriť niečo, čo ich presahuje, resp. čo by sami vytvorili oveľa namáhavejšie.

To je aj cieľom Be{e}longu – vytvoriť priestor na to, aby sa ženy mohli prepájať, podporovať a relaizovať nové projekty.

Ako hovoria samotní zakladatelia Beelongu – Zuzka Gergeľová, Janka Bernaťáková a Dodo Dobrík, Beelong založili, lebo ho sami potrebovali. Je výsledkom ich „krízy stredného veku“, ich odpoveďou na hľadanie zmyslu.

Viac info nájdete na www.beelong.sk.

Na všetky stretnutia sa teší

 Reinventing yourself – Znovuobajav seba po 40ke

Martina Valachová

Všetky podcasty platformy Praktický sprievodca životom po 40-ke nájdete tu:

Podcast Magazínu 40PLUS pre ľudí po štyridsiatke

Mohlo by vás zaujímať