Redukovať nudu a zlepšiť komunikáciu v karanténe - Martin Miler

Ako redukovať nudu a zlepšiť komunikáciu v karanténe

Sme doma, izolovaní a nevieme ešte dokedy. Zmysluplné činnosti a komunikácia sú dôležité aj v bežnom živote o to viac ich potrebujeme počas týchto dní.

Minulý týždeň sme priniesli prvú časť  rád – Nájdete tu tu: Čo čaká našu psychiku počas karantény a po jej skončení? Radí psychológ Martin Miler

Zostaňme aktívni a nastavme si denný režim

Ako redukovať nudu a zlepšiť komunikáciu v karanténe? Pravidelný denný a týždenný režim je prevenciou pred nudou a neistotou. Vytvára predvídateľnosť a v neistej situácii ponúka stabilitu a bezpečie. Do denného programu môže patriť osobná hygiena (doplnená o sprchovanie studenou vodou), mentálna hygiena (napríklad v podobe modlitby, rozjímania, meditácie, relaxácie, ukotvenia zmyslami a pod.), jedlo, práca, komunikácia s ostatnými, fyzické cvičenie, zábava, oddych.

Teraz netreba myslieť na to, čo bude o mesiac. Alebo, ako dlho to bude trvať. Dôležité je vnímať a sústrediť sa na konkrétny deň. A takto ísť deň za dňom.

Sociálny kontakt je dôležitý

Ostať v kontakte a komunikovať je dôležitou súčasťou nášho každodenného života. Rovnako to platí aj v krízovej situácii. Napriek tomu, že nemôžeme byť v osobnom kontakte, môžeme byť v kontakte cez sociálne siete, prostredníctvom služieb ako skype, zoom, whatsapp a pod. alebo aj cez telefón. Nie je to také osobné ako keď sa stretneme, ale je to lepšie, ako nebyť v žiadnom kontakte. Kontaktuje svojich blízkych, kontaktujte starších ľudí vo svojom okolí.

Nezabudnime na tvorivosť

Všetky odporúčania uvedené vyššie či nižšie sú len všeobecnými odporúčaniami. Na to, aby sa stali našimi osobnými funkčnými pomocníkmi, potrebujeme využiť našu tvorivosť. Je dôležité vedieť, že všetci sme tvoriví a každý z nás dokáže nájsť svoj vlastný spôsob, ako urobiť to či ono pre seba tým najlepším a najosobitejším spôsobom. Ak v tom nie sme sami, myslime na to, že aj ostatní členovia domácnosti majú svoje potreby a potrebujú ich naplniť svojim spôsobom. Dajme si navzájom čas aj priestor. Hlavne si dôverujme, že sme schopní to zvládnuť.

Existenciálne kontexty

Existenciálna filozofia, na ktorej základoch vyrastá aj existenciálna psychoterapia sa venuje štyrom zásadným témam: smrti, slobode, osamelosti a zmyslu života. Každá z nich v sebe obsahuje aj svoj protiklad smrť – život, sloboda – nesloboda, osamelosť – vzťahy, zmysel života – nezmyselnosť života. Súčasná situácia nás konfrontuje so všetkými vyššie uvedenými témami.

  1. Otázka toho, aký život žijeme, aký sme žili, kým nastala terajšia situácia, aký chcem žiť potom a aké miesto má v našom živote smrť.
  2. Aká samozrejmá nám príde sloboda, keď ju máme, ako s ňou narábame a čo s nami urobí, keď nám ju obmedzia, hoci len dočasne, a ani nie úplne.
  3. Čo pre nás znamená naša osamelosť, byť sami so sebou, so svojimi vnútrom, so svojimi strachmi, úzkosťami, pochybnosťami, neistotami. Aké sú v tomto svetle naše vzťahy.
  4. Aký je zmysel nášho života, čo z toho čo robíme je zmysluplné a čo nie. Aký zmysel dáme tomu čo dnes prežívame, ako to ovplyvní vnímanie zmysluplnosti vecí a skutočností do budúcnosti, ako to všetko ovplyvní svet v ktorom žijeme.

Verím, že to je šanca, aby sa stal ešte lepším miestom na život. Lebo každá kríza je aj príležitosťou na zmenu k lepšiemu.

Všetko toto sú témy, pred ktorým nás rýchly život s množstvom podnetov a možností úspešne chráni. Teraz môže nastať čas a priestor, na akýsi osobný, vnútorný audit týchto tém.

Aby som však nekončil príliš filozoficky a nebodaj pesimisticky, tak záver patrí tomu najdôležitejšiemu.

Humor je dôležitý

Humor patrí medzi zrelé obranné mechanizmy našej psychiky. Napriek neutešenej realite je vždy možné uchovať si zdravý nadhľad a veselú myseľ naplnenú láskavým humorom. Takáto forma humoru prehlbuje intimitu, tlmí stres, prináša úľavu, pomáha uniknúť z nepríjemnej reality a vytvára príjemné prostredie. Humor je dôležitý, lebo výsledkom humoru je smiech, ktorý do krvi uvoľňuje adrenalín, noradrenalín a dopamín. A aktivuje endorfíny.

redukovať nudu a zlepšiť komunikáciu v karanténe

Tým prispieva k upokojeniu organizmu. Uvoľňuje svaly lepšie ako masáž. Potláča hnev, úzkosť, strach aj bolesť. Utužuje partnerské, rodinné aj priateľské vzťahy. Preto je jasné, že s veselou mysľou sa lepšie zvláda čokoľvek, pred čo nás život postaví.

Prajem vám teda humorom, smiechom a radosťou naplnené dni, nech by sa dialo čokoľvek.

Martin Miler

Odkazy:

https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S0140-6736%2820%2930460-8

https://krisepsykologi.no/how-to-cope-with-quarantine-isolation/

https://www.psychoterapiea.cz/l/a6-veci-ktere-muzete-delat-abyste-nepropadali-uzkosti/

http://efpa.eu/covid-19/how-do-our-member-associations-deal-with-the-crisis

https://psychologiastastia.sk/cvicenie-vsimavosti-ukotvenie-zmyslami/

Yalom, Irvin D., Existenciální psychoterapie, Portál, Praha 2006

obrázok: https://www.mojandroid.sk/koronavirus-vtipy/

Čo čaká našu psychiku počas karantény a po jej skončení? Radí psychológ Martin Miler

 

Čo sa vyplatí zmeniť, keď táto kríza uplynie?

Mohlo by vás zaujímať