fbpx

Ohorky z cigariet nevyhadzujte do zmesového odpadu. Môžu poslúžiť na budovanie ciest…

Recyklácia ohorkov z cigariet na budovanie ciest? 

Na LinkedIne ma zaujal príspevok Rasťa Sopka, ktorý sa trvalo venuje ekológii a zeleným riešeniam. Aj keď sa tento konkrétny príspevok týkal ohorkov z cigariet, aj tak je zelený. Pýtate sa prečo? Našlo sa totiž unikátne riešenie, ako tieto ohorky pretaviť na cesty. A to doslova…

Rasťo píše…

Toto ma zaujalo. Ohorok z cigarety môže dostať ďalšiu šancu a využitie. Jeho recykláciou vznikne granulát, ktorý plnohodnotne nahradí granulát získavaný z drevnej buničiny, ktorá sa používa pri výrobe asfaltu. Drevo sa nahradí recyklovaným cigaretovým odpadom.

A teraz trochu čísiel

Má zmysel a význam venovať téme cigaretového odpadu pozornosť? Má. V našej krajine sa ročne spotrebuje toľko cigariet, že vygenerujú 1.400.000 kg, teda 1 400 ton cigaretového odpadu (zdroj MF SR – ekonomické štatistiky), čo je 70 plne naložených nákladných áut. Riadna kopa.

Jeden ohorok váži cca 0,2 gramu. Zároveň podľa informácií, ktoré mám, jeden ohorok dokáže plnohodnotne kontaminovať jedne liter vody. A čo s tým?

Odpoveď je zbierať ohorky…

Ohorky netreba vyhadzovať do zmesového odpadu. Je tu skvelý projekt, ktorý buduje zbernú sieť pre tento druh odpadu. Za nápadom stojí mladý nadšenec Hugo Repáň.

Pomocnú ruku môže priložiť aj komerčný sektor (BC, Nákupné centrá, HORECA), ale aj komunálny sektor. Obzvlášť by sa mohli do budovania zbernej siete zapojiť aj mestá a obce, pretože tento odpad na nás pozerá celkom v hojnom objeme na rôznych miestach, viď moja fotografia s lavičkami ( to je bohužiaľ z nášho mesta).

Recyklácia ohorkov z cigariet na budovanie ciest

Čo na to hovoríte? Podľa mňa skvelá myšlienka, 3 in1. Aj bude poriadok, ale aj odpadne potreba dopĺňania celulózy z drevnej buničiny do asfaltu. A neznečistí sa ani toľko vody, ktorá častokrát zmyje neporiadok z verejných miest a priestranstiev.

Viac dobrých zelených tipov nájdete u Rasťa Sopka pravidelne tu: LINK

Viac o projekte : ECOBUTT

Mohlo by sa vám zísť…

V rozhovore so Zuzkou Vačkovou hovoríme o prechode… Aj táto fáza patrí k životu. Bez servítky, ale s citom sme sa porozprávali. Stlačte play alebo pozerajte na YouTube
Veľa žien mi písalo, že to video by mali vidieť aj muži… kľudne im ho pošlite do správy:) Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať