fbpx

Nestojí skoro nič! Liek na nespavosť, vysoký tlak, dýchacie ťažkosti, ale aj lepší zrak a proti plesniam…

Recept na prípravu borovicového čaju a macerátu
Foto: Matt Es Rebel

Nestojí skoro nič! Liek na nespavosť, vysoký tlak, dýchacie ťažkosti, ale aj lepší zrak a proti plesniam… Spoznajte spolu s o mnou BOROVICOVÉ IHLIČIE…

Pokiaľ ide o schopnosť prežitia, borovica je jedným z priekopníckych stromov na zemi. Jej ihličie „krásne voní“… mne osobne pripomína čas Vianoc a rodinného pokoja. No dobre, vraj aj darčekov. Ale málokto by si myslel, že samotné ihličie je nám darom od samej matky prírody, dokáže nášmu telu nesmierne pomôcť a nestojí nás vôbec nič.  To vedeli už naši predkovia a v časoch, keď nebola k dispozícii moderná medicína, sa naučili využívať tento dar prírody pre svoje zdravie.

Keď ľudí trápil vysoký tlak, nespavosť, alebo časté choroby a dýchacie ťažkosti, vždy pomohlo obyčajné borovicové ihličie.

Ideálny je tiež borovicový masážny olej, ktorý napomáha nielen k uvoľneniu svalstva, ale tiež proti artritíde a reume.

Čím ďalej, tým viac sa pozerám vôkol seba a vnímam prírodu ako najmocnejšiu čarodejku, ktorú som vždy milovala, ale až teraz jej začínam rozumieť. Keď som sama natrafila na využitie ihličia, ostala som v nemom úžase, že mi priam pod nosom sedí zdravie. Jedného krásneho dňa som si ihličie natrhala a urobila som si z neho čaj. Na olej či tinktúru sa ešte len chystám.

Recept na prípravu borovicového čaju a macerátu

Natrháme si dostatočné množstvo borovicového ihličia. Najlepší čas zberu je na jar, z mladých výhonkov. Za hrsť vložíme do hrnca, zalejeme vodou (1-1,5 l) a necháme macerovať cez noc. Pred použitím precedíme, zohrejeme a dochutíme medom. Borovicový čaj si vieme pripraviť aj tak, že nakrájané ihličie zalejeme prevarenou vodou a vylúhujeme 15-20 min. Zo skúseností je však silnejší a účinnejší práve borovicový macerát, lebo varom sa ničí veľmi dôležitý vitamín C.

V prípade masážneho oleja naložíme ihličie do oleja a macerujeme 2-3 týždne.

Recept na prípravu borovicového čaju a macerátu

Zdravotné výhody borovicového čaju a macerátu

Borovicové ihličie je bohaté predovšetkým na vitamín C. Taktiež je zdrojom vitamínu A a tiež rozličných karotenoidov. Má antimikrobiálne, antibakteriálne, dezinfekčné aj protizápalové účinky. Ihličie z borovice je rovnako charakteristické svojimi silnými antioxidačnými vlastnosťami. Blahodarný vplyv má najmä na celú dýchaciu sústavu. Upokojuje podráždenú sliznicu a napomáha odstraňovať hlieny aj kašeľ.

Borovicový čaj sa používa sa tiež pri horúčke a na posilnenie imunitného systému. Vďaka svojim účinným látkam má vplyv na zvyšovanie počtu červených krviniek, je výborným pomocníkom pre ľudí, ktorých trápi chudokrvnosť. Okrem toho zlepšuje krvný obeh, znižuje zápaly a zmierňuje bolesti aj opuchy. Účinné je pri rôznych svalových či kĺbových ochoreniach. Pomáha aktivovať svalstvo, zmierňuje únavu a má relaxačné a uvoľňujúce účinky. Ihličie z borovice sa dá taktiež použiť pri starostlivosti o vlasy, pleť i pokožku celého tela.

Recept na prípravu borovicového čaju a macerátu si odložte, pretože s týmto všetkým vám pomôže:

 • Starý liek na nespavosť a poruchy spánku: pitie borovicového čaju pred spaním upokojuje zmysly a pomáha navodiť hlbšie hladiny spánku, ako aj predchádza nočnému budeniu sa. Výborná je tiež masáž spánkov a čela pred spaním, silný odvar pridaný do kúpeľa alebo vrecúško s nakrájaným ihličím pod vankúš.
 • Posilní imunitu: ihličie je bohaté na vitamín C a pomáha predchádzať chrípke a prechladnutiu.
 • Znižuje vysoký krvný tlak, zlepšuje krvný obeh.
 • Odvar z ihličia lieči boľavé svaly a pomáha aj s bolesťou kĺbov: odvar pridaný do kúpeľa podporuje prekrvenie tkanív, uvoľňuje a zlepšuje ich zásobenie potrebnými látkami.
 • Zlepšuje zrak: okrem vitamínu C je ihličie tiež dobrým zdrojom vitamínu A a iných karotenoidov. Tie podporujú dobrý zrak. Pravidelné pitie ihličného čaju chráni pred makulárnou degeneráciou, ktorá v starobe spôsobuje slepotu.
 • Pre krásnu pokožku a vlasy: borovicové ihličky majú antimikrobiálne a protizápalové účinky. Čaj z nich môžete použiť na umývanie tváre. Odstráni prebytočnú mastnotu a predchádza akné. Vďaka sťahujúcim účinkom dokáže zmenšiť póry a jemné vrásky. Rovnako je výborné pre krásnu hrivu, proti lupinám a svrbeniu vlasovej pokožky.
 • Bojuje proti plesniam: ihličie je prirodzeným antiseptikom. Vhodný je kúpeľ nôh 20-30 minút, ten taktiež zmierňuje opuchy nôh a bolesti po dlhom dni.
 • Spomaľuje starnutie: silné antioxidačné vlastnosti borovicového ihličia zabraňujú predčasnému starnutiu pokožky, spôsobenému vplyvom UV žiarenia. Pitie čaju či aplikácia tinktúry na kožu môže znížiť poškodenie kožného tkaniva. Vysoký obsah vitamínu C navyše pomáha v produkcii kolagénu. Ten udržiava pokožku jemnú a vláčnu.
 • Pomáha pri problémoch s dýchaním: čaj z ihlíc borovice je vynikajúci pri liečbe porúch dýchania. Uľavuje najmä pri problémoch s hrudníkom v dôsledku nahromadenia hlienu. Pomáha vykašliavaniu hlienu. Čaj takisto upokojuje podráždenú sliznicu a pomáha zmierniť nadmerné kašľanie.
 • Antibakteriálny účinok: teplý čaj z borovicového ihličia, alebo pár kvapiek tinktúry zmiešaných s vodou, možno použiť ako kloktadlo. Lieči zápaly hrdla. Čaj celkovo pomáha v boji proti bakteriálnym infekciám úst a dýchacích ciest.Pripravila: Oli Beständig

  Vizitka: Kto je Oli Beständig?

  • 7 násobná majsterka Slovenska v športových dvojiciach s bratom Jozefom,
  • 1x majsterka Turecka s bývalým profesionálnym futbalistom Ilhanom Mansizom.
  • 7x účastníčka ME (najlepšie umiestnenie 7. miesto)
  • 5x  účastníčka MS ( najlepšie 15 miesto)
  • 1x OH (salt lake City 2002, 17 miesto)

Foto: Matt Es Rebel

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať