Rakovina prsníka: Špeciálny test odhalí predispozície

Rakovina prsníka: Špeciálny test odhalí predispozície

Karcinóm prsníka patrí k najnebezpečnejším druhom onkologických ochorení a veľmi často je odhalený príliš neskoro. Ktorá skupina je najviac ohrozenou a čo všetko môžete urobiť preto, aby ste prípadné ochorenie odhalili včas?

Rakovinové bunky sa delia oveľa rýchlejšie ako zdravé bunky. Pri rakovine prsníka sa najčastejšie tzv. prekancerózne (predrakovinové) bunky tvoria v mliekovodoch, hoci sa môžu vytvoriť aj v iných častiach prsníkov. Dokážu sa rozšíriť do lymfatických uzlín a ďalších orgánov a častí tela – metastázujú. Niekedy tento proces trvá roky, v iných prípadoch, žiaľ, iba pár týždňov. Preto je mimoriadne dôležité venovať pozornosť akýmkoľvek zmenám, starať sa o zdravie svojich prsníkov dôkladným samovyšetrovaním a dôsledným dodržiavaním preventívnych prehliadok v gynekologickej ambulancii.

Aké sú rizikové faktory vzniku rakoviny prsníka?

Najdôležitejšie sú najmä vek a pohlavie. U žien je riziko vzniku karcinómu prsníka oveľa vyššie ako u mužov a špeciálne je to u starších žien (po šesťdesiatke), no odborná verejnosť varuje pred stúpajúcim množstvom prípadov rakoviny prsníka aj u mladších žien. Pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia zvyšujú aj genetické predispozície – zdedené génové mutácie BRCA1 a BRCA2. Riziko je vyššie aj v prípade výskytu v rodinnej anamnéze (mama, sestra, dcéra a podobne).

rakovina prsnika prevencia

Rizikovými faktormi sú aj obezita, skorá prvá menštruácia (pred 12. rokom), neskorý nástup menopauzy, ochorenia prsníkov, ale aj užívanie hormonálnej terapie na zmiernenie menopauzy.

Špeciálny test na génové mutácie

Vedeli ste, že Union zdravotná poisťovňa, ako jediná zdravotná poisťovňa, prepláca svojim poistenkám špeciálny BRCAscreen test, ktorý dokáže odhaliť prípadné predispozície na toto ochorenie? Tento test odhaľuje minimálne 31 predispozícií, ktoré sa u nás vyskytujú v rodinách s karcinómom prsníka.

Gény BRCA1 a BRCA2 pomáhajú pri opravovaní poškodenej DNA. Mutácie a vyskytujúce sa v týchto génoch, zvyšujú pravdepodobnosť vzniku nádorov prsníka (a iných nádorov). Ochorenie, ktoré sa rozvinie z mutácií BRCA génov v dôsledku predispozície, sa nazýva dedičný karcinóm prsníka. Až približne sedemdesiat percent prípadov karcinómov prsníka je spôsobených práve mutáciami týchto génov.

Ako sa rakovina prsníka prejavuje?

Zvyčajne hrčkami, zhrubnutým tkanivom. Ale pozor, nie každá hrčka znamená karcinóm prsníka. Často ide o nezhubné prejavy, ktoré však netreba podceňovať a dbať na pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok a samovyšetrenie prsníkov. Okrem hrčiek dochádza aj k zmenu veľkosti a tvaru prsníka, zmeniť sa môžu aj bradavky, pokožka na prsníkoch (jamky), začervenanie, prípadne olupovanie kože na prsníkoch. Pri akýchkoľvek zmenách je potrebné navštíviť gynekologickú ambulanciu.

V rámci preventívnych prehliadok by ste mali pravidelne absolvovať ultrasonografické vyšetrenie prsníkov a v závislosti od veku aj mamografiu.

Poistenie onkologických ochorení

Okrem špeciálneho BRCAscreen testu, ponúka Union aj poistenie onkologických chorôb. Zmierni finančný dopad vážneho ochorenia a poistenky spolu s poistencami Union zdravotnej poisťovne majú na toto poistenie zľavu 20 percent. Viac informácii nájdete na Poistenie rakoviny.

Pripravené v spolupráci s UNION

Mohlo by vás zaujímať