fbpx

Rakovina nemá prestávku. Toto ochorenie je v spoločnosti dlhodobo, jeho hrozba je stála

DEŇ NARCISOV nemôže mať pauzu

Nedávno som si náhodou vypočula diskusiu dvoch kolegýň, keď jedna vyslovila vetu „uvedomila som si, že už nežijem svoj život“.

Za posledný rok, každý z nás prestal žiť ten svoj zaužívaný život. Núka sa mi priam napísať, že vo väčšine prípadov „svoj stereotypný život“. Každý podľahol obávam z toho, čo sa deje, čo bude, nakúpil zásoby (neviem ako vy, ale my tie naše ešte stále máme), zašil sa do svojej ulity a snažil sa robiť veci, ktoré roky odkladal.

Zrazu sa vo väčšine domácnosti našiel čas na odkladané vymaľovanie izieb či záhradných domčekov, v záhradách sa objavila nová výsadba, vzťahy sa začali silno upevňovať alebo kaziť… lebo toľko času, ktorý sme zrazu mali k dispozícii sme nečakane využili na otváranie dlho odkladaných problémov. Niekto prvotné problémy riešil hádkami, niekto cigaretami, v horšom prípade alkoholom. Aj napriek faktu, že sme mali stále tých istých 24 hodín, ktoré máme k dispozícii od narodenia deň čo deň, zdalo sa, že toto obdobie plynulo inak – akosi pomalšie.

My v Lige proti rakovine sme si spomalenie času nedokázali nielen užívať, ale ani uvedomovať.

Onkologickí pacienti sa denne ozývali, ich problémov rôzneho druhu pribúdalo a v čase, keď potrebovali zachovať pokoj, boli najviac znepokojení a  na väčšinu problémov sami. Pacienti riešili otázku čo robiť, keď im odložili vyšetrenie či liečbu. Pýtali sa, či je to dobre, či je to v ich prospech, či im nič nehrozí. Či je lepšie čakať a chrániť sa pred nákazou koronavírusom, veriť, že odloženie liečby v tomto období ich neohrozí viac ako vírus. Zavládla neistota, nevedomosť, chaos.

Rakovina nemá prestávku. Toto ochorenie je v spoločnosti dlhodobo, jeho hrozba je stála bez ohľadu na pandémiu. I to je dôvod, prečo ani naša pomoc nemá prestávku. Poskytovať ju nám umožňuje práve Deň narcisov, preto ani on nemôže mať pauzu. Napriek mnohým uvoľneniam opatrení proti šíreniu covidu sa 25. ročník musí opäť zaobísť bez tradičných dobrovoľníkov v uliciach.

 „Narcis, ktorý je symbolom spolupatričnosti, pomoci a nádeje pre ľudí trpiacich rakovinou, chceme a  potrebujeme odovzdať ľuďom. Vieme, že je mnoho takých, ktorí vnímajú zmysel a užitočnosť projektov realizovaných Ligou proti rakovine a radi na ne prispejú. Opäť sme museli pristúpiť k zodpovednému riešeniu na ochranu verejného zdravia pred koronavírusom. Posledný ročník poznačil výrazný, až 75%-ný pokles výnosu zbierky, čo v nevyspytateľnom a neistom čase pandémie bolo pochopiteľné. Život však ide ďalej, žiaľ, rakovina nemá pauzu, preto pauzu nemôže mať ani naša pomoc a my veríme, že ani pomoc ľudí vo forme finančného príspevku pauzu mať nebude.“ približuje Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Ako môžete tento rok prispieť?

Využite svoj oddychový čas inak, ako ste zvyknutí a pomôžte nám pokračovať v pomáhaní onkologickým pacientom :

  • nákupom v obchodoch TESCO v období od 10.6. do 12.6., – prispením do pokladničky alebo prispením cez kupóny priamo pri pokladni
  • prechádzkou do schránky, aby ste zistili, či ste jedna z 300 000 náhodne vybraných domácností na Slovensku  v ktorej si nájde obálku s narcisom a informáciami o možnostiach prispenia

ONLINE A SMS ZBIERKA

 Od  7.6. do 20. 6. 2021 možnosť prispenia prostredníctvom:

  • SMS na 848 (hodnota SMS je 3 €)
  • účtu zbierky SK09 0900 0000 0054 5454 5454
  • QR kódu

 – virtuálny narcis môžete získať v online zbierke na www.dennarcisov.sk

OSTATNÉ FORMY PRISPENIA

  • prispieť môžete v sieti bankomatov a vkladomatov Slovenskej sporiteľne cez tatíčko Deň narcisov
  • virtuálny narcis môžete získať na zlavadna.sk
  • prispieť môžete kúpou limitovanej edície ponožiek na fusakle.sk, limitovanej edície zubných kefiek CURAPROX, alebo šiat „ Staraj sa o seba s láskou“, ktoré vytvorila Kritína Tormová na www.merch.sk

Viac informácii o zbierke: www.dennarcisov.sk

Ďakujeme všetkým, ktorí majú možnosť podporiť Deň narcisov akýmkoľvek dobrovoľným príspevkom. Uvedomujeme si náročnosť doby pre takmer každého z nás, vnímame náročnú situáciu ľudí, bojujúcich s ochorením. Preto tu chceme pre nich byť naďalej a poskytovať im podporu a pomoc, ktorú dokážeme zabezpečovať len vďake podpore a pomoci vašej.

Mohlo by vás zaujímať