Štúdia dokázala, že ľuďom, ktorí prekonali Covid-19, po opätovnom nakazení môžu protilátky rásť!

Protilátky a ochrana prekonaných proti Covid-19Protilátky a ochrana prekonaných proti Covid-19

Štúdia dokázala, že po opätovnom nakazení na Covid-19, môžu ľuďom, ktorí prekonali ochorenie, protilátky rásť! Množstvo protilátok u ľudí, ktorí prekonali koronavírus nemusí klesať, ale môžu po stretnutí sa s vírusom rásť. Vyplýva to zo štúdie a otvára to debatu na tému protilátky a ochrana prekonaných proti Covid-19.

Môže za to pamäťová imunita?

Ako hovorí Vojtěch Thon, výskumník a imunológ a garant štúdie PROSECO, zistenie je jednoznačné. Ľudia, ktorí prekonali ochorenie a stretnú sa s vírusom, tak si budujú pamäťovú imunitu. Znamená to, že keď prejdete covidom, vaše protilátky sa začnú tvoriť rýchlejšie.

Zdeněk Hostomský, biochemik a riaditeľ Ústavu organickej chémie a biochémie AV ČR hovorí, že behom dvoch alebo troch dní množstvo protilátok doslova vyletí hore, lebo bojujete s aktívnou infekciou.

Závery štúdie je prakticky vidno aj v nemocniciach, kde sa ťažké stavy netýkajú ľudí, ktorí ochorenie prekonali.

Štúdia teda hovorí o tom, že samotná imunita po prekonaní ochorenia k zvládnutiu opätovného nakazenia stačí.

Do štúdie sa zapojilo viac ako 33 000 ľudí

Jednalo sa z 91% o poistencov Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, čo potvrdila aj hovorkyňa Jana Schillerová.

Napriek tomu, napr. Adam Vojtěch, minister zdravotníctva ČR hovorí, že na stole táto téma nie je, lebo snaha je o zvýšenie preočkovanosti. A to aj u prekonaných.

Imunológ a výskumník Vojtech Thon dodáva, že protilátky sú predsa najzásadnejšia vec.

Celú krátku reportáž si pozrite tu.

Spracovala CNN Prima News.

Infoservis

Správne dávkovanie vitamínov a minerálov je kľúčové…

S MUDr. Etelou Janekovou som sa rozprávala na aktuálnu tému prevencie, ale aj nastavenia správnych množstiev vitamínov, aby sme sa nepredávkovali. Je rozdiel aké množstvo vitamínov berieme preventívne? A koľko toho brať, ak sme chorí? Vedeli ste, že padanie vlasov či únava totiž môžu byť výsledkom nesprávneho dávkovania. Viac sa dozviete v rozhovore, ktorý môžete sledovať priamo tu, alebo na kanáli YouTube.

Mohlo by vás zaujímať