Zničí politika akademickú pôdu? Vedci Furkovci: „Väčšina kolegov si myslí svoje, ale boja sa vyjadriť!“

Protest za slobodné univerzity Samuel Furka a Daniel FurkaZničí politika akademickú pôdu? Vedci Furkovci: „Väčšina kolegov si myslí svoje, ale boja sa vyjadriť!“

Posledné mesiace, ba možno povedať, že aj roky (už to budú dva), sa nám na Slovensku dejú v životoch tak rázne zmeny, že keby sme to spísali na jeden papier, povedzme, pred 3 rokmi, tak by autor textu išiel asi do blázinca. Je to neuveriteľné. Nielen, že sa politika prezliekla za epidémiu a prešlo jej to (rozporuplné nariadenia, ktoré nemajú nič spoločné s reálnou ochranou života a zdravia – podčiarknuté pápežskou návštevou či tancujúcim pánom Jančuškom v bordovom okrese s husľami od Kandráčovcov pod uchom, a to celé bez povinných rúšok či respirátorov…). Tu sa chystá aj rázna zmena na akademickej pôde.

Všetko sa to deje pod vedením politikov, ktorí majú väčšinou sfalšované tituly a vysokoškolské vzdelanie získali často vďaka defraudácii cudzích textov, prípadne si dali texty záverečných prác za peniaze napísať… V celom marazme a ničote ešte znásobenej skracujúcimi sa dňami som si všimla video Samuela Ernesta Furku. Ernest aj so svojím bratom sú vedci v oblasti biochémie a fyziky. Vyvinuli niekoľko zaujímavých vecí. Medzi iným aj náhradu pľúcnej ventilácie.

Video Samuela Ernesta Furku, ktorý sa vyjadroval k novele zákona o vysokom školstve, ma zaujalo a dovolila som si ho zdieľať na svojej FB stene. Tu je jedna z myšlienok: „Dostali sme sa do fázy, kedy sa moji kolegovia nevyjadria k tomu návrhu zákona, lebo ak to prejde, boja sa, že ich budú potom perzekvovať…“ hovorí Samuel Ernest Furka.

V rozhovore so Samuelom a Danielom sa dozviete viac, nielen o aktuálnej situácii, ale aj o tom, čo sa im podarilo a na čom aktuálne pracujú.

Daniel, podeľte sa, prosím, s čitateľmi o to, čo sa to presne deje v oblasti zmeny zákona o vysokom školstve…

Postupné, doslova nenápadné, dávkované legislatívne úpravy v predloženej novele vedú z môjho pohľadu k cielenému znefunkčneniu akademických samospráv, ako posledného možného orgánu v SR, ktorý mohol aj pre politikov tvoriť akúsi stopku v spornejších konaniach. Isteže, správne rady ako také existujú, avšak tu ide o drastické zmeny, nielen nejaké maličkosti, ktoré sa navonok pred médiami doslova tutlajú.

Predstavte si, že váš syn bude nadšený geológ alebo botanik s víziami, avšak súkromník rozhodne, že potrebuje organických chemikov a bude dotovať ich, pričom geológov dotovať nebude. Naozaj výsmech akademickej obci je to, že tí istí ľudia, ktorí tvrdia, že musia mať takéto rozhodovacie právomoci a dozorovať nad takzvaným zlepšením financovania, majú priestor na dotovanie škôl už viac ako 20 rokov, ale neurobili to dodnes a ak áno, tak naozaj odrobinkami. Nie je to predsa ich záujem.

Keď sa odvolávajú na zahraničie, nech ukážu aj na to, koľkých miliónov by sa ročne museli vzdať, ak by sme mali naozaj zahraničný model. Pravdou je však, že pre nich veda nepredstavuje filantropiu, ale nové koryto z už aj tak podfinancovaného školstva.

Samuel dodáva:

Vrcholom je, že sa k novele vyjadria zástupcovia súkromného sektora a ich hlas je vypočutý. Títo zástupcovia poukazujú na to, že mnoho absolventov VŠ sa neuplatní v odboroch, ktoré vyštudovali, čo je zavádzajúce, pretože vysoké školy majú za úlohu popri vzdelaní aj formovať osobnosť študentov, pričom keď sa absolvent VŠ rozhodne pre iný odbor, ako študoval, nie je na tom nič zlé, je to bežný výsledok formovania osobnosti. Pokiaľ je argument od zástupcov súkromného sektora ten, že chýbajú odborní pracovníci v nových odvetviach, myslím si, že to je priestor pre podporu stredných odborných škôl a učilíšť, nie likvidácia VŠ.

Samuel, vy ste sa vo videu nechali počuť, že máte dojem, že väčšina vašich kolegov si myslí svoje, ale boja sa vyjadriť. To mi ale pripomína časy z pred roku 1989…

Naozaj to presne takto začína pôsobiť. Akademické slobody boli predsa jedným zo základných pilierov novej republiky. A akademické senáty bez politiky túto slobodu zabezpečujú dodnes. Prostriedkom moci sú, boli aj budú peniaze, a ak si ich univerzity spravujú sami, nedajú sa politicky ovládať. A to, podľa môjho názoru, očividne prekáža určitej skupine ľudí.

Predpoklad, že ak sa vyjadrím a prejde to, budem mať problém, je, podľa mňa, bohužiaľ, správny.

A vy sa nebojíte ozvať? Predsa len, môže vám hroziť nižšia alebo žiadna podpora vašich projektov…

Áno, presne tohto sa obávam, tlak je na nás už priebežne vyvíjaný, a to ešte novela schválená nie je. Vďaka výchove mojich rodičov a Pánu Bohu dokážem moje obavy prekonať. Omnoho horšie by bolo ostať ticho a čakať na porážku.

Pôsobíte v oblasti vedy. Naposledy ste zabodovali s pľúcnou ventiláciou. Podarilo sa prístroje, založené na vašom patente, začať vyrábať vo väčšom množstve?

(Poznámka, patent na toto zariadenie, našťastie, možný nie je, preto nikto nemôže zakázať to vyrábať tam, kde treba.)

S našimi núdzovými náhradami umelej pľúcnej ventilácie stále pokračujeme, pričom momentálne ide už o zariadenia použiteľné pri niektorých jednoduchších operáciách. Momentálne máme humanitárny projekt napríklad v Keni, kde dochádza k implementácii našich zariadení. Paradoxné je, že ak by sme nemali akademickú samosprávu, ktorá zabezpečuje aj slobodu bádania, nikdy by sme takéto zariadenia nemohli vytvoriť. Je totiž zadarmo pre každého, kto ho potrebuje. A to nie je zisková zlatá baňa.

Na čom aktuálne pracujete? A ste odhodlaní ostať pôsobiť na Slovensku?

Naše odhodlanie zostať pracovať na Slovensku, napriek veľmi zaujímavým ponukám z prominentných inštitúcií, zostáva rovnaké. Chceme učiť študentov, že špičková veda nie je vzdialená, ale je naozaj na dosah. Áno, financie na ňu treba a mechanizmus prideľovania je skostnatený a smiešny, avšak napriek tomu je vzdelanie na dobrých univerzitách výborné v porovnaní s našimi študentami, ktorých učíme v zahraničí.

Pre porovnanie som si dovolil prepočítať, že v SR urobí doktorand výskum za dotáciu v hodnote 2000 € v porovnaní s rovnako relevantným výstupom v USA (36000 €), v Rakúsku (27000 €) a v Čechách (6000 €). V SR treba však rozlišovať, ktoré školy sú naozaj školami, produkujúcimi kvalitu a nielen kvantitu za zaplatené tituly, rozhodne Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita patria medzi tie špičkové. Školy neplniace svoje poslanie by mali byť právom postihované. Prečo sa však novela viac nezameriava na tento aspekt? Odpovedajme si každý radšej sám.

Čo by ste odkázali kolegom, ktorí sú ticho len preto, že sa obávajú o svoju vlastnú pozíciu?

Asi len toľko, že ak táto novela prejde v znení ako je teraz, tak sme skončili všetci. Aj tí, čo sa ozvali, ale aj tí, čo sa neozvali. 16. 11. 2021 o 13:00 hod. sa pred UK na Šafárikovom námestí koná protest proti tejto novele. Príďte!

https://www.facebook.com/events/s/zodpovedny-protest-za-slobodne/429818758766199/

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať…

S Milanom Markovičom som sa rozprávala o jeho pohľade na dnešnú dobu. Ako hodnotí ľudí na vysokých postoch a ich rozhodnutia? Prečo si myslí, že politika sa prezliekla za epidémiu a prešlo jej to? Porozprával aj o svojich aktuálnych projektoch a pripravovanej knihe.

Mohlo by vás zaujímať