fbpx
Projekt TOTO SOM... (napísal, namaľovala)

Projekt TOTO SOM… (napísal, namaľovala)

Patrím ku generácii, ktorá vyrastala na piesňach Deža Ursínyho v muzikáli Neberte nám princeznú!, ale aj muzikáli Cyrano z predmestia. Ku generácii, ktorej z rádia zneli piesne od Mira Žbirku Zažni a PrváMüllerova Tlaková nížči hit Beaty Dubasovej Ten príbeh je dávno preč

V deväťdesiatych rokoch to zasa iskrilo sarkazmom v piesňach kabaretných vystúpení Milana Markoviča. Toto všetko v sebe spája jedno meno: Ján Štrasser. Mohli by sme ešte dlho rozoberať tvorbu tohto esejistu, básnika, dramaturga či textára, ale ponechám to na čitateľa a Wikipédiu .

S Jánom Štrasserom som sa stretla pred niekoľkými rokmi v Galérii Ľudovíta Felda v Košiciach, keď som autorsky pripravovala jeden historický projekt.

S obdivom som počúvala jeho autentické rozprávanie, najmä jeho humor bol pre mňa ako sa hovorí, to pravé orechové. Dodnes si spomínam, ako mi svojim štrasserovským spôsobom navrhol tykanie: „Veď si potykajme Katka, tiež nie si najmladšia…“ Odvtedy sa naše cesty pretínali pravidelne, až v roku 2018 dospeli k prvému spoločnému projektu TOTO SOM… (napísal, namaľovala), ktorý sme odprezentovali za účasti širokej verejnosti a médií v Art Centre Synagóga v Trenčíne.

Z výberu jeho básní som do dnešného dňa namaľovala už niekoľko desiatok obrazov, ktoré tvoria symbiózu s Jankovými veršami. Obdivujem jeho básne a ich odkaz, najmä ako v jednej vete dokáže bez príkras odhaliť každodennosť života a vzťahov, napr. PROTIHAIKU: Protiklady sa priťahujú. A čo my, protizápory?

Projekt TOTO SOM... (napísal, namaľovala)

Tento rok, konkrétne 10. marca 2020 o 17:00 hod. spoločne predstavíme Projekt TOTO SOM… (napísal, namaľovala) znova. Tentokrát vás veľmi radi privítame v Galérii Michalský dvor v Bratislave. 

Srdečne Vás všetkých pozývam na vernisáž mojej výstavy, kde sa snúbi výtvarné umenie s tým veršovaným. Verím, že to bude pre mnohých milovníkov umenia zážitok, tak, ako je pre umelca zážitkom plná galéria návštevníkov. TEŠÍME SA NA VÁS!

Katarína Zemková

 

Mohlo by sa vám páčiť…

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

Mohlo by vás zaujímať