fbpx
Privátny servis lôžkového pacienta v domácnosti

Stanka – tvorca konceptu privátnej lôžkovej starostlivosti

Stanka Mattová sa začala venovať ošetrovateľstvu pred niekoľkými rokmi. Keď ju stretnete, máte pocit, že robí niečo tvorivé. Je veselá a srší energiou. Keď som zistila, že jej láskou je jedna z najťažších prác, akú si viem predstaviť, zostala som prekvapená. Stanka sa totiž stará najmä o ležiacich pacientov v ich domácom prostredí. Tam, kde rodina nevládze, prichádza ona…

Stanka, ako si sa dostala k tejto práci? Pôvodne si vyštudovala niečo iné…

Úprimne, mimoriadne sa teším, že som dostala od vás príležitosť hovoriť o svojom koncepte a že zaujal. Je to profesia, pri ktorej ste v úzadí – INTRA. Svet beží úplne inak a mimo vás. K tejto profesii som sa dostala, takpovediac, riadením osudu, vyštudovala som humanitné smery – filozofiu, slovenský jazyk, ktoré som si doplnila ďalším vzdelávaním v oblasti verejnej politiky a verejnej správy. Práca v kancelárii nenapĺňala moje predstavy, tak som pokračovala vo vzdelávaní spojenom s praxou v zdravotníctve.

Počas nedeľného oddychu ma zaujal inzerát na požiadavku osobnej asistencie.

Profesiou nepobozkaná som dostala prácu u svojho prvého pacienta s diagnózou amyotrofická laterálna skleróza. Kto je znalý situácie, bude vedieť, čo to znamená. Ležiaci pacient, pľúcna ventilácia, pravidelné odsávanie a nuansy, ktoré je potrebné zvládať pre komfort pacienta. Po 3-týždňovom zaúčaní som sa definitívne rozhodla pre smer, ktorým sa budem uberať a povedala som si – toto chcem robiť.

A tam bol vlastne celý počiatok konceptu terénnej výjazdovej služby – privátny servis lôžkového pacienta v domácnosti – riešený flexibilným a mobilným spôsobom. Rada by som ešte spresnila – nevenujem sa ošetrovateľskej činnosti, mimo bežných základných úkonov. Poskytujem profesionálny servis, ktorý zahŕňa kompletnú hygienu ležiaceho pacienta s adekvátnou technikou, mechanické činnosti a obslúženie servisu kritických udalostí. Ošetrovateľská starostlivosť je iná kategória, ktorej sa venujú kolegovia v našom tíme Medi-Ados.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Vzhľadom na vysoké pracovné nasadenie a nevyhnutnosť maximálnej flexibility, môj bežný pracovný deň začína o piatej ráno. Začnem návštevou stálych klientov v dohodnutých ranných časoch, kde vykonávame rituálne dennodenné úkony profesionálne poskytnutej osobnej hygieny na lôžku, prihliadajúc na dispozičné možnosti priestorov, v ktorých sa nachádzajú. Podľa potreby pracujem aj s technikou, ako sú zdviháky, mobilné sprchy, mobilné kúpeľné lôžka.

Zdroj foto: Archív Medi Ados

Pacienta kompletne hygienicky pripravím na bežný deň po technickej stránke, po čom je naďalej ponechaný svojmu celodennému opatrovateľovi, prípadne rodine. Zmyslom môjho konceptu je odbremeniť rodinných príslušníkov a opatrovateľa od najťažšej namáhavej činnosti, aby pacientovi mohol ďalej venovať svoj čas a energiu bez fyzického vyčerpania, čo je v tejto profesii veľmi dôležité. Pacient na lôžku nie je ležiacim bremenom, pacient na lôžku má svoje problémy, pocity, potreby, želania, predstavy.

Pokiaľ to je možné, vytváram klientovi dôstojné podmienky a maximálny komfort pre pobyt na lôžku bez bolesti a nepríjemných pocitov. Súčasťou môjho denného programu je vybavovanie urgentných pacientov, čiže, ak sa v domácnosti stane nepredvídaná situácia, s ktorou si nevedia doma poradiť, flexibilne prídem a pomôžem. V podvečerných hodinách pripravujem objednaných klientov na spánok. Po dohode sa venujem aj paliatívnej starostlivosti a poradenstvu, pacientovi a príbuzným pomáham prekonať ťažké chvíle.

Program je naozaj pestrý, v tomto koncepte som k dispozícii niekedy naozaj 7 dní v týždni, moja práca je mojou vášňou, ale to musíte jednoducho mať radi.

Zažívaš aj kuriózne alebo veselé príhody?

Ale áno, paradoxne, počas celých rokov dostávam väčšinou najťažšie prípady, pacientov po ochrnutí, pacientov so svalovou dystrofiou, pacientov po ranách osudu, ktorí ostali v nehybnosti, a to je iná kapitola, pretože oni mentálne fungujú na sto percent. Majú svoje špecifické požiadavky, vízie a sny, ktoré ale pri mojom chcení nikdy neboli nedosiahnuteľné. Mám za sebou písanie študijnej literatúry v množstve 400 strán diktovaním na paraván. 365 dní v roku, v rovnakom čase, pomedzi servis potrieb a riešení bolestí vyplývajúcich z diagnózy.

Si súčasťou tímu Medi Ados. Ošetrujete ľudí v domácom prostredí. Ľudia si vás často zamieňajú s opatrovateľmi. Aký je medzi tým rozdiel?

Opatrovateľ je človek, ktorý sa venuje pacientovi a zabezpečuje mu potreby, ako sú strava, obliekanie, servis domácnosti, čas strávený s ním, intelektuálna činnosť, zatiaľ čo ošetrovateľ sa venuje medikačnej činnosti, ako je profesionálne ošetrenie rán, dekubitov, chronických defektov atď.

Čo je najťažšie na tvojej práci a rozhodla by si sa pre toto poslanie opäť?

Ako som už spomínala, ja som asi akási samostatná kapitola – ani ošetrovateľ, ani opatrovateľ, ale privátny lôžkový servis. Vykonám úkon v stopercentnej kvalite, s pozitívnou spätnou väzbou pacienta, a odchádzam. Nemenila by som nič, bolo to najlepšie rozhodnutie v živote, ono túto vec musíte mať, takpovediac, v ruke. Ak sú vaše dotyky nepríjemné, ak si nedokážete všimnúť, že váš pacient dnes nie je v pohode, asi by to nebolo to pravé orechové.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať…

Testovanie na Covid 19 z pohodlia domu

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová