Recept na ľubovníkový olej noci svätojánskej

Jednou z tradícií svätojánskej noci je zber deviatich druhov bylín. Ktoré byliny to sú a kde zbierať?

Recept na ľubovníkový olej noci svätojánskejVo svojom okolí snáď nepoznám človeka, ktorý by o zázrakmi opradenej svätojánskej noci nepočul.

Spája sa s ňou množstvo legiend, povier, tradícií a ľúbostnej mágie. Naši slovanskí predkovia ju oslavovali ako najvýznamnejšiu čarovnú noc – pálili ohne, cez ktoré chlapci a muži preskakovali, pretože verili, že oheň má očistné účinky, ktoré ich zbavia zlej energie.

Vraj, ak muž preskočil oheň, nemusel sa najbližší rok báť smrti. Ženy zas zbierali bylinky, pretože verili, že v období okolo letného slnovratu a na Jána majú najväčšiu silu.

A možno to nie je len povera a niečo pravdy na tom bude, pretože práve začiatok astronomického leta  je pre zber bylín ideálny – tvoria najviac silíc (esenciálnych olejov) a majú v sebe najviac prospešných látok. Nech sa páči – recept na ľubovníkový olej noci svätojánskej.

Devätoro svätojánskych bylín

Jednou z tradícií svätojánskej noci je zber deviatich druhov bylín na deviatich rôznych miestach. Naši slovanskí a pohanskí predkovia, ktorí žili v úzkom spojení s prírodou, tieto byliny zbierali práve v túto noc. Dnes už toto obradne robí málokto, no pokiaľ máte čas a chuť, určite využite najbližšie dni a nazbierajte si bylinky vo svojom okolí.

Asi sa pýtate, o ktorých deväť druhov bylín sa jedná. Líšia sa od oblastí, no k základným patrí najmä ľubovník bodkovaný, mäta (tá je dobrá aj na boj proti hmyzu), pamajorán, materina dúška, palina, komonica lekárska, skorocel či rebríček obyčajný.

Aj k bylinkám svätojánskej noci sa viažu krásne ženské ľúbostné mágie.

Využíval sa na ne najmä ľubovník bodkovaný, zvaný aj láskavec. Tá dievčina, ktorá si ho v noci do Jána dala pod vankúš, mala vo sne zjavenie, ako bude vyzerať jej milovaný. Rovnako tak aj devy, ktoré sa cez zapletené vence z deviatich bylín pozreli do svätojánskeho ohňa, uvideli svojho manžela.

Pripravte si ľubovníkový svätojánsky olej

Recept na ľubovníkový olej noci svätojánskej

Okrem ľúbostných magických účinkov je ľubovník úžasnou liečivou bylinkou. Má silné protizápalové účinky a olej využijete na drobné poranenia, odreniny a popáleniny. Rovnako je veľmi účinný na boľavé kĺby a svaly.

Olej si pripravíte z kvetov, ktoré naložte do skleneného pohára a zalejte kvalitným olejom. Pohár zavrite a nechajte macerovať 3 až 4 týždne na slnečnom mieste, následne preceďte. Počas macerácie raz za čas premiešajte. Nezľaknite sa farby, časom sa sfarbí do červena, pretože obsahuje červené farbivo hypericín (po rozpučení kvetu z neho vyteká červená tekutina, ktorá sa nazýva aj krv svätého Jána), ktorý pôsobí ako sedatívum a psychofarmakum.

Samotný čaj z ľubovníka je výborný práve pri psychickom napätí, dokonca účinne pôsobí pri depresiách.

Každopádne, počas letných dní opatrne s čajom, ako aj s olejom. Hypericín totiž zvyšuje citlivosť na slnečné žiarenie a ľahko by ste mohli schytať žihľavku či inú alergickú reakciu.

Nie je nutné vylúčiť ho v lete úplne. Stačí ho len piť alebo natierať na telo v podvečerných hodinách.

Martina Oboňová

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať…

Vyrobte si domáci repelent na 4 spôsoby

Mohlo by vás zaujímať