Prichádza ťažké obdobie. Posledné dva roky boli iba slabou predohrou. Čo urobiť a ako ďalej?

Nová platforma pre zmenu na SlovenskuPrichádza ťažké obdobie. Posledné dva roky boli iba slabou predohrou.

Šťastie spoločnosti priamo závisí od šťastia jednotlivcov. Preto by malo byť snahou štátu vytvárať podmienky na lepší život celku a nie iba úzkeho okruhu okolo politických nominantov.

Byť politikom je už dlhodobo nadávkou. Väčšou je už iba jedna nadávka, úspešný politik. Ľudí nezaujíma, ako úspešný je politik, koľkokrát vyhral voľby. Zaujíma ich, aký to má vplyv na kvalitu ich života.

Čo je to kvalita života?

Je to to, keď máme možnosť svojou márnivosťou plytvať zdrojmi? Keď zo zdravej spotreby tvoríme chorý konzum a haldy odpadov? Je to stav, kedy kvalita je nad kvantitou? Je to moment, kedy pre rozptýlenie sa materiálnom nevnímame ľudskosť? Alebo keď dokážeme vyžiť aj z mála?

Ľudstvo má za sebou ťažké skúšky.

Psychiatrické ambulancie na Slovensku majú aj stopercentný nárast pacientov. Mnohí však pomoc nevyhľadali a potom sa emočne odbavujú na sociálnych sieťach či v bežnom živote. Nestačí, že je napätie všade naokolo, ale aj my ho zvyšujeme. Kto za to môže? My. Každý sám za seba prilievaním oleja do ohňa.

Čo robiť, ak cítite, že nie ste v psychickej pohode – vy alebo váš príbuzný? Pozrite si rozhovor s psychiatričkou MUDr. Feldmarovou

Zdá sa vám, že som od politiky skočil do akéhosi moralizovania?

Položme si pár otázok: Kto volí politikov a dáva im moc? Prečo im tú moc zverujeme? Prečo si nevyberáme lepšie zástupcov ľudu a štátu? Kto je mienkotvornou osobou a koho má národ nasledovať?

Odpovede sú ľahké. Je malá ponuka z tých, ktorí dokážu zaplatiť masívnu volebnú kampaň. Zároveň je málokto ochotný nechať si zničiť život politickými oponentmi, a položme si ruku na srdce, aj ľuďmi, ktorým človek chce slúžiť.

Pozrite sa na to z vlastnej perspektívy…

Chcete pomôcť lepšiemu spravovaniu štátu. Máte na to vedomosti, poznáte ďalších ľudí, s ktorými by ste dokázali zmeniť minimálne oblasť, v ktorej ste expertom. Máte však pud sebazáchovy a možno viac, ako seba, chcete chrániť svojich blízkych. Pôjdete do politiky? Vynaložíte energiu a čas do služby národu, ktorý vás bude zosmiešňovať a špiniť?

Odpoveď pozná každý, kto to už skúsil aj ten, kto to ešte neskúsil.

Spravovanie štátu je veľmi zložité. Tiež medzinárodné vzťahy majú svoje pravidlá.

Obe však majú jedno spoločné – systém vytvorili ľudia. Ako ten systém funguje, zažívame na vlastných životoch. Len je otázkou, či ten systém je správny, ak jeho slabiny cítia hlavne ľudia, ktorí politikmi nie sú. Všetci si začíname uvedomovať, že prichádza ťažké obdobie, že posledné dva roky boli iba slabou predohrou. 

Čo urobíme, je na nás. Ostaneme v systéme, ktorý nás dostal tam, kde sme, alebo sa ozvú ľudia, ktorí by zaviedli nový systém? Budeme obviňovať politikov, pandémie a vojnové udalosti, alebo si uvedomíme, že lístie na stromoch sa hýbe v dôsledku niečoho?

Toto je v poradí môj tretí článok volajúci po zmene. Pár ľudí sa ozvalo, dosť veľa ľudí sa hlási, že zmenu podporia.

Viem, po rokoch, ktoré máme za sebou a s vyhliadkami, ktoré sú pred nami, je aj skepsa opodstatnená.

Bude ťažko. Budeme sa musieť stavať opäť na nohy – my, ako jednotlivci, aj štát. Teda, ak vôbec budeme. Kedy chcete podporiť zmenu? Keď bude relatívna spokojnosť a dostatok? Prečo sa teda nerobila zmena doteraz? Myslíte si, že veď nejako bude? Dobre si myslíte. Nejako bude a bude tak, ako si zaslúžime a čo dopustíme.

Nezabudnite však, že ak je špajza prázdna a nájdete ďalšiu špajzu, ktorú vyprázdnite, raz príde moment, že všetky špajze budú prázdne a bude to tvrdé vytriezvenie. To len na margo zázračných zdrojov, ktoré sa vždy nájdu na niečo „urgentné“, ale nie na to, čo už desaťročia volá po nedostatku a pomoci.

Čo teraz?

Výzva k akcii už bola v predošlom článku (https://bit.ly/3w2aPYT). Tiež informácia o tom, že ako prvé je potrebné vytvoriť bezpečný virtuálny priestor pre expertov, ktorí majú čo ponúknuť, ale nie na úkor strachu o svoj život. Viem, je ťažko uchopiteľné, o čom píšem, ako by to malo fungovať. Zatiaľ mám tieto spätné väzby:

  1. Chcem podporiť alebo prispieť.
  2. Chcem vedieť viac a či budem vedieť prispieť alebo iba podporiť.
  3. To je strašný text, toto! : – ) Samozrejme, bez konštruktívnej spätnej väzby je to iba odraz neochoty prispieť a spokojnosť so stavom, resp. relatívnym komfortom, ktorý človek má. Nič neprinesie, prečo by si aspoň nekopol a nepomojkal svoje ego?

Za čo som vďačný?

Za ochotu každého. Za spätnú väzbu tých, s ktorými som o myšlienke mohol viac rozprávať a tu spätnú väzbu napíšem tiež:

  1. To je radikálna zmena, na ktorej sa bude musieť intenzívne pracovať minimálne 10 rokov a bude to vyžadovať veľa peňazí.
  2. To je úplná zmena, ktorá vyžaduje veľkú podporu.

Na prvú spätnú väzbu môžem odpovedať iba takto: Ak sa to nepodarí urobiť rýchlo, nepodarí sa to vôbec. Pripravovať sa na to dá zhruba dva roky, ale zmena potom musí byť plošná a rýchla. Ak sa to má podariť, nesmie to stáť žiadne peniaze na kampaň a výsledkom nebude žiadna politická strana.

S druhou spätnou väzbou súhlasím. Tá veľká podpora bude nevyhnutná. Nedostaneme ju v médiách, a keby aj, hľadali by ľudia za tým prepojenie. Idea novej správy štátu bude na posmech všetkým, ktorí na súčasnom systéme parazitujú. Ľudia sa však nemusia báť prispievať riešeniami, lebo im bude garantovaná anonymita, s výnimkou tých, ktorí budú ochotní vystúpiť verejne.

Podporu však budeme potrebovať. Vlastne tú podporu dajú ľudia nie nám, ale sebe – tým, ktorí tvoria zhruba 97 % populácie.

Čo teraz?

Ponúkam vám, ktorých myšlienka zaujíma, aby ste sa zúčastnili online mítingu, ktorý budem realizovať s cieľom dať vám informácie aj priestor na otázky či podnety. Kto by mal záujem zúčastniť sa, pošlite mi mail alebo správu cez sociálne siete, že máte zaujme vedieť viac a v dohľadnej dobe sa spojíme.

Martin Vacho

zacniapokracuj@gmail.com

Korektúry: Katarína Málková

Čo robiť, ak cítite, že nie ste v psychickej pohode – vy alebo váš príbuzný? Pozrite si rozhovor s psychiatričkou MUDr. Feldmarovou

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať