Prevencia ako základ (aj) pred klimaktériom.

Prevencia ako základ (aj) pred klimaktériom.

Baví ma byť rozhľadený a tak ma zaujíma, ako funguje telo človeka. Nedávno som sa zúčastnil debaty na tému menopauzy (téma pre ženy aj pre mužov — lebo iba spokojný muž a spokojná žena môže tvoriť spokojný pár), na ktorú som sa dostal vďaka magazínu 40plus.

Debata bola dosť medicínsky zameraná (obsahom, nie slovníkom) — teda bola o liečbe a okrajovo aj o prevencii. Napriek tomu, že tam odznel významný vplyv na prevenciu, tej praktickej a hlbšej prevencie sa mi zdalo málo. Ale veď za hodinu a pol sa nedá všetko vyriešiť. Preto som si povedal, že si dovolím urobiť sumár, ako prevenciu a jej možnosti vplyvu na pohodové prežitie klimaktéria vidím ja.

Ako človek, ktorý sa 17 rokov intenzívne venoval vzdelávaniu v oblasti fyzického a mentálneho zdravia a posledné cca 3 roky sa k tomu postupne snažím vrátiť, chcem sa s vami o niečo podeliť.

Budem stručný a faktický.

Prevencia je ideálna počas celého života, ale najneskôr 10 rokov pred samotnou menopauzou.

Prevenciou je normálna životospráva = spravovanie života = vyvážená a pravidelná strava, odpočinok a pohyb. Teoreticky to vieme všetci, čo to však znamená v praxi?

Asi ťažko si udržíme vyvážený prísun výživných látok bez doplnkov výživy.

Aby sme nespomaľovali metabolizmus, je potrebné konzumovať menšie jedlá a častejšie — neodporúčam žiadne diéty, lebo naše telo potrebuje zo všetkého trochu a ak mu niečo nedáme, musí si robiť zásoby pre budúce deficity. Nevýhodou je, že len tie látky, ktoré spôsobujú nadváhu sa uskladňujú a to, čo je nevyhnutné pre správne fungovanie sa po vyčerpaní dopĺňa z niečoho iného, aby naše telo neskolabovalo.

Podvýživa súvisí s diétami, na ktorých je väčšina žien väčšinu svojho života a tiež s chudobným jedlom, ktoré produkuje priemysel (chápte potravinársky priemysel).

Estrogén sa s pribúdajúcim vekom stráca a nedá sa tomu zabrániť. V jeho deficite je ženské telo cca 1/3 svojho života. Z pohľadu prevencie platí, že to, čo naše telo nepotrebuje toho sa zbavuje. Okrem dopĺňania prírodnými doplnkami stravy, hormónmi ( samozrejme po diskusii s lekárom) môže pomôcť aj aktívny sexuálny život.

Na menopauze je najzákernejší vznik niekoľkých civilizačných ochorení, medzi ktorými sú hlavne rednutie kostí a kardiovaskulárne problémy.

V debate odznelo, že veľa je v spojitosti s menopauzou dedičného.

Ja som sa za svoj život (aj na vlastnej koži) presvedčil, že dedičné sú v prvom rade návyky. Ak sa pozrieme na vývoj človeka, tak prvé roky života získavame do života silné základy, ktoré iba málokto pretransformuje do výhody, ak tie základy neboli správne.

Takže dedičnosť je z môjho pohľadu jedno z najväčších ospravedlnení vlastného zlyhania (áno, viem, že sú aj objektívne dedičné predispozície, ale je to možno v 5% prípadoch). Ak som teraz niekoho dostal do nekomfortného stavu, mal by sa nad sebou zamyslieť, lebo presne takto to cítia ľudia, ktorých sa to týka (myslím tých cca 95% ľudí, ktorým som zničil výhovorku a dal zodpovednosť za seba).

Viem, že žena za svoj život spotrebuje v priemere 3 až 5 krát viac minerálov ako muž. A dostávam sa k niečomu veľmi zásadnému a zanedbávanému.

Čo robia minerály pre naše telo?

Bez minerálov nevedia fungovať základné životné orgány. Aby základné životné funkcie nezlyhali, tak pri nesprávnej životospráve si organizmus výživu berie z kostnej drene.

Ak máme nedostatok minerálov, narúša sa kyslosť organizmu a zabraňuje sa normálnemu spaľovaniu tukov.

Minerály sú nevyhnutné k regenerácii. Telo, ktoré nie je dostatočne regenerované, nemôže normálne fungovať. A ani myseľ nebude svieža.

Bez minerálov nemáme energiu, ale máme kopec zdravotných problémov. Inak povedané, ak budeme bez minerálov, nebudeme spokojní so svojim vzhľadom, zdravotným stavom ani psychikou.

Pohyb

Pohyb je nevyhnutný kvôli prekrvovaniu a okysličovaniu tela. Ak sa dostatočne neprekrvuje naše telo, okrem kyslíka mu chýba aj výživa, ktorá sa distribuuje do organizmu pomocou krvi. Okrem toho bez kyslíka nevie správne fungovať ani naša myseľ.

Bez pohybu sa zhoršuje aj pružnosť ciev. Pohyb je život a bez pohybu sa spomaľuje aj metabolizmus.

Najväčším nezmyslom je predstava, že ak sa človek šetrí, tak veľa vydrží…

Ale opak je pravdou. Svaly potrebujú stimuláciu, aby fungovali a ak nie je na ne kladený žiaden nárok, nemajú dôvod fungovať a ochabujú.  Svaly sú pritom základom pre pohyb a pohyb je základom pre vstrebávanie živín aj pre ostatné časti pohybového aparátu.

Ostatná výživa — veľmi okrajovo…

Bez prísunu bielkovín a aminokyselín nevedia fungovať svaly — dúfam každý vie, že svaly má a dokonca aj také, ktoré sa priamo nepodieľajú na pohybe.

Bez tukov nemáme dlhodobú energiu a bez energie sa nedá fungovať. Ak však konzumujeme nesprávne tuky, nezhoršuje sa iba naše telesné, ale aj mentálne zdravie a ľudia otupievajú — stávajú sa agresívnymi (bez ohľadu na formu agresivity — patrí sem aj vnútorný hnev).

Bez sacharidov (tých správnych) ideme na energetický dlh a začne sa spomaľovať metabolizmus.

Záver

Jedzte pravidelne a primerané množstvo k množstvu vynaloženej energie. Večerajte (nie neskoro) s dôrazom na bielkoviny a minerály. Nepočítajte kalórie — spôsobuje to stres.

Stres predstavuje zvýšený nárok na spotrebu minerálov — myslite pozitívne a negatívne udalosti vnímajte ako skúsenosť. Ak idete športovať, nechoďte úplne nalačno — mali by ste nižší výkon a spaľovanie tukov po aktivite je krátkodobé (okrem toho bude vyčerpané aj telo).

Nehladujte — ak počas dňa nestíhate jesť, nájdite si náhradu (existujú). Investujte do seba, kým ste aktívni, lebo ak neinvestujete do svojho zdravia (čas aj peniaze) kým ste aktívni, oveľa skôr budete neaktívni a odkázaní na pomoc druhých.

Prajem veľa krásnych dní.

Martin Vacho

Je vám po jedle zle? Možno ste intolerantná/ý

Ako môže diagnostika a zmena stravy prospieť vášmu zdraviu? 
Odpoveď aj na túto otázku môžete zistiť v DEBATE o zdraví, ktorú pripravujeme už na 12.12.2019 v našom centre LEON (Slnečnice, Petržalka).  Talkshow povedie Martina Valachová a tentokrát vyspovedá lekárku, RNDr. Elenu Tibenskú, PhD. 

Mohlo by vás zaujímať