Prerušovaná hladovka. To znie ešte horšie, ako prerušovaná súlož. Mne 8 hodín na jedlo úplne stačí.

prerušovaný pôst a skúsenosti so stravovaním 168Hladujem a je mi dobre?

Pred pár dňami sme v rámci nášho magazínu priniesli testovanie od Evky Czermak na tému fasting. Ozvala sa Sylvia. Robí prerušovaný pôst a skúsenosti so stravovaním 16/8 má už niekoľko mesiacov. Rozhodla sa s nami podeliť. Tento spôsob stravovania má svojich zástancov, ale aj odporcov. Čo teda fasting priniesol Sylvii?

Prerušovaný pôst a skúsenosti so stravovaním 16/8

Nie som masochistka, aby som sa týrala. Na to mám samu seba až príliš rada. A nemám ani anorexiu. Mám len histamínku. Už viem, že ju spôsobila 40 rokov nezistená alergia na bielkovinu kravského mlieka.

Prerušovaná hladovka. To znie ešte horšie, ako prerušovaná súlož.

V skutočnosti je to ľahký spôsob, ako zlepšiť trávenie. Dopriať telu dostatok výživy, ale aj času na regeneráciu. Fungujem takto asi pol roka. A je mi dobre.

Deň má 24 hodín. Prerušovaná hladovka znamená, že jem iba 8 hodín. A zrejme je úplne jedno, ktorých 8 hodín si vyberiem. Počas tých hodín jem, kedy chcem, čo a koľko mi chutí. Pokojne si užívam výborné kváskové pečivo a úžasné oškvarky od mäsiara. Trikrát za týždeň. Zvyšok času nejem a pijem iba čistú vodu. Nemávam pocit hladu. Telo si zvyklo. Mimo určený čas si jedlo nepýta.

Jasné, že občas mi niečo zachutí aj mimo tých 8 hodín.

Nie je to hlad.

Iba pažravosť.

Tak si dobrotu, ktorá mi padla do oka, bez výčitiek dám. Alebo si ju odložím na ďalší deň.

Ako som prišla k prerušovanému pôstu?

Už predtým, intuitívne, som prišla na to, že mi je lepšie, ak jem len do piatej, šiestej večer.

Potom som náhodou niekde zachytila, že sa to volá prerušovaná hladovka. A že je fajn jesť iba 8 hodín denne. Tak som postupne presunula jedlo na čas do štvrtej poobede. Moja mama má vyše 70 rokov. Celý život problémy s trávením. Už niekoľko rokov jedáva iba 8 hodín denne. Bez toho, aby vedela, že je to nejaká diéta s vlastným názvom. Lebo jej je takto lepšie. Ja som musela objaviť vlastnú Ameriku.

Jasné, že občas režim prerušovaného pôstu poruším.

Ak som nestihla jesť počas dňa, pokojne sa najem aj o šiestej večer. A nie som ani otrokyňou času. Nesledujem stále hodinky. Už fungujem vo veľkej miere pocitovo. Moje telo nabehlo na režim, ktorý mu vyhovuje. Väčšinou si pýta jedlo počas 8 hodín.

8 hodín na jedlo úplne stačí.

Zvyšok dňa a noci má moje telo priestor a čas stráviť všetko, čím som ho nakŕmila. A zostáva mu čas aj na regeneráciu a oddych. A to je presne to, čo potrebuje. Je mi dobre, napriek (alebo vďaka) tomu, že hladujem.

Sylvia Smatanová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

A čo teda hovorí na fasting Evka? 

8 hodín, kedy môžete jesť, čo chcete, neznamená, že treba vyžrať pol Kauflandu a dotlačiť to koláčmi!

 

 

Mohlo by vás zaujímať