fbpx
Ako zvládať psychiku počas korony
Janka Bernaťáková

Mám veľkú chuť vyhlásiť vojnu balastu

Návrat. K čomu?

Ľudia sa dlhodobo sťažujú na preťaženie a zahltenie balastom. Na tréningoch pred krízou sme často robili prioritizačné matice. Bola to veľká téma. Preťaženie. Kde vziať čas. 80% činnosti končilo v kvadrantoch „zlodeji času“ a „výplne“.  Kto má chuť v tom pokračovať?

Ja mám veľkú chuť vyhlásiť vojnu balastu.

Boj plodí boj. Tak radšej inak.

Mám chuť na jarné prerezávanie.

Vinohradníci vedia, že víno bude len tak dobré, ako dobre prerežú vinič. Na wine tour v Južnej Afrike nám sprievodca pohŕdavo ukazoval na vinohrady „lúzrov“.  To boli tie zamerané na kvantitu, masovú produkciu lacného vína pre supermarkety. Zelená húština. Každý centimeter plochy zaplnený, kvantita povýšená nad kvalitu.

Ak by sa vinič nechal rásť bez strihania, väčšinu energie by dával do rastu starého dreva a rodivé jednoročné drevo by tvorilo len málu časť.

Koľko energie dávate do „starého dreva“?

Prvým krokom každého rezu viniča je preto odstránenie dvojročného, vyrodeného dreva. Avšak časť starého dreva ostáva na kmeni, prípadne na bočných ramenách. Lebo len z toho vie vyrásť nové. O čo sa viete oprieť? Čo chcete zachovať?

Prerezávanie stimuluje rast viniča, po odstránení dlhých starých výhonkov je hrozno lepšie nasýtené šťavou, dáva výdatnejšie hrozno. Omladzuje sa tým krík a predlžujete jeho životnosť – úrodnosť.

Niekoho teší kvanita, niekoho kvalita. Nikomu to neberiem. Ja mám chuť prerezávať. A vy?

Janka Bernaťáková

Autorka je lektorka a koučka v oblasti vedenia zmien


ZAPOJTE SA DO SÚŤAŽE NA INSTA

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Magazín40plus.sk (@magazin40plus_sk),

Mohlo by vás zaujímať…

Cítite, že potrebujete zmenu? Chystá vaša firma reorganizáciu a budete si hľadať novú prácu? Pripravili sme pre vás prvý celoslovenský online workshop. Viac informácí nájdete vo vnútri článku. Už 15.5.2020.

Nájdite si novú prácu po koronakríze

Prišla som tiež na to, že žena je niekedy ako čmeliak. Lebo čmeliak by podľa fyzikálnych zákonov nemal vedieť lietať. Má obrovské telo, malé krídla a veľmi málo energie. Nikto mu to však nepovedal. A tak lieta…

My ženy sme niekedy ako čmeliak

 

 

Mohlo by vás zaujímať