Predstavenie Snehová kráľovná vo veľkolepom prevedení

Na javisku nájdeme aj to, čo sme netušili, že skrývame

Medzinárodné divadlo Meteorit momentálne pripravuje predstavenie Snehová kráľovná vo veľkolepom prevedení. Súčasťou jeho príprav sa môžete stať aj vy. Nie každý však vie, že okrem umelcov a obecenstva, sa tu pravidelne stretávajú aj účastníci dramatických kurzov rozvoja osobnosti. Za seba môžem potvrdiť, že tieto kurzy mi pomohli odhaliť a pochopiť o sebe veľmi veľa. Dovoľte, aby som vám Meteorit predstavila slovami jeho zakladateľa a riaditeľa, režiséra a herca Róberta Csontosa.

 Sú dramatické kurzy v Meteorite vhodné aj pre zrelých ľudí po 40?

Rozhodne áno. Vo svete sa všetko zrýchlilo. Máme, žiaľ, menej a menej času na seba. Vlastne na život. Máme menej hlbokých zážitkov. Divadlo je zázračné miesto. Javisko neznáša klamstvo. Iba hlbokým prežívaním danej hry môžeme skutočne vplývať aj na obecenstvo. A aby sme dokázali v takej hĺbke existovať, potrebujeme vnímať partnera, vlastne vnímať sa vzájomne. Len vtedy je šanca, že partner z nás „dostane“ aj také farby, o ktorých sme ani netušili, že ich skrývame.

Vrátim sa však na začiatok – kvôli zhonu v živote máme menej času vnímať. S vekom, a aj vďaka pravidlám, ktoré nám svet diktuje, si ani nevšimneme, že strácame hravosť. Zbytočne sa začneme rôznych vecí báť. Preto sú naše kurzy vhodné pre všetkých. Nikdy nie je neskoro, aby sme sa vrátili k sebe samému alebo sa hravo posúvali v sebapoznávaní. Divadlo, a všetko s tým spojene, je naozaj pre každého človeka. Minimálne nájde dobrú zábavu.

Ako sú zručnosti z javiska prenositeľné do bežného života?

Existuje viacero hereckých techník, ktoré môžeme zužitkovať aj v súkromnom živote. Napríklad sústredenie sa. Čím viac sa sústredíme na nášho partnera – a to nielen na javisku – tým väčšiu slobodu dávame sebe samým. Pravidlá, ktoré má javisko, sú vlastne pravidlami k slobode. Je krásne vidieť ako ľudia pocítia slobodu vo svete, ktorý nás nepozorovane ženie k tomu, aby sme sa stali robotmi.

Vďaka hereckým technikám sa dá, napríklad, zdolať aj zbytočná tréma v bežnom živote. Zážitky na javisku nám pomáhajú v lepšom vyjadrovaní, v schopnosti ľahšie komunikovať. Skúšanie divadelnej hry nám umožňuje viac sa o sebe dozvedieť alebo sa zbaviť istých komplexov. A to všetko sa, samozrejme, odzrkadľuje aj v našom osobnom živote. Katarzia robí s človekom zázračné veci. Veď aj preto divadlo vzniklo.

Predstavenie Snehová kráľovná vo veľkolepom prevedení

Učíš účastníkov kurzov, že „tu a teraz je to tak“. Môžeš nám to trochu vysvetliť?

Tu a teraz sú, podľa môjho názoru, veľmi dôležité slová. Bez „tu a teraz“ nedokážeme mať hlboké zážitky, ktoré nás posúvajú a aj nám spestria život. A slová ,,je to tak“ sú dôležité k tomu, aby sme na javisku v danej situácii vedeli existovať pravdivo, a nie podľa predstáv. Veď ani život sa nedá žiť podľa predstáv. Človek, ktorý žije život podľa predstáv, nejakých očakávaní, zrazu príde na to, že celý život žil v klamstve. A bohužiaľ, ja osobne vnímam, že veľa ľudí žije svoj život v klamstve, nie sú samým sebou.

Nedovolíme sami sebe, aby sme sa spoznali. Je to smutné. Častokrát to súvisí aj s časom, ako s ním narábame. Všetko so všetkým súvisí a všetko má na všetko vplyv.

Okrem absolventských predstavení, sa v Meteorite samozrejme pripravujú aj profesionálne diela. V názve máte uvedené, že ste medzinárodné divadlo. Čo to znamená?

Viacero našich projektov vzniká v medzinárodnej kolaborácii. Napríklad, keď sme divadlo rozbiehali, tak hry ako Bakchantky alebo Svet noci Svätojánskej sme odpremierovali v spolupráci s umelcami zo štyroch krajín. Každý herec rozprával vo svojom materinskom jazyku. Zo začiatku sme na skúškach využívali tlmočenie, ale neskôr sme už preklad nepotrebovali a pritom každý rozprával svojou materinskou rečou. Sústredili sme sa na partnerov, cítili sme ich cieľ, a vycítili sme, čo nám chcú povedať.

A tak to bolo aj na predstaveniach a obecenstvu nevadilo, že, napríklad, Titánia rozprávala po estónsky. Umelci na javisku sa vzájomne vnímali tak, že ten vplyv prešiel aj do hľadiska. Bol to krásny zážitok.

Najbližší medzinárodný projekt bude Snehová kráľovná. Toto predstavenie pripravujeme v spolupráci s tanečníkmi a choreografkou z Budapešti. Jeho finálnu podobu môžu diváci ešte niekoľko dní podporiť na platforme Startlab. Ako poďakovanie od nás dostanú vstupenky na samotné predstavenie.

Rozhovor pripravila: Katarína Mayer

Mohlo by vás zaujímať