fbpx
Prečo sa oplatí začať s otužovaním - Bibiana Ondrejková

Prečo sa oplatí začať s otužovaním

Istotne ste o otužovaní už počuli. Ale vyskúšali ste? Alebo inak. Čo všetko môžete v živote stratiť, ak sa nezačnete otužovať? Dôvody k novým návykom v živote sú rôzne.

Napríklad ak máte sedavé zamestnanie a necvičíte, začne vás bolieť chrbát. Vy sa nebudete môcť naplno venovať svojim koníčkom. Lebo bolesť a chrbát nepustí.

Iný príklad. Možno máte nadváhu. Ak nezačnete redukovať svoju stravu a nebudete sa hýbať, ohrozíte svoje zdravie tak, že raz budete na oštaru sebe, ale aj celej rodine.

Toto všetko asi viete. Verím, že podľa toho aj konáte. Ale prečo sa oplatí začať s otužovaním? Vystavovať sa chladu? Na čo je to dobré? Veď keď mi je zima, tak sa oblečiem. Nie? Neverili by ste, ale výhod je viac ako dosť.

Okrem tých zdravotných vás napríklad nezaskočí ani zvýšenie cien za energie (smiech).

Ale vážne. Ja som s otužovaním, keď to tak môžem nazvať, začala v septembri. Ide konkrétne o metódu Wima Hofa. Na kurze, ktorý trval 10 týždňov som mala úžasných spolužiakov. Niektorých som vyspovedala.

Možno vám ich dôvody, prečo sa oplatí začať s otužovaním a metódou Wima Hofa dajú zmysel.

Bibiana Ondrejková, herečka a moderátorka

K otužovaniu mám blízko už niekoľko rokov. Začala som asi pred 2 rokmi, ale Wim Hof metóda, ktorej sa venujem od jesene vďaka kurzu u Viktora Schillera tomu dala úplne iný rozmer. Milujem zimu, ale skôr som bola od prírody teplomilná rastlina, ktorá zbožňovala teplo, sauny.

Práca s chladom mi dáva mnohé. Schválne nehovorím len o otužovaní, pretože metóda Wim Hof je celistvejšia. Nejde o otužovanie v klasickom zmysle slova. Chlad mi prestal robiť problémy. Nielenže sa kúpem v studenej vode, ale chodím aj naľahko oblečená.

Prečo sa oplatí začať s otužovaním - Bibiana Ondrejková

Aj teraz v zime nosím letné šaty a kabát si cez seba prehodím, len aby som nevzbudzovala pozornosť a otázky typu: Prečo sa neoblečieš? Prečo nemáš kabát?

Zoceľuje ma to nielen zdravotne, ale aj psychicky. Oveľa jednoduchšie zvládam stres. Naučila som sa veci prijímať a viem, že mnoho vecí a bŕzd máme len v hlave. Mám pocit, že zrazu viem lepšie ovládať celkovo procesy v mojom tele. Vďaka kurzu viem, ako mám dýchať. Viem čo mám robiť, keď na mňa „lezie choroba“. Naučila som sa rešpektovať svoje telo. Na jednej strane prekonávam hranice a prekážky. Na strane druhej, ak mi moje telo hovorí, že mám zvoľniť, tak ho počúvam.

Matej Slezák, právnik

Na kurz ma nahovoril kamarát, ktorý rád vystupuje zo svojej komfortnej zóny. Pôvodne som tomu neprikladal špeciálnu pozornosť, ale postupne ma to chytilo a v súčasnosti je to už pol roka, čo sa aktívne, v zásade každé ráno sprchujem v studenej vode.

Vstup do studenej vody beriem ako výzvu, ale jedným dychom treba povedať, že rád si dávam v živote výzvy na prekonanie samého seba, a preto otužovanie/vystavovanie sa chladu beriem ako príjemné a dobrodružné zakomponovanie ako súčasti dňa, resp. života.

Prečo sa oplatí začať s otužovaním - Matej Slezák

Ako sa hovorí, nie je dôležitá vstať, ale zobudiť sa, tak môžete si byť istí, že ranná studená sprcha Vás rozhodne hneď zobudí a správne naštartuje do pracovného dňa. Rovnako uplatňovanie metódy Wima Hofa mi pomáha sa tzv. uzemniť, teda keď mám v hlave prúd myšlienok, studená voda ma uzemní a pomáha mi spojiť sa s mojím telom a vyčistiť myseľ.

Petra Nováková, podnikateľka

O metóde Wim Hof som sa dočítala na internete. Následne som si prečítala knihu od amerického novinára, ktorý s Wim Hofom vystúpal v šortkách v rekordnom čase na Kilimanjaro.

Bola som fascinovaná neuveriteľnými zdravotnými účinkami pri veľmi vážnych autoimunitných ochoreniach. Nuž a moja oslabená imunita bol môj najsilnejší motív, prečo som sa prihlásila na kurz k Viktorovi Schillerovi.

Počas roka som bývala veľmi často chorá a každé náročnejšie obdobie sa končilo únavou, malátnosťou a virózou. Účinkom Wim Hof metódy som verila od prvého momentu a veľmi rýchlo som ich aj pocítila na zdravotnom stave – od začiatku kurzu, teda od septembra 2019 som nebola chorá.

A prišiel aj BONUS. Nevedela som, že táto metóda bude mať tak pozitívny vplyv na moje migrény.

Je fantastické objavovať, čoho všetkého je naše telo a myseľ schopná. Že sme oveľa silnejší ako si často myslíme. A že na naše telo sa môžeme spoľahnúť.

Schopnosť ponoriť sa do ľadovej vody s úplným pokojom a užiť si pár minút absolútneho kľudu je zážitok, ktorý s Vami urobí oveľa viac, ako len zocelenie imunity.

V ľadovej vode som si vyskúšala, aké zázračné účinky na telo a psychiku má uvoľnenie. A tiež, že naša hlava je náš výborný sluha. Ale veľmi zlý pán!

Erika Barkolová, moderátorka

O WHM (Wim Hof Method ) som veľa počula. Tým, že otužujem v prírodnom jazere už tretiu sezónu, veľmi ma zaujalo spojenie chladu a dýchania. Absolvovala som kurz s Viktorom Schillerom a musím skonštatovať, že dýchanie mi veľmi pomáha v boji s chladom.

Vďaka kurzu som zaradila každé ráno aj ľadové sprchy.  Nie som už zimomravá, som odolnejšia voči chladu a nebývam tak často chorá ako predtým.

Prečo sa oplatí začať s otužovaním - Erika Brkolová

Ak vás téma oslovila a na otázku prečo sa oplatí začať s otužovaním cítite ste si odpovedali pozitívne, tak začnite. Viktor Schiller môže celým procesom previesť aj vás. Kurzy nájdete tu: WHM – KURZY

Prípadne Viktorovi napíšte mail a spýtajte sa ho na detaily. Veľa zdravia a krásny deň!

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať:

Ako byť zdravý a získať imunitu (aj) po štyridsiatke

AKO SA PRESTAŤ TRIASŤ OD ZIMY?

Mohlo by vás zaujímať