Prečo sa mesiac apríl volá apríl? Ste zvedaví, čo sa za názvom veselého mesiaca skrýva?

Prečo sa mesiac apríl volá aprílPrečo sa mesiac apríl volá apríl?

Apríl otvorený slnku – známy aj ako neroneus, pius, východný mesiac a obdobie zeleného duba

Apríl je štvrtý mesiac roka. Podľa gregoriánskeho kalendára. Pôvodne podľa rímskeho kalendára otváral spolu s marcom obdobie, keď príroda ožila. V apríli naplno začal jej nový rok. Hoci prezývku „bláznivý“ mu nevyslúžilo len prvoaprílové žartovanie, známe už v starovekej Indii či Ríme. Už tam si ľudia robili žarty, napríklad nezmyselnými príkazmi – a kto ich nezvládol splniť, či aspoň duchaplne komentovať, vyhlásili ho za blázna. Bláznivé je aj aprílové počasie – neraz pár minút sneženie a vzápätí slnko. Ste zvedaví, prečo sa mesiac apríl volá apríl? A čo sa za názvom veselého mesiaca skrýva? Prezradím, otvára nový život. Napokon, to je aj symbolika sviatkov jari či veľkonočných. Má ju aj v názve?

Podľa latinského otvárať a slnečný

Ďalší nový rok podľa rímskeho kalendára po voľakedy novoročnom marci? Ako vieme, január a február pridali Rimania do kalendára dodatočne. Sviatky jari a nového roka života boli v starovekej rímskej ríši v marci a apríli. Možno preto jeho názov, apríl. Je zrejme z latinského slova aperire, čo znamená otvárať, respektíve aprilis, čiže otvoriť.

Takisto je iná možnosť. Názov mesiaca podľa latinského slova apricus, čiže slnečný. Napokon, v apríli, čo otvoril bránu života v prírode, slnka pribúda. Bezpochyby ale platí, apríl má 30 dní a začína v rovnaký deň v týždni ako júl a v prestupnom roku január. V rímskom kalendári bol apríl pôvodne druhý mesiac. Prečo? Spolu s koncom zimy v marci otváral nový poľnohospodársky a takisto aj vojenský rok v ríši. Po zime vyschli cesty a rímski vojaci mohli pochodovať tam, kam ich zámery impéria poslali.

Oficiálne bez božského patróna – je ním potajme Afrodita?

Takisto je zrejmé, že na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov nemá apríl žiadneho známeho božského patróna. Január sa mohol spoľahnúť na Jánusa, boha začiatku, dverí, brán. Február prebiehal pod dohľadom bohyne Febris, v prenesenom význame očistnej horúčky. Tretí mesiac, marec, chránil bojovný a poľnohospodársky boh Mars.

Hoci, aj pri apríli jedna bohyňa do úvahy prichádza. K aprílu by sa hodila grécka bohyňa plodnosti a lásky Afrodita. A názov mesiaca s pôvodom z jej mena, čiže Aphrodite – aphrilis. Rimania ju poznali pod menom Venuša. Ak ale bude prioritou príroda, nie je vylúčené, že predsa len má apríl etymologický pôvod v aperire, otvárať. Napríklad púčiky stromov, keď zasvieti slnko. Ak spojíme výrazy aperire, otvárať, a apricus, slnečný, potom je štvrtý mesiac ten, čo otvára v prírode zem, keď slnko svieti.

Nero a Commodus mu ukradli meno

Mesiac apríl si svoj názov, bez ohľadu na pôvod, vždy neuchránil. Pôvod Neróna bol silnejší, a tak mesiac, kým bol rímsky cisár na svete, nechal premenovať podľa vlastného mena na neroneus. Názov sa ale nepresadil a pominul spolu s pominutím sa vládcu, čo mal podpáliť Rím. Údajne, aby uvoľnil miesto pre svoj Zlatý palác tam, kde sa rozhodol, a pred požiarom bolo miesto obsadené. Pre svoju večnú slávu nechal apríl premenovať aj iný cisár, Commodus. Ten nie na commodusa, ale na pia. Išlo o jedno z cisárových mien, Pius. Apríl si svoje právoplatné meno napokon uhájil. Po smrti cisára Commoda sa z mesiaca pius opäť stal apríl.

Slovanské dubové listy, germánska zmena a tráva

A čo iné ako rímske názvy? V staroslovenčine bol názov mesiaca dubeň. Po česky je duben doteraz. Dôvod? Dubom počas apríla (teda dubna, dubeňa) začnú rásť zelené listy. Starogermánsky názov, čo v 8. storočí zvolil Karol Veľký, je Ostermond, voľne preložené východný mesiac. Osten je po nemecky východ, Mond mesiac. A viete, ako sa po nemecky povie Veľká noc? Ostern! Môže za to podľa jednej verzie apríl či Ostermond. Veľkonočné sviatky sa totiž väčšinou slávili práve v apríli. V starogermánčine objavíte takisto názvy Wandelmonat (mesiac zmeny, po zime definitívne prichádza jar a život), Grasmonat (mesiac trávy, začína rásť). Ostali však napokon iba súčasťou histórie a folklóru. Ak by ste sa ale s takýmto názvom stretli, budete vedieť.

Bláznivý apríl nových začiatkov:

Aprílové počasie je povestne premenlivé, sneží a vzápätí zasvieti na zelenú trávu slnko ako tento rok pred pár dňami. Mimochodom, jeden z jeho názvov je aj mesiac trávy.

Pripravila:  Maja Kadlečíková, novinárka, spisovateľka

Kniha Bodkulienka

https://marencin.sk/704/Bodkulienka

Kniha Život ide ako má

https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma

Kniha Modré diaľky

https://marencin.sk/1104/Modre_dialky

Kniha Poetika Foto – Grafie

http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm

Korektúry: Katarína Málková

Mohlo by vás zaujímať