Prečo sa Európa ohrieva 2x rýchlejšie ako iné miesta? Prečo v tomto teple väčšina búrok smeruje od juhu na sever Európy.
Určite si spomenieme ako sme cez zimu často nemohli do školy, lebo električky ani autobusy nejazdili kvôli snehovej kalamite. A to aj v teplej Bratislave a Viedni. Školníkom sme pomáhali za čaj odhŕňať sneh a stavali si Iglu . Vyzerá to však tak, že takáto situácia ešte dlho nepríde.
Autá či lode?
Zároveň vás sklamem priatelia, ale autá, lietadlá a lode na spaľovacie motory a elektromotory hrajú vo veci vedľajšie aj keď významné husle, hlavné husle majú stále ťažký priemysel a niektoré typy elektrární.
Súčasné teplé a divoké počasie je samozrejme výsledkom kombinácie niekoľkých atmosférických javov, nielen globálneho otepľovania…
Avšak je faktom, že Európa sa vplyvom otepľovania ohrieva 2x rýchlejšie ako priemer zo všetkých kontinentov. Dôvodom sú jednak teplé morské prúdy a jednak blízkosť Afriky ktorá sa pretláča s Arktídou svojou masou vzduchu. Prečo však teplý vzduch vyhrá nad studeným? Pretože má vyšší tlak. Dnešné dni tento efekt umocnila kombinácia obrovského afrického anticyklónu Cerberus a následne Chárona. Oba doniesli 10.6 z Afriky do Európy obrovskú zónu vysokého tlaku a teplého vzduchu .
Naopak, studená Arktída tvorí obrovský vír s nízkym tlakom .
Okolo tohto víru je veterná oblasť tzv. „Tropsférický Jet-Stream“, ktorý je akousi bariérou medzi teplými a studenými masami. Ak však je rozdiel tlakov dostatočne veľký, horúci vzduch prenikne do arktického víru a vytvorí v ňom akýsi jazyk, ktorý na svojom konci nasaje ešte viac teplého vzduchu, ktorý práve aj dnes cítime. Teplý vzduch Arktída (na juhu podobne Antarktída) doslova nasáva do polárneho víru s chladným vzduchom. Rovnováha je dynamická.
Problém je, že arktický vír sa oslabuje.
Našťastie fenomén la Niña (chladný opak El Niño) pravdepodobne teplotu trošku naoko stiahne aspoň na pár chvíľ. Dlhodobý efekt globálneho otepľovania je bohužiaľ nesporný a obávam sa, že aktuálne nezvrátiteľný. Dovolil som si ukázať peknú vizualizáciu toho, ako sa nám planéta ohriala od začiatku meraní.
Na záver si dovolím zdôrazniť úvahu, ako sa vlastne človek líši od vírusu, keď berieme často bez zmyslu zdroje sveta a šachujeme s jeho termodynamikou?
Uhlíková stopa, kilogramy CO2, to sú abstraktné veci, avšak to, že dnes potíme maslo je práve dnes reálna vec.
Vedi Furkovci
Zdroj: FB Samuela a Ernesta Furkovcov