Prečo s vekom rýchlejšie priberáme

Niekedy sa zdá, že pribrať sa dá aj z vody. Prečo s vekom rýchlejšie priberáme?

Prečo s vekom rýchlejšie priberáme?

Niekedy sa mi zdá, že pribrať sa dá aj z vody. Zároveň som sa presvedčila, že získať naspäť svoju postavu je tiež možné, hoci už to nebude také ľahké ako pred dvadsiatkou. Jedna vec je teda istá: naše telá sa so zvyšujúcim vekom menia. To ale neznamená, že by sme sa o seba mali prestať starať. Aká je odpoveď na otázku Prečo s vekom rýchlejšie priberáme? Stačí robiť správne rozhodnutia ohľadom životného štýlu a aj napriek zvyšujúcemu sa veku stále môžeme byť fit, zdraví a cítiť sa dobre vo svojej koži.

Priberanie a evolúcia

Pri odhaľovaní tajomstva priberania na mojom blogu som si začala uvedomovať, že evolúcia nám môže mnohé vysvetliť. Mladí ľudia v dávnej minulosti potrebovali silu na to, aby boli schopní loviť a uživiť sa. Pre starších ľudí, ktorí už neboli schopní loviť, bolo lepšie a jednoduchšie nabrať tuk než svalovú hmotu, aby tak predišli hladovaniu.

Pretože svalové bunky potrebujú viac prísunu krvi a kyslíka než tukové bunky, spotrebujú viac energie a teda aj kalórií. Čím máme menej svalovej hmoty, tým máme pomalší metabolizmus. Preto sa nám zdá, že aj keď jeme rovnako ako za mlada, naše telo si ukladá viac kalórií do tukov. To však nie je všetko.

Hlavným dôvodom priberania sú okrem nedostatku pohybu a degenerácie svalov aj hormonálne zmeny.

Keď sa to nabalí spolu s tým, že väčšina ľudí strávi vo svojej práci čas sedením s minimálnymi možnosťami pre pohyb, katastrofa s priberaním je na svete.

Úprimne, už pred mojou tridsiatkou a niekoľkomesačnej práci na zadku som si všimla, že mi akosi rýchlo narástol. Vtedy mi to až tak nevadilo, pripadala som si ženskejšia. Lenže neskôr, keď sa začali nafukovať aj tukové vankúše okolo pása, sa mi to už prestalo pozdávať. Hoci som po príchode z práce nemala veľa energie na cvičenie, ak som sa donútila ísť sa rozhýbať, hneď to bolo vidieť.

Ďalším silným faktorom priberania môže byť aj stres.

Počas stresujúcich situácií sa do krvi uvoľňuje hormón kortizol a aký to má následok? Ukladanie tuku na horšie časy. Tuk sa samozrejme s obľubou ukladá práve tam, kde ho nechceme. Miestam, kde by sme ho niekedy aj mali radi viac, sa vehementne vyhýba.

Prečo s vekom rýchlejšie priberáme? 

Čo sa s priberaním dá robiť?

Vedeli ste, že najlepšie zlepšenie váhy dosahujú ľudia, ktorí si dajú za cieľ nie chudnutie, ale zdravie? To je totiž silnejšou motiváciou pre vybudovanie správnych návykov.

Vyberte si nejakú aktivitu, ktorú máte radi a ktorá zodpovedá vašim možnostiam. Zvoľte si napríklad bicyklovanie, chôdzu alebo posilňovanie s váhou vlastného tela, ale prekvapivo aj strečing je výborná fyzická aktivita, ktorú netreba podceňovať. Ideálne je tieto aktivity striedať. Vykonávajte ich aspoň trikrát týždenne minimálne po 20 minút a postupom času pridávajte na intenzite aj dĺžke cvičenia.

Zároveň zaraďte do svojho jedálnička čo najviac zeleniny a začnite postupne eliminovať úhlavných nepriateľov zdravia: cukor, soľ, nasýtené tuky, polotovary, alkohol a cigarety.

Pokiaľ sa pristihnete pri prejedaní alebo jednoducho nebudete mať chuť cvičiť, pripomeňte si, prečo ste začali. Telo sa vám za vašu snahu určite odvďačí.

Ešte na záver pripomínam starú zlatú pravdu: pomaly ďalej zájdeš. Ja som na ňu predvčerom zabudla, a tak som sa namotivovala, že po cvičení zameranom na rovný chrbát sa od svalovice ledva hýbem… 🙂

Júlia Čížová

Mohlo by vás zaujímať